چهارشنبه 20 فروردین 1399
خانه » کامپیوتر و اینترنت » لپ تاپ و تبلت » چند ترفند عالی برای خنک نگهداشتن لپ تاپ ها

چند ترفند عالی برای خنک نگهداشتن لپ تاپ ها

اگر توجه کرده باشید متوجه خواهید شد که برخی مواقع لپ تاپ شما بیش از اندازه داغ شده است. در واقع تمامی وسایل الکترونیکی بعد از مدتی کار کردن از خود حرارت ایجاد می کنند که البته لپ تاپ ها هم از این قائده مستثنا نیستند. حرارت می تواند باعث کاهش عمر لپ تاپ شما شود و به قطعات لپتاپ آسیب برساند. ما در این مطلب قصد داریم تا چند نکته مهم و کلیدی اما در عین حال آسان را برای خنک نگهداشتن لپ تاپ به شما آموزش دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

خنک نگهداشتن لپ تاپ ها
خنک نگهداشتن لپ تاپ ها

خنک نگهداشتن لپ تاپ ها

مسئله عمومی لپ تاپ های داغ با مشکل باتری های معیوب تفاوت دارد، اما  انفجار لپ تاپها یقینا” توانست توجه عمومی را به سمت یک دلیل ابتدائی معطوف کند: حرارت سوزان برای چیزی که قرار است بر روی پاهای شما قرار بگیرد، یک رفتار بد محسوب می شود. حتی در مواردی مردم واقعاً به این دلیل دچار سوختگی شدند.  درایوهای دیسک سخت نیز به طور جدی از حرارت اضافی صدمه می بینند. ولی اگر مشکل به یک باتری بد مربوط نمی شود، چه چیزی می تواند لپ تاپ ها را تا این اندازه داغ کند؟ مطمئنا” متوجه شده اید که تمام وسایل الکتریکی شما پس از مدتی کار، گرم می شوند، بعنوان نمونه، برای آزمایش می توانید پس از تماشای یک فیلم کامل، دستتان را بر روی دستگاه DVD-Player خود بگذارید. قطعات الکتریکی در هنگام کار گرما تولید می کنند.

مشکل داغ شدن بیش از حد به دو دلیل در لپ تاپ ها رایج تر از دسکتاپها می باشد.  از آنجا که لپ تاپ ها کوچکتر از دسکتاپها هستند ، قطعات الکترونیکی آنها از چیدمان فشرده تری هم برخوردار است و فاصله کمتری نسبت به یکدیگر دارند. به همین دلیل، همین نزدیکی بیش از حد و همچنین از آنجا که بدنه یک لپ تاپ بسیار باریک است فضای چندانی برای انتشار گرما وجود ندارد.

خنک نگهداشتن لپ تاپ ها
خنک نگهداشتن لپ تاپ ها

موضوع بعدی مربوط به تغذیه برق است. هر چه لپ تاپ ها به پردازنده های قدرتمندتری مجهز شوند و سیستم های عامل به قدرت پردازش بیشتری برای اجرای خود نیاز پیدا کنند، گرمای بیشتری هم در داخل کیس تولید می گردد. تولید کنندگان لپ تاپ از این موضوع آگاه هستند و مکانیزم های گوناگونی در داخل محصولات خود تعبیه کرده اند تا این حرارت را دفع کرده و از لپ تاپ در برابر گرما محافظت کنند. پنکه ها، حرارت گیر ها و دریچه های هوا همگی برای خنک نگهداشتن یک لپ تاپ در هنگام کار تلاش می کند. با اینحال، گاهی اوقات این امکانات هنوز کافی نیستند. داغ شدن بیش از حد می تواند هنگامی که یک پنکه بطور صحیح کار نمی کند و یا در صورت بروز سایر معایب، روی بدهد و در عین حال، گاهی اوقات این مشکل بیشتر به خطای کاربر مربوط می گردد تا خود سیستم ماشین. پس پیش از آنکه به تشریح یک چیدمان خنک کنندگی خارجی بپردازیم، اجازه دهید تا ببینیم که چگونه می توان به لپ تاپ کمک کرد تا به تنهایی خنک بماند. برای اینکه چند راهکار ساده در مورد خنک نگهداشتن لپ تاپ ها بیاموزید با ما همراه باشید.

خنک نگهداشتن لپ تاپ ها

اطمینان از این موضوع که مکانیزمهای خنک کنندگی لپ تاپ شما بخوبی کار می کنند، شما را تا حدود زیادی به اجتناب از مشکل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ و یا برطرف نمودن آن نزدیک خواهد کرد. پس، یکی از بهترین شیوه ها برای دور نگهداشتن لپ تاپ از داغ شدن بیش از حد، مراقبت ازآن است.
اگر لپ تاپ شما حرارت زیادی را تولید می کند و اگر پنکه آن را در فواصل زمانی کوتاه تری شروع به کار می کند، اولین کاری که باید انجام بدهید مقداری نگهداری ابتدائی خواهد است پس به نکات زیر دقت نمایید:

بهتر است فن های لپ تاپ خود را بررسی نمایید: بهترین روش برای آنکه مطمئن شوید پنکه های لپ تاپ شما بطور صحیح کار می کنند، استفاده از یک نرم افزار تشخیصی خواهد بود زیرا پنکه ها در داخل بدنه ماشین قرار دارند و گاهی اوقات باز کردن بدنه یک لپ تاپ می تواند ضمانت آن را باطل کرده و یا حتی باعث خرابی آن شود. به سایت وب تولید کننده لپ تاپ خود بروید و ببینید که آیا یک ابزار تشخیصی عملکرد پنکه ها برای بارگذاری در آن وجود دارد یا خیر. اگر چنین ابزاری را پیدا نکردید، می توانید ابزار مشابهی را از یک فروشنده دیگر تهیه کنید.

همیشه دریچه های هوا را تمیز کنید، زیرا اکثر لپ تاپ ها از جریان هوا برای کمک به خنک نمودن خود استفاده می کنند. آنها در قسمت جلوئی بدنه به منافذ ورودی هوا و در قسمت عقبی بدنه به دریچه های خروجی هوا مجهز شده اند. گرد و غبار یا سایر مواد می توانند این دریچه ها را مسدود کرده و جریان هوا را مختل کند. احتمالاً آسان ترین راه برای تمیز کردن دریچه ها این است که هوا فشرده را به داخل آنها بدمید. شما می توانید محصولات هوای فشرده را در هر فروشگاه تجهیزات دفتری پیدا کنید. شما همچنین می توانید دریچه ها را با یک پارچه نمناک تمیز کنید.

تنظیمات بایوس لپ تاپ خود را بررسی کنید: تنظیمات نرم افزاری وجود دارند که به کامپیوتر شما می گویند چه درجه حرارتی بیش از حد داغ است و پنکه ها باید در چه دمائی فعال گردند. گاهی ، بروز رسانی های BIOS باعث پیاده سازی تجدید نظرهائی در تنظیمات دمائی می شوند که می تواند به بهینه سازی خنک کنندگی لپ تاپ کمک کنند. سایت وب تولید کننده لپ تاپ خود را برای یافتن یک بروز رسانی BIOS بررسی کنید، ولی اینحال مراقب باشید زیرا بروز رسانی سیستم نرم افزاری بایوس بسیار پیچیده تر از مراحل عادی کار در مورد سیستم عامل شما خواهد بود. ممکن است ترجیح دهید در این زمینه از پشتیبانی یک فرد متخصص استفاده کنید.

خنک نگهداشتن لپ تاپ ها
خنک نگهداشتن لپ تاپ ها

بعد از اینکه سیستم خنک کنندگی کامپیوتر خود را در وضعیت بهینه قرار دادید، می توانید بر روی عادت های خود در زمینه کار با لپ تاپ تمرکز نموده و آنها را اصلاح نمایید. اکثر این موارد، نکات بسیار رایج و آشکاری هستند: از لپ تاپ خود در زیر نور مستقیم خورشید استفاده نکنید، آن را از رادیاتور ها و دریچه های هوا گرم دور نمایید و هرگز آن را در یک اتومبیل گرم روشن نکنید. یک عادت کاری که می تواند واقعاً مفید باشد، اما شاید تا حدودی عجیب به نظر بیاید، این است که، لپ تاپ خود را از پاهایتان همیشه دور نگهدارید. زیرا علاوه بر اینکه ممکن است پای شما جلوی چرخش و ورود و خرج هوا به داخل لپ تاپ را بگیرد بی شک پای شما در معرض سوختگی شدید خواهد بود. حتی اگر سیستم خنک کننده لپ تاپ شما در کارآمدترین وضعیت ممکن عمل کند، باز هم می توان کار بیشتری انجام داد. واقعیت عجیب این است که وقتی شما از یک لپ تاپ بر روی پاهای خود استفاده می کنید، عملاً در حال افزایش دمای آن هستید. هر سطح نرمی می تواند ورود و خروج جریان هوا از دریچه های خنک کنندگی را مختل کند. این وضعیت در عین حال باعث می شود که گرما به بخش زیرزمین ماشین شما هدایت شود و سایر قسمت ها در معرض آسیب قرار گیرند.

 داغ شدن تدریجی لپ تاپ ها می تواند حتی زمانیکه آنها را مستقیماً بر روی یک میز قرار داده اید روی دهد. شیوه های مختلف دیگری نیز برای اجتناب از مشکل حرارتی وجود دارند. یکی از این راه حلها، استفاده از پایه لپ تاپ است که مقداری فاصله مابین قسمت تحتانی لپ تاپ شما و سطحی که در حال استفاده از آن هستید بوجود می آورد. این وضعیت اساساً فضایی را برای لپ تاپ ایجاد می کند که حرارت بتواند از طریق آن دفع شود. یک پایه معمولاً نوعی سطح باریک و تخت با پایه های کوتاه می باشد و شما می توانید آن را بر روی پاهای خود یا میز کارتان قرار بدهید.

یک پایه می تواند از مواد خاصی مانند آلومینیوم ساخته شود که همانند یک حرارت گیر عمل نماید. این ابزار بطور فعالی گرما را از لپ تاپ جذب نموده و به خنک ماندن آن بیشتر کمک می کنند.

خنک نگهداشتن لپ تاپ ها
خنک نگهداشتن لپ تاپ ها

روش دیگر استفاده از یک پد مخصوص لپ تاپ می باشد. در این شیوه شما ابزار خود را بر روی سطحی قرار می دهید که دمای آن را بطور فعال مدیریت می نماید. این مدیریت حرارت می تواند به معنای یک استفاده از یک بالشتک عایق باشد که گرمای خروجی از لپ تاپ را جذب کرده و از پا های شما محافظت می نماید. از سوی دیگر، بعضی از اینگونه پدها به پنکه های توکاری مجهزشده اند که بطور فعال حرارت تولید شده توسط لپ تاپ شما را دفع می نمایند. در حالیکه شما می توانید یکی از این ابزارهای خنک کنندگی را در هر فروشگاه تجهیزات الکترونیکی خریداری نمائید، احتمالاً وسایلی در منزل دارید که می توانید برای همین منظور از آنها استفاده نمایید. یک میز پیک نیک کوچک می تواند بعنوان یک پایه لپ تاپ استفاده شود. حتی یک سینی مشبک فر نیز می تواند به عنوان یک پایه برای لپ تاپ به کار رود.

توجه نمایید که خصوصیات حرارتی لپ تاپ شما بر حسب سن، محیط و مصرف برق آن دائماً در حال تغییر می باشد. پس بنابراین حتی اگر یک چیدمان خنک کنندگی بی نقص را برای خود تدارک دیده باشید،ممکن است بخواهید نوعی نرم افزار نظارت بر دمای قطعات مختلف ماشین را بر روی لپ تاپ خود نصب کنید.

امیدواریم از این مطلب که راجع به خنک نگهداشتن لپ تاپ ها بود استفاده لازم را برده باشید و در ادامه، سایر مطالب ما را نیز دنبال بفرمایید. از توجه شما سپاسگذاریم.

منبع : https://www.parsi1.com

 

    خنک نگهداشتن لپ تاپ ها

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

شرکت اچ تی سی و معرفی محصولات برند HTC

شرکت اچ تی سی و معرفی محصولات برند HTC

HTC در سال 1997 میلادی و در تایوان تاسیس شد. اچ تی سی بخاطر گوشی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.