خانه » روانشناسی » برای زندگی بهتر » علت و روش درمان حرف زدن در خواب چیست ؟

علت و روش درمان حرف زدن در خواب چیست ؟

خیلی از ما در خواب حرف می زنیم و خیلی ها هم در اطراف کسانی را داریم که در خواب حرف می زنند و اجازه نمی دهند ما خواب راحتی داشته باشیم. اما به نظر شما علت حرف زدن در خواب چیست ؟ ایا راه درمانی برای این مشکل وجود دارد؟ در این بخش در این باره اطلاعاتی را جمع آوری کرده ایم که تقدیم می کنیم.

حرف زدن در خواب

حرف زدن در خواب

صحبت کردن در خواب و یا somniloquy یا حرف زدن در خواب بدون اطلاع از آن ، موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است که به آن خواب گفتاری هم می گویند و در هر مرحله ای از خواب ممکنست اتفاق بیفتد. این مشکل در همه گروههای سنی چه کودک و چه پیر دیده می شود.  هر چه هم که خواب سبک تر باشد، سخنان قابل فهم تر است. به طوری که اگر خواب عمیق باشد این سخنان به ناله و کلمات بی‌معنی شبیه هستند.

علت حرف زدن در خواب

حرف زدن در خواب اغلب همراه با سخن زیر لب گفتن (زمزمه) است که گاهی با ناله، آواز خواندن و فریاد هم همراه است. برخی علل حرف زدن در خواب عبارتند از :

الف – استرس

یک علت حرف زدن در خواب استرس است. استرس در روز یا استرس فردا میتواند باعث این مشکل شود.

حرف زدن در خواب

ب – کمبود خواب

همچنین کمبود خواب یا نداشتن خواب با کیفیت میتواند یک علت حرف زدن در خواب باشد.

حرف زدن در خواب

ج – تب

تب شدید ممکنست باعث شود شما در خواب حرف بزنید یا هذیان بگویید.

علت حرف زدن در خواب

د – مصرف الکل

مصرف الکل در خواب بد دیدن یا حرف زدن در خواب تاثیر گذار است.

علت حرف زدن در خواب

ه – اتفاقات خوشایند یا ناخوشایند بیرونی

گاهی اوقات هم برخی عوامل بیرونی از جمله اتفاقات خوشایند یا ناخوشایند بیرونی یا قرار گرفتن در موقعیتی جدید باعث می شود که چند شبی در خواب حرف بزنیم. اغلب کلماتی که در این مواقع شنیده می شود به اتفاقات بیرونی و آنچه در طول روز بر فرد گذشته است مربوط می شود. مثلا ممکنست در ایام امتحانات باشیم و شبها خواب امتحان را ببینیم و حرف بزنیم. یا مثلا امروز با کسی دعوای شدیدی داشتیم و شب هم در خواب در مورد آن حرف بزنیم.

درمان حرف زدن در خواب

راه های درمان حرف زدن در خواب

اگر این مشکل به دفعات تکرار می شود توصیه می کنیم به پزشک متخصص مراجعه کنید. ممکن است با یک دوره دارو درمانی کوتاه مدت همه چیز به حالت عادی برگردد. برخی دیگر از روشهای درمان و پیشگیری از حرف زدن در خواب عبارتند از :

1-بهداشت خواب

به عنوان مثال از مواد مخدر والکل دوری کنید. خیلی سیگار نکشید. کمبود خواب تان را رفع کنید. ساعت خواب تان را تنظیم کنید و …

2-داروها

استفاده از داروهای ضد افسردگی و یا قرص های خواب‌آور برای بهبود خواب میتواند به درمان شما کمک کند.

3-رفتار درمانی شناختی

در روش رفتار درمانی شناختی به بیمار استراتژی های موثر و درازمدتی ارائه می شود تا بر اضطراب و تشویش خود غلبه کند.

4-کاهش استرس

یکی از مهمترین راهکارهای درمان حرف زدن در خواب کاهش و درمان استرس و اضطراب است. چون استرس از اصلی ترین دلایل حرف زدن در خواب است.

5- تغذیه

شبها غذای سبک و کم چربی بخورید و از پرخوری بپرهیزید. چون سنگین بودن هم میتواند باعث این مشکل شود.

6- خواب منظم

از یک روال صحیح خواب پیروی کرده و ساعات خواب منظمی داشته باشید.

7-استراحت مناسب

کمبود خواب  و نداشتن استراحت کافی را حل کنید تا به این مشکل دچار نشوید.

درمان حرف زدن در خواب

نکاتی درباره مشکل حرف زدن در خواب

توصیه می شود زمانی که فرد در حال حرف زدن در خواب است، سعی نکنید یک دفعه او را بیدار کنید. این باعث می شود او سردرگم و آشفته شود. طبق اطلاعات بدست آمده بیش از 50% کودکان و تقربیاً 5% از بزرگسالان در خواب صحبت می کنند. پس این مساله مشکل حادی نیست. اما اگر شخص هنگام خواب رفتار خشونت آمیز یا جیغ و فریاد از خود نشان دهد باید به پزشک مراجعه شود.

بسیاری از افراد در خواب با خودشان صحبت میکنند. نیمی از تمام بچه ها در سنین بین ۳ تا ۱۰ سالگی در حالی که خوابند صحبت می کنند و تعداد کمی از بزرگسالاندر حدود ۵٪ – بعد از آنکه به رختخواب می روند مکالمه دوستانه را با کسی در خواب شروع می کنند!

همچنین صحبت کردن در خواب می تواند با راه رفتن در خواب و اختلالات تغذیه ای مربوط به خواب شبانه اتفاق بیفتد، وضعیتی که در آن فرد در حالی که خواب است؛ می خورد.

بیشتر افراد به طور موقت دچار حرف زدن در خواب می‌شوند. معمولاً همزمان با بزرگ شدن بچه‌ها، این مشکل از بین می‌رود. با این حال گاهی اوقات، ممکن است حرف زدن در خواب در دوران بلوغ نیز ادامه پیدا کند.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان درباره علت و درمان حرف زدن در خواب تقدیم کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.