خانه » کامپیوتر و اینترنت » ترفندهای کامپیوتر » 2 ترفند کاربردی ویندوز برای فشرده‌سازی و ذخیره متن

2 ترفند کاربردی ویندوز برای فشرده‌سازی و ذخیره متن

گاهی نیاز دارید از یک سایت متنی را کپی و ذخیره نمایید و یا فایل هایی را فشرده نمایید اما به ابزار های مربوط به این کار دسترسی ندارید. ما در این مطلب دو ترفند ویندوز را برای ذخیره سازی متن از وب سایت ها و دیگری فشرده سازی فایل ها به وسیله خود سیستم عامل ویندوز و بدون نیاز به هیچ نرم افزار اضافه ای به شما آموزش خواهیم داد.

ترفند ویندوز
ترفند ویندوز

ترفند ویندوز

همراهان مجله پارسی وان؛ ویندوز ترفند های ببسیاری برای راحتی کاربران خود ارائه کرده است، که برخی از این ترفند ها مخفی می باشند. استفاده از این ابزار های مخفی بسیار راحت و در عین حال کاربردی است. تنها کافی است به برخی از کدها و یا برخی قسمت های سیستم عامل خود آشنایی داشته باشید.

ترفند ویندوز
ترفند ویندوز

ذخیره ‌سازی متن از یک سایت

گاهی، در زمان گشت و گذار در دنیای اینترنت، جملات می بینید، که ارزشمند می باشند. در چنین شرایطی کاربران از ساده‌ ترین راه ممکن برای ذخیره‌ سازی مطالب بهره می برند، بدین معنا که نرم‌ افزار NotePad را باز می کنند و متن موجود در آن را کپی کرده و آن‌ را ذخیره می‌ سازند. تعداد دیگری از کاربران تصمیم می‌ گیرند، کل یک سایت را در قالب یک فایل html در اختیار بگیرند. اما جالب است بدانید که این فرآیند را می‌توان بصورت خودکار در فایرفاکس سازمان‌‌ دهی نمود. به طوری که با انتخاب یک متن به راحتی توانایی ذخیره‌ سازی آن‌ باشد. برای این‌کار ابتدا افزونه Save text to file را دانلود کنید و آن‌ را نصب نمایید. و پس از نصب این افزونه مرورگر را یک بار بسته و مجددا” اجرا نمایید. اکنون سایتی را باز کرده و متنی را در آن انتخاب نمایید. کلیک راست ماوس را فشرده و گزینه Save Text to File را از منوی ظاهر شده  انتخاب نمایید.

ترفند ویندوز
ترفند ویندوز

بعد از باز شدن پنجره جدید، در فیلد file name نامی برای فایلی که ذخیره خواهد شد، تعیین نمایید. در فیلد Path to file directory مکان ذخیره‌ سازی فایل را باید تعیین نمود. گزینه‌ های دیگری که در این پنجره قرار دارند برای تنظیم تاریخ ایجاد فایل، اضافه کردن یک خط مابین متن، ذخیره‌ سازی آدرس سایت و نوع عملیاتی که برای ذخیره‌ سازی از آن استفاده می‌ گردد، مورد استفاده قرار خواهند گرفت. در پایین این قسمت در فیلد Save mode  نوع ذخیره‌ سازی قابل تنظیم می باشد. اگر گزینه Create  انتخاب گردد؛ فایل جدیدی ساخته می‌ شود، گزینه Append متن موجود را به ادامه فایلی که از قبل وجود داشته است می افزاید.

فشرده ‌سازی فایل ها به وسیله ویندوز

یکی از چند ترفند ویندوز که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد فشرده سازی است. فشرده‌ سازی فایل‌ ها همیشه با نرم‌ افزار های این حوزه انجام نمی‌گیرد. به دلایل مختلف کاربران ممکن است توانایی استفاده از نرم‌ افزار های فشرده‌ ساز را نداشته باشند. در چنین حالتی اولین انتخاب که پیش روی کاربر است، ابزارهایی است که درون خود سیستم‌ عامل تعبیه شده اند. سیستم‌ عامل ویندوز به دو روش به کاربران این توانایی را خواهند داد تا فایل‌ ها یا پوشه‌ های خود را فشرده‌ سازی نمایند.

در روش اول تنها کافی است فایل یا پوشه مورد نظر خود را انتخاب کنید، روی آن کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده گزینه Send To را انتخاب نمایید و در نهایت روی گزینه Compressed(zipped) folder  کلیک نمایید. فایل فشرده با فرمت فایل Zip روی سیستم شما ذخیره می شود، درست مانند زمانی که از نرم‌ افزار های فشرده‌ سازی استفاده می‌ نمایید. همچنین، برای باز کردن فایل‌ هایی که به این روش فشرده شده اند، روی فایل‌ های فشرده کلیک راست کرده و گزینه Extract All را انتخاب نمایید.

روش دوم در مقایسه با روش اول حرفه‌ ایی‌ تر و هوشمندانه‌ تر می باشد. روی درایو هایی که از سیستم فایلی NTFS استفاده می‌ کنند، کاربرد دارد. این روش فشرده‌ سازی می‌ تواند به دو شکل مورد استفاده قرار بگیرد. در حالت اول عملیات روی یک فایل یا پوشه انجام می‌ گیرد. در حالت دوم فشرده‌ سازی روی کل درایو انجام می‌ گیرد. به‌ صورتی که هر زمان فایلی روی درایو قرار گرفت، به‌ صورت خودکار فشرده می‌ گردد. برای فعال‌ سازی این قابلیت تنها کافی است روی فایل یا پوشه مورد نظر را انتخاب کرده روی آن کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب نمایید. حال روی زبانه General کلیک نمایید، در قسمت پایین این زبانه گزینه Compress contents to save disk space وجود دارد. اگر تیک مربوط به این گزینه را فعال نمایید پیامی ظاهر می گردد، مبنی بر این‌ که آیا این فرآیند روی همه پوشه‌ ها و زیر پوشه‌ ها انجام گیرد یا خیر.

اما در حالت دوم این فرایند روی کل درایو انجام می‌ گیرد. برای این منظور روی درایو مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب نمایید. در زبانه General  روی گزینه Compress drive to save disk کلیک نمایید. با این‌کار فرآیند فشرده‌ سازی روی کل درایو اعمال شده و رنگ فایل‌ ها متمایز از فایل‌ های عادی تبدیل به رنگ آبی نشان داده می‌ شوند. اگر زمانی تصمیم گرفتید این عملیات را لغو نمایید، به مسیری که در بالا به آن اشاره شد رفته و تیک مربوط به فشرده‌ سازی را بردارید تا تغییرات جدید در درایور شما عمال شود.

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

پرینت گرفتن دو صفحه

 ترفند پرینت گرفتن دو صفحه در یک صفحه در آفیس

گاهی در زمان پرینت گرفتن بعضی از اسناد در نرم افزار word احتیاج پیدا می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.