خانه » روانشناسی » تولد احساس ارزشمندی

تولد احساس ارزشمندی

روزمرگی معمولاً یك احساس گذرا است كه فرد حالت رخوت، انگیزه كمتر و بی حالی را تجربه می كند. همه ما روزهایی از سال را با این احساس تجربه و حس می كنیم كه امور زندگی یكنواخت و تكراری است و هیجانی در آن وجود ندارد. این حس تا حدودی طبیعی است، لیكن گسترش و افزایش این احساس روزمرگی و یكنواختی منجر به ایجاد تمایلات افسردگی خواهد شد و گاه این حس ناشی از افسردگی است یعنی علامت بروز افسردگی است، البته باید بدانیم هیچ روز انسان ها تكراری نیست و هر روز با روز دیگر متفاوت است اما این حالت به نحوه زندگی كردن افراد مربوط می شود و معمولاً زنان خانه دار و كارمندان بیشتر از دیگر افراد جامعه احساس تكراری بودن را در روزهای زندگی تجربه می نمایند و در اغلب موارد نیز همانگونه كه گفته شد افراد افسرده معمولاً در گزارش از احساسات خود حالت روزمرگی را عنوان می كنند. راه های جلوگیری از این احساس تغییر در سبك زندگی است افراد باید روش زندگی كردن خود را تا حدودی تغییر دهند و این تغییر به طور ناگهانی به وجود نمی آید و نیاز به زمان دارد.

ایران ؛ هر روز كه می گذرد اندكی به سن افراد افزوده می شود پس هرگز تصمیمات مهم را در راستای ایجاد و بهتر شدن زندگی نباید به تأخیر انداخت. نخستین گام برای برخوردار شدن از معنای واقعی زندگی و دور شدن از روزمرگی داشتن آگاهی و دانایی است. پس مطالعه روزمره به قصد آموختن زندگی فرد را از یكنواختی درمی آورد، باید سعی كرد هر روز نكته ای جدید را آموخت. حضرت علی (ع) می فرمایند: مؤمن كسی است كه امروزش با فردایش متفاوت باشد. مطالعه را در زمینه مسائلی كه دوست دارید متمركز كنید و خود را دست كم نگیرید، نقص های خود را بپذیرید، با وجود آنكه ممكن است به اندازه دیگران ثروتمند، زیبا و باهوش نباشید اما باید بدانید موجود منحصربه فردی هستید كه می توانید با وجود كمبودها احساس ارزشمند بودن كنید.

قرار نیست همه از هوش و استعداد یكسانی برخوردار باشند. همه افراد نقطه ضعف  و كمبودهایی دارند و از توانمندی های منحصربه فردی برخوردار هستند. در هر كاری خلاقیت به خرج دهید چه در محیط خانه چه محیط كار و این خلاقیت را به قصد به دست آوردن منافع مالی نداشته باشید. كار جدیدی انجام دهید، حتی این موضوع می تواند به تغییر چیدمان یك اتاق یا منزل محدود شود. یك برنامه ورزشی داشته باشید. هر روز 15 تا 30 دقیقه ورزش كنید، بهتر است صبح اول وقت این كار را انجام دهید زیرا انگیزه فرد را در طول روز چند برابر می كند. روابط اجتماعی خود را افزایش دهید. با دوستان و اقوام دورتر تماس گرفته و دیدار داشته باشید. با افراد جدید آشنا شوید و در كنار آنها به تفریح یا قدم زدن یا گفت وگو كردن بپردازید.

بزرگ ترین مانعی كه باعث می شود تغییرات مثبتی در زندگی خود ایجاد نكنیم نداشتن انگیزه است، بیشتر ما فقط به این دلیل كه نمی توانیم قالب ذهنی خود را ترك كنیم نمی توانیم در زندگی به موفقیتی كه خواهان آن هستیم دست یابیم. مثلاً بسیاری از افراد سال هاست به این فكر هستند كه وزن خود را كم كنند اگر هم مدتی وزن خود را كم می كنند دوباره به همان حالت اول برمی گردند. افراد معمولاً برای این كه زیاد زحمت تغییر را به خود ندهند خود را فریب می دهند كه زندگی متعلق به كسانی است كه شانس زیادی دارند اما ما چون خوش شانس نیستیم باید به وضع موجود رضایت دهیم. گاهی تنها یك تلنگر باعث می شود گام مهمی در زندگی برداشته و موفق شویم. كمی ریسك پذیر باشید و موقعیت تجربه های جدید را برای خود فراهم كنید. شجاعت داشته باشید و حتی از شجاعت خود سخن بگویید. این خود باور مثبت را در شما تقویت می كند و بزودی می بینید كه دیگر روزهای یكسانی نخواهید داشت.

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *