خانه » فناوری های نوین » موبایل » 3 دلیل داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل

3 دلیل داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل

داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل موضوع آزار دهنده‌ ای می باشد که می‌ تواند به دلایل نرم‌افزاری، سخت‌ افزاری و یا حتی نوع استفاده‌ ی شما از گوشی موبایل ارتباط داشته باشد. به هر حال اگر به سلامتی گوشی خود علاقه مند می باشید بهتر است از کنار این مسئله به سادگی عبور نکنید. در ادامه در مورد داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل صحبت می کنیم و به ارائه روش های برای جلوگیری از این مشکل می پردازیم.
داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل

داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل

داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل یکی از آن موارد آزار دهنده‌ ای است که نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد. دلیل این مسئله این است که حرارت بیش از حد معمول نه تنها می‌ تواند عمر قطعات گوشی شما را به شدت کم کند، بلکه می‌ تواند به راحتی عملکرد گوشی شما را نیز دچار اختلال کند. بهتر است بدانید که اغلب گوشی‌ های موبایل برای محافظت از قطعات داخلی خود در مواقعی که دمای قطعات بالا می رود، با کاهش عملکرد آن ها حرارت کمتری تولید می کنند و دمای گوشی موبایل خود را کاهش می‌دهند.

منبع تولید حرارت ناشی از داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل

به طور کلی دو قطعه‌ی باتری و پردازنده‌ ی گوشی‌ شما منابع اصلی تولید حرارت می باشند. مهم نیست که شما در حال انجام چه کاری با گوشی موبایل خود می باشید، دلیل داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل شما یا به خاطر فشار بیش از حد روی پردازنده‌ ی آن ها خواهد بود و یا به دلیل این است که گوشی در حال مصرف انرژی بسیار زیادی است که این مسئله منجر به فشار آمدن به باتری و افزایش دمای آن می‌ گردد.

 

علل داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل

اگر از مواردی همچون عیب کارخانه‌ای (چه نرم‌افزاری و چه سخت‌افزاری) گوشی موبایل همانند آن چه برای یکسری از گوشی‌های موبایل سامسونگ پیش آمد صرف نظر شود، می‌ توان دلایل داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل را در چند مورد زیر خلاصه نمود:

مشکلات نرم‌افزاری : شاید مهم‌ترین دلیل داغ شدن گوشی‌ های موبایل به دلیل همین مسئله‌ باشد. تعدادی از نرم‌افزار ها به علت این که به درستی طراحی و تولید نمی شوند، بیش از مقداری که به آن احتیاج دارند از منابع سخت‌افزاری گوشی شما همچون پردازنده استفاده می کنند و منجر به این می‌ گردند که پردازنده‌ی گوشی شما در بالاترین سطح خود و بدون توقف فعالیت داشته باشد. این مسئله در کنار افزایش دمای خود پردازنده، منجر به افزایش فشار روی باتری نیز می گردد و دمای آن را نیز افزایش می دهد. شناسایی چنین نرم‌افزارهایی بسیار ساده می باشد و کافی است همانند تصاویر زیر وارد بخش تنظیمات گوشی خود شوید و از بخش باتری میزان مصرف اخیر برنامه‌های خود را ملاحظه کنید.

داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل

در چنین حالتی اگر از آخرین باری که گوشی خود را شارژ کردید بازی سنگینی انجام نداده باشید نباید هیچ برنامه‌ ای به غیر از برنامه‌ های خود گوشی مانند حالت آماده به کار و یا صفحه‌ی نمایش در ابتدای فهرست وجود داشته باشد. اگر این گونه است برنامه‌ ای که در ابتدای فهرست قرار دارد و مصرف آن بیشتر از موارد دیگر است را پاک کنید . سپس دقت کنید که آیا گوشی شما دوباره داغ می‌گردد یا خیر.

داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل

کاربرد‌ های پرمصرف : همیشه نباید هر گرم‌ شدنی را دلیل بر وجود مشکل بدانید. بعضی از قابلیت‌ های درون گوشی‌های موبایل نظیر استفاده از اینترنت 3G/4G و یا اتصال‌های وای‌فای و GPS مصرف باتری گوشی شما را به مقدار زیادی افزایش خواهند داد و برای همین حرارتی که احساس می‌ کنید به دلیل فشاری است که روی باتری گوشی به وجود آمده است. به همین علت همیشه سعی کنید در مواقعی که از این قابلیت‌ ها استفاده نمی‌ کنید، آنها را خاموش کنید. البته حرارتی که از طریق چنین قابلیت‌ هایی تولید گردد هیچ گاه به مرز سوزاندن انگشت و یا غیرقابل استفاده کردن گوشی نخواهد رسید و اگر این گونه است باید به دنبال حل مشکل در جای دیگری بگردید.

در کنار این ویژگی‌ ها معمولا بازی‌ های موبایلی بیشتر مصرف سخت‌افزاری و همچنین انرژی را در گوشی‌ها موبایل دارا هستند و به طور همزمان روی پردازنده و باتری گوشی فشار وارد می‌ سازند. به همین علت به نسبت قابلیت‌ های ذکر شده طبیعی است که مقدار حرارت بیشتری از این طریق تولید گردد و دمای گوشی یا تبلت شما بالا برود ، اما همان گونه قبلا نیز اشاره کردیم هیچگاه نباید این مقدار هم از حدود گفته شده بیشتر شود.

آخرین کاربرد پرمصرفی که به طور معمول منجر به داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل می‌ گردد، روشنایی بالای صفحات چنین گوشی‌ هایی است  و دلیل آن فشار بالایی است که از این طریق به باتری گوشی شما وارد می شود. به همین علت اگر بیشترین استفاده‌ ی شما از یک گوشی در فضای روشن بیرون می باشد سعی کنید به جای افزایش میزان روشنایی صفحه‌ی نمایش، از محافظ صفحه‌های مات استفاده نمایید که با جلوگیری از انعکاس نور خورشید زمینه را برای استفاده از میزان روشنایی پایین‌ تر در فضای بیرون فراهم می‌ آورد.

قطعات غیر اصل : در مواردی استفاده از شارژر‌ ها و همچنین قطعات غیر اصل در شارژ و تعمیر گوشی‌ های موبایل ممکن است منجر به بهم ریختن چرخه‌ ی طبیعی شارژ و خالی شدن باتری‌ های آن ها گردد.

همراهان مجله ی پارسی وان توجه داشته باشید که در این زمینه استفاده از شارژ‌ های جانبی غیر اصل رایج ترین حالت ممکن است و در صورت بالاتر بودن آمپر شارژر به نسبت حالت عادی به راحتی می‌ تواند فشار زیاد را به باتری شما وارد کند و منجر به داغ شدن آن و یا حتی دیگر قطعات درگیر فرآیند شارژ گوشی گردد.

داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل

جلوگیری از داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل

مدیریت میزان مصرف برنامه‌ های گوشی شما می‌ تواند تاثیر بالایی در داغ نشدن گوشی و همچنین افزایش عمر باتری شما داشته باشد. اما برای دستیابی به چنین مسئله‌ ای پیشنهاد ما به شما این است که همواره تلاش کنید گوشی‌ هایی را تهیه کنید که از نسخه‌ های بالاتر سیستم عامل‌ های اندروید و یا آی‌ او‌ اس استفاده می‌ کنند. دلیل این مسئله مدیریت بهتر این نسخه‌ ها روی مصرف برنامه‌ ها می باشد. در چنین نسخه‌ هایی شما به راحتی می‌ توانید فهرستی از برنامه‌ هایی را تعیین کنید که به محض بسته شدن به حالت خواب بروند و بدین ترتیب دیگر منابع سخت‌ افزاری را در پس‌ زمینه مصرف نمی کنند و منجر به افزایش دمای گوشی شما نمی گردند.

همیشه سعی کنید جدای از این که برنامه‌ های خود را از طریق یک منبع معتبر نصب می‌ کنید، همواره نرم‌ افزار های نصب شد ه‌ی خود را هم بروز کنید و آخرین نسخه‌ های منتشر شده‌ی آن ها را روی گوشی خود داشته باشید. بسیار پیش آمده که یک نرم‌افزار در نسخه‌ های ابتدایی دچار مشکلات نرم‌افزاری و مصرف بیش از اندازه منابع سخت‌ افزاریاست ، اما در نسخه‌ های جدید این مشکل به کلی برطرف شده است.

داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل

 

به عنوان نکته‌ ی آخر این را هم در نظر بگیرید که گوشی‌ های موبایل به گونه‌ ای طراحی شده‌ اند که حرارت تولید شده قطعات خود را از طریق بدنه‌ ی خود دفع می کنند. به همین علت معمولا کاور‌ های پلاستیکی و چرمی که عایق حرارت می باشند، در این عملکرد گوشی‌ ها مشکل ایجاد می‌ کنند و منجر به حبس شدن حرارت درون گوشی می‌ گردند. به همین علت اگر احتیاجی به محافظ گوشی ندارید و می‌ خواهید کار سنگینی با آن انجام بدهید، بهتر است محافظ آن را خارج کنید و سپس بعد از استفاده آن را دوباره در جای خودش بگذارید.
در صورتی که با رعایت تمامی این موارد باز هم گوشی شما داغ می‌ گردد ، پیشنهاد می‌ کنیم حتما آن را به یک مرکز معتبر نشان دهید و شرایط داغ شدن بیش از حد گوشی‌ های موبایل را برای آن ها شرح بدهید.

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

گلکسی ام 30

ابعاد و طرح نهایی گوشی گلکسی ام 30 افشا شد!

شرکت سامسونگ قصد دارد تا در آینده نزدیک از گوشی گلکسی ام 30 خود رونمایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *