خانه » روانشناسی » سیگار کشیدن باعث افسردگی می‌شود

سیگار کشیدن باعث افسردگی می‌شود

پزشکان می گویند امروزه شواهد و مدارک پزشکی مشخصی موجود هستند که نشان می دهند سیگار کشیدن می تواند به طور مستقیم موجب بروز افسردگی شود.

پزشکان در مطالعه ای که در سال 2008 میلادی روی 3000 داوطلب آغاز شد دریافتند که احتمال ابتلا به افسردگی حاد در افراد سیگاری 6.6 درصد در حالی که در افراد غیرسیگاری 2.9 درصد است. همچنین در این مطالعات معلوم شد که حدود 70 درصد از مردان معتاد به سیگار و 80 درصد از زنان معتاد به سیگار به افسردگی حاد مبتلا هستند.

در این بررسی ها همچنین مشخص شد که 30 درصد از سیگاری ها برخی از علائم افسردگی را از خود بروز می دهند.

متخصصان می گویند علت تاثیر سیگار در بروز افسردگی، نیکوتین موجود در آن است. آزمایشات تایید می کند که نیکوتین موجود در سیگار مانند یک محرک عمل کرده وموجب آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی در مغز می شود. متعاقبا مغز نیز به این ماده مخدر (نیکوتین) معتاد می شود و دیگر نمی تواند بدون آن فعالیت طبیعی عادی خود را انجام دهد.

20 تا 30 دقیقه پس از کشیدن آخرین نخ سیگار، مقدار نیکوتین در بدن شروع به کاهش می کند و همین امر در فرد سیگاری موجب بروز اضطراب می شود که ارتباط بسیار نزدیک با ایجاد افسردگی دارد. به این ترتیب تغییرات دائمی در سیستم اعصاب که از استعمال سیگار ناشی می شود به بروز افسردگی می انجامد که در طول زندگی با فرد سیگاری می ماند و غلبه بر آن بسیار دشوار است.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.