خانه » کامپیوتر و اینترنت » پادشاه تبلت‌ های آندرویدی

پادشاه تبلت‌ های آندرویدی

در شرایطی كه بازار توسط لشگر محصولات ارزان و به دردنخور تسخیر شده است، انتخاب تبلت مناسب كار دشواری به نظر می رسد.

 اگر از محصولات اپل صرف نظر كنیم، رقابت تبلت ها بر اساس دو سیستم عامل آندروید و ویندوز در جریان است. محصولات مبتنی بر ویندوز دارای قیمت بالایی هستند و در حال حاضر ارزان ترین آنها بالای دو میلیون تومان است. در مقابل تبلت های آندرویدی دارای قیمت منطقی تری هستند و حتی با بودجه زیر ۵۰۰ هزار تومان نیز می توان یكی از آنها را انتخاب كرد.

 به عنوان مثال تبلت دیمو كه با عنوان ایرانی به فروش می رسد در این گروه قرار دارد. این تبلت ها با قیمتی كمتر از ۵۰۰ هزار تومان قابل تهیه هستند و اگر از تبلت در حد اجرای بازی پرندگان خشمگین و مطالعه فایل های PDF انتظار دارید، می توانند یك انتخاب موجه باشند.

  ملاك اول- به اندازه صفحه نمایش دقت كنید

تبلت های آندرویدی دارای اندازه هایی بین ۵ تا ۱۱ اینچ هستند اما دو سایز ۷ و ۱۰ اینچ طرفداران بیشتری دارند. تبلت های هفت اینچی به علت اندازه كوچك ، دارای قدرت حمل بالایی هستند و غالبا برای كار با اینترنت و اسناد متنی استفاده می شوند. این تبلت ها با توجه به مشخصات فنی خود توانایی بازی و پخش فیلم را هم دارند و اگر اندازه صفحه نمایش یك عامل محدودكننده نباشد تفاوتی بین آنها و سایر تبلت ها از نظر كارایی نیست.

گروه تبلت های ۱۰ اینچی اندازه نمایشگر بزرگ تری دارند و به همین دلیل جابه جایی آنها با محدودیت های بیشتری مواجه است اما گسترش محدوده صفحه نمایش باعث شده تا كاربردهایی مانند فیلم، بازی و برخی كارهای گرافیكی روی آنها بهتر انجام شود.


 ملاك دوم- مشخصات فنی مهم است

تبلت ها برای اجرای همزمان چند برنامه، محدودیت بیشتری نسبت به رایانه ها دارند و توان گرافیكی آنها نیز هنوز ابتدایی و ساده است. در نتیجه در مقایسه با رایانه ها انتخاب مواردی مثل فركانس، تعداد هسته های پردازشی، حافظه و فضای ذخیره سازی باید با توجه بیشتری انجام شود. با وجود اینكه مشخصات فنی كاملا با كاربرد دستگاه ارتباط دارد اما می توان توصیه هایی را فارغ از نام ها و مدل ها، برای انتخاب بهتر مطرح كرد.

 پردازنده هایی كه دارای دو یا چند هسته پردازشی هستند می توانند كارایی بهتری حین اجرای برنامه ها داشته باشند ضمن اینكه توان عملیاتی بالای یك گیگاهرتز نیز در سرعت دستگاه موثر است. پس می توان گفت برای اجرای اغلب برنامه های آندرویدی، یك پردازنده با دو هسته پردازشی و فركانس یك گیگاهرتز یا مدل های قوی تر مناسب هستند. این موضوع به طور مستقیم روی قیمت تاثیرگذار خواهد بود.

حافظه موقت یا رم در تبلت ها مشخص می كند چه تعداد برنامه و با چه سرعتی می توانند اجرا شوند. در آندروید برخی پردازش ها در زمینه سیستم عامل در حال اجرا هستند و برخی دیگر نیز به صورت آماده منتظر فرمان می مانند تا با سرعت بیشتری اجرا شوند. پس هر چقدر رم بالاتر باشد كارایی دستگاه نیز بهتر خواهد بود.

سه سطح حافظه در تبلت رایج است كه شامل ظرفیت های ۵۱۲ مگابایت، یك و دو گیگابایت می شود. اغلب مدل های ارزان قیمت دارای ۵۱۲ مگابایت ظرفیت هستند كه قسمتی از آن برای سیستم عامل و قسمت دیگر برای نرم افزارها است. این ظرفیت اگرچه برای گوشی های موبایل و كاربردهای ساده مانند مرور وب مناسب است اما محدودیت های بیشتری نسبت به سایر ظرفیت ها دارد.

حافظه های یك گیگابایتی برای اغلب نیازهای كاربران مناسب هستند و از طرف دیگر تاثیر آنها روی افزایش قیمت دستگاه زیاد نیست. حافظه های دو گیگابایتی نیز برای تبلت هایی توصیه می شوند كه برنامه های سنگین مانند بازی ها را اجرا می كنند. توجه داشته باشید این توصیه ها كاملا عمومی  هستند و می توانند با توجه به نیاز افراد و كاربردی كه تبلت برای آنها دارد متفاوت باشند.


 ملاك سوم- ظرفیت ذخیره سازی بیشتر بهتر است

تمام تبلت ها از كارت حافظه پشتیبانی نمی كنند و برخی از آنها صرفا حافظه داخلی در اختیار كاربر قرار می دهند. اگر تبلتی با ظرفیت پایین مثلا هشت گیگابایت انتخاب می كنید لازم است كه تبلت از كارت های حافظه مانند میكرو SD نیز پشتیبانی كند، در غیر این صورت، در آینده با محدودیت های زیادی مواجه خواهید شد.


 ملاك چهارم- كیفیت نمایشگر چقدر تاثیرگذار است؟

موضوع اصلی در انتخاب نمایشگر وضوح آن است. در تبلت ها سه سایز مختلف برای صفحه نمایش بیشترین كاربرد را دارد. اندازه نخست كه بیشتر در تبلت های ارزان قیمت استفاده می شود ۴۸۰ در۸۰۰  نقطه است. این وضوح برای نمایش متن مناسب است اما برای محتوای گرافیكی مانند فیلم، عكس و بازی كیفیت پایینی دارد.

وضوح متوسط كه می توان به عنوان یك سطح قابل قبول برای نمایشگر تبلت ها مطرح كرد ۶۰۰ در۱۰۲۴ نقطه است. در این وضوح كیفیت تصاویر در سطح مطلوبی است و می توان تصاویر را با جزئیات بیشتری مشاهده كرد.

رده سوم از وضوح تصویر كه در تبلت های گران قیمت دیده می شود ۸۰۰ در۱۲۸۰ نقطه است. در این اندازه تصاویر كیفیت بهتری دارند و جزئیات  مانند رنگ و نور به نمایش تصویر كمك می كند. اگر بودجه محدودی دارید چاره ای جز انتخاب وضوح پایین نیست اما اگر می توانید این بودجه را ارتقا دهید تبلتی انتخاب كنید كه حداقل دارای وضوح ۶۰۰ در۱۰۲۴ نقطه باشد.

یكی دیگر از مواردی كه در مورد نمایشگرها می توان گفت نوع پنل آنها است. برخی نمایشگرها از نوع LCD ساده هستند و برخی دیگر از نور LED برای پس زمینه استفاده می كنند كه علاوه بر افزایش كنتراست می تواند در افزایش عمر باتری نیز موثر باشد. پنل ها از فناوری های افزایش كیفیت تصویر مانند IPS نیز استفاده می كنند. به عنوان مثال وجود IPS نسل دوم می تواند تاثیر زیادی در مشاهده تصاویر داشته باشد.


 ملاك پنجم- یك طراحی خوب چه مزایایی دارد؟

طراحی تبلت كاملا به سلیقه افراد بستگی دارد. عده ای معتقدند لبه ها و حاشیه های باریك، ظرافت بیشتری دارد و عده ای دیگر این موضوع را ناخوشایند می دانند زیرا باعث می شود تبلت در یك دست تعادل نداشته باشد. با این وجود هر چقدر دستگاه سبك تر و باریك تر باشد ظرافت بیشتری به عنوان یك همراه حرفه ای دارد. در مورد سایر ویژگی ها می توان گفت نحوه و محل قرارگیری دكمه ها و پورت ها، وزن دستگاه، پوشش بدنه و ظرافت حاشیه ها از موضوعاتی هستند كه می توان هنگام خرید به آن توجه كرد.

اغلب تبلت ها با بدنه مشكی رنگ تولید می شوند ولی برخی از مدل ها دارای رنگ های متفاوتی هستند. به عنوان مثال Nexus با پوشش بیرونی قهوه ای تیره، برخی ترنسفورمرها با رنگ بژ و چند مدل  سامسونگ به رنگ سفید هستند. اغلب برندهای معتبر، تنوع رنگ زیادی برای تبلت های خود در نظر نمی گیرند.


 ملاك ششم- امكانات ارتباطاتی بیشتر؛ كارآیی بیشتر

تبلت ها بدون قابلیت های ارتباطی كاربردهای حرفه ای خود را از دست می دهند. ارتباط با شبكه در این محصولات از طریق وایرلس برقرار می شود و تقریبا تمام مدل های موجود در بازار از وایرلس های سازگار پشتیبانی می كنند. این شیوه سرعت و پوشش بیشتری نسبت به استانداردهای قبلی دارد.

برخی از تبلت ها از سیم كارت پشتیبانی می كنند و می توانید دسترسی به اینترنت در حین حركت را تجربه كنید. در غیر این صورت استفاده اینترنت فقط محدود به مكان هایی خواهد شد كه دارای پوشش وایرلس هستند. اینترنت از طریق سیم كارت نیز به دو شیوه عرضه می شود؛ اپراتورهای همراه اول و ایرانسل از فناوری های نسل دوم پشتیبانی می كنند و اپراتور سوم نیز می تواند روی بستر 3G خدمات دهد. برخلاف شبكه وایرلس كه در تمام مدل ها دیده می شود بلوتوث در تبلت ها گستردگی كمتری دارد و در آنها فراگیر نیست.

یكی از راه حل هایی كه برای حل دسترسی به اینترنت در تبلت های بدون سیم كارت وجود دارد استفاده از مودم هایی است كه از طریق درگاه میكرو USB به تبلت متصل می شوند و می توانند اینترنت را دریافت كنند. این مودم ها انواع گوناگونی دارند و سازگاری آنها با تبلت از مواردی است كه ممكن است كارایی آنها را با مشكل مواجه كند. توصیه می شود این موضوع را به عنوان یك راه حل جانبی در نظر بگیرید زیرا احتمال ناسازگاری با دستگاه وجود دارد.

مسیریاب یكی دیگر از امكاناتی است كه هنگام انتخاب باید به آن توجه كنید. برخی از تبلت ها از GPS پشتیبانی می كنند و معمولا مدل های ارزان قیمت فاقد این ویژگی هستند. تراشه هایی كه برای GPS نیز استفاده می شوند دارای انواع مختلفی هستند و برخی از آنها در ارتباط با ماهواره و حفظ آن مشكل دارند. این موضوع در تبلت های گران كمتر دیده می شود و متاسفانه تا زمانی كه از دستگاه استفاده نكنید پی به كارایی GPS نخواهید برد. اگر مسیریابی یكی از فعالیت های كلیدی برای تبلت  است بهتر است قبل از خرید دستگاه به دنبال تجربه های كاربری و اطمینان از عملكرد آن باشید.


 ملاك هفتم- كدام برند بهتر است؟

در شرایط فعلی كه مدل های ارزان قیمت نام های شناخته شده با قیمت یك مدل حرفه ای از دیگر برندها به فروش می رسد، می توانید انتخاب خود را بر اساس مشخصات فنی محصول انجام دهید. در حوزه برندها، ایسوس و سامسونگ دارای اعتبار قابل قبولی هستند و می توان یك محصول قدرتمند از گروه گلكسی، نكسوز یا ترنسفورمر را انتخاب كرد.

دسته دوم از تبلت ها دارای نام هایی هستند كه كمتر شناخته شده اند كه با قیمت پایین تری به فروش می رسند اما هنگام انتخاب آنها باید به مشخصات فنی توجه داشته باشید. یك پردازنده دوهسته ای توان اجرای اغلب برنامه ها را تضمین می كند و وضوح تصویر بالای ۸۰۰ پیكسل نیز كیفیت مناسبی برای مشاهده فیلم و تصویر دارد. به این ترتیب می توانید در مورد امكانات دستگاه نیز با توجه به نیاز خود هزینه كنید. دسته سوم تبلت هایی هستند كه كیفیت و كارایی قدرتمندی ندارند اما قیمت پایین  آنها، تمایل زیادی برای خرید ایجاد می كند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *