خانه » کامپیوتر و اینترنت » 7 نوع پرکاربرد از ابزارهای تنظیم نور در فتوشاپ

7 نوع پرکاربرد از ابزارهای تنظیم نور در فتوشاپ

گاهی اوقات به عکسی نیاز دارید که از کیفیت و وضوح کمی برخوردار است ، اما فوتوشاپ برای این مشکل هم راه حلی دارد. شما می توانید برای بالا بردن کیفیت وضوح تصویر و تنظیم نور در فتوشاپ از فرامینی که در قسمت Adjustment منوی Image قرار دارد استفاده نمایید. در ادامه روش های انجام این کار و ابزارهای تنظیم نور در فوتوشاپ را به شما معرفی خواهیم کرد.

ابزارهای تنظیم نور در فتوشاپ


تنظیم نور در فتوشاپ

برای تنظیم نور در فتوشاپ ابزار های زیادی وجود دارد. مجموعه فرامینی که در قسمت Adjustment منوی Image قرار دارد شامل فرامینی می‌ گردند که به ما در تنظیم نور و رنگ تصاویر یا اعمال تغییرات روی آن ها کمک می‌ کند.
Luminance یا درخشندگی یا همان لومینانس به میزان روشنایی (Brightness) هر پیکسل می گویند و به واحد اندازه گیری Luminance (لومینانس) لول (Level) می گویند. در این مقیاس اندازه گیری مقدار صفر به سیاه و 255 به سفید اختصاص داده شده است و هر عددی بین 0 و 255 معادل یک رنگ خاکستری می باشد.

ابزار Vibrance از ابزارهای تنظیم نور در فتوشاپ

در این فرمان 2 گزینه جهت تنظیم غلظت رنگ تصویر وجود دارد. از گزینه Saturation برای تغییر غلظت رنگی کل پیکسل‌ های تصویر استفاده می‌ گردد، اما گزینه Vibrance بیشتر روی پیکسل‌ هایی از تصویر تاثیر گذار است که غلظت رنگی کمتری داشته باشند.

ابزار Curves از ابزارهای تنظیم نور در فتوشاپ

این فرمان در واقع حالت پیشرفته فرمان قبلی می باشد؛ به این صورت که در فرمان قبلی 3 ناحیه نوری تصویر تنظیم می‌ گردید و در این فرمان در 16 سطح مختلف امکان انتخاب و تنظیم وجود دارد. فقط باید دقت کنید که بدون تسلط به استفاده از این فرمان، نتیجه عکس به دست می آید و تصویر معیوب‌ تر می گردد.

ابزار Brightness & Contrast از ابزارهای تنظیم نور در فتوشاپ

کنتراست به معنای تضاد و تفاوت بین تیره ترین و روشن ترین نقطه موجود در تصویر می باشد. به کمک این بخش می‌ توانید علاوه بر تنظیم نور تصویر، به تصاویری که کنتراست پایینی دارند (یعنی فاصله بین سیاه‌ترین قسمت و سفیدترین قسمت آنها کم است و خاکستری به نظر می‌رسند ) جان و روح تازه‌ای ببخشید و جذابیت را به آن برگردانید.

ابزار Level از ابزارهای تنظیم نور در فتوشاپ

در فرمان Brightness & Contrast فقط به یک شکل امکان تنظیم کنتراست وجود دارد و با تنظیم قسمت‌ های روشن تصویر، قسمت‌ های تیره نیز به همان اندازه جا به جا می‌ گردند. در این فرمان می‌ توانید 3 مولفه اصلی تصویر از لحاظ نور یعنی سفیدی، سیاهی و میانمایه‌ها (بین سیاه و سفید) را به صورت جداگانه تنظیم و برای هر یک مقادیر دلخواهی را تعریف کنید.
ابزارهای تنظیم نور در فتوشاپ

ابزار Exposure نوعی از ابزارهای تنظیم نور در فتوشاپ

در هنر عکاسی نوردهی عکس را اصطلاحا Exposure می‌ نامند که در بهترین حالت آن همه بخش‌ های عکس به صورت مناسب مشاهده می‌ شود؛ نور تصویر نه زیاد و نه کم خواهد بود. این فرمان نیز به ما در شبیه‌ سازی این عمل کمک می کند و با آن می‌ توانید نور پیکسل‌ های تصویر خود را از لحاظ تیرگی و روشنی تنظیم کنید. البته کاربرد اصلی این فرمان در تصاویر HDR می باشد.

ابزار Color Balance نوعی از ابزارهای تنظیم نور در فتوشاپ

با تنظیم وایت بالانس در عکاسی دیجیتال در واقع می توانید کاری کنید که بخش سفید تصویر گرفته شده و به صورت کاملا سفید مشاهده شود و تمایل به هیچ رنگ دیگری نداشته باشد. اگر به هر صورت این اتفاق هنگام عکاسی نیفتد و بخواهید بعدا ته مایه رنگی موجود در تصویر خود را از بین ببرید و اصطلاحا آن را وایت بالانس کنید، می‌ توانید به کمک این بخش و ابزار های موجود در آن این عمل را انجام بدهید.

ابزار Hue‌/‌Saturation

به کمک این بخش می‌ توانید 3 پارامتر رنگی تصویر خود یعنی نوع رنگ (Hue)، غلظت (Saturation) و روشنایی رنگ (Lightness) را تنظیم کرده و در صورت نیاز تصحیح کنید.

سه دستور پر کاربرد مربوط به ابزارهای تنظیم نور در فتوشاپ

بر طبق تحقیقات انجام شده در مجله ی پارسی وان ؛ این سه دستور جزو 10 دستور پر استفاده ترین دستورات در فتوشاپ هستند. این سه دستور عبارتند از Auto Tone، Auto Contrast و Auto Color که هر سه از طریق منوی Image در دسترس می باشند.

استفاده از این دستور ها ساده می باشد. تنها کافی است دستور را اجرا کرده و نتیجه اش را ببینید، اگر راضی کننده بود آن را نگه دارید و در غیر این صورت با زدن Ctrl+Z آن را به حالت اولیه بازگردانید. البته پر کاربرد بودن این دستورات بدین معنی نخواهد بود که بسیار قدرتمند می باشند و شاید زمانی که معلومات شما در استفاده از فتوشاپ به حد قابل قبولی رسید از آن ها اصلا استفاده نکنید. اما به هر حال بد نیست روش کار با آن ها را یاد بگیرید.

با اجرای دستور Auto Tone، فتوشاپ هر کانال را به صورت مستقل بررسی کرده و در هر کانال تیره ترین پیکسل را سیاه و روشن ترین را سفید می کند و باقی پیکسل ها را در طول این طیف می کشد. در نتیجه اجرای این دستور ترکیب رنگی عکس نیز عوض می گردد که البته شاید همیشه مناسب نباشد.

با اجرای دستور Auto Contrast فتوشاپ بر اساس یک حالت ترکیبی تیره ترین پیکسل ها را سیاه و روشن ترین آن ها را سیاه خواهد کرد، بدین معنی که همه کانال ها به یک شکل تحت تاثیر قرار می گیرند. در نتیجه نواحی Highlight روشن تر می شوند و نواحی تیره تیره تر می گردند، اما ترکیب طبیعی رنگ عکس به هم نمی خورد.

در دستور Auto Color فتوشاپ مجددا مشابه حالت Auto Tone، به صورت کانال به کانال هر کانال را مستقلا تحت تاثیر قرار می دهد و پیکسل های تیره را سیاه و روشن را سفید کرده و علاوه بر این پیکسل های میانی را نیز خنثی می کند و در نتیجه قسمت های رنگی تصویر رنگی می مانند ، اما سایر قسمت ها سیاه و سفید می گردند.

ابزارهای تنظیم نور در فتوشاپ

فتوشاپ در کنار تمام قابلیت‌ های پیچیده خود، امکانات بسیار زیادی را هم برای کاربران خانگی فراهم کرده تا آن‌ ها نیز بتوانند از امکانات بی‌نظیر این برنامه استفاده نمایند. شما می توانید برای اصلاح و تنظیم نور در فتوشاپ، از ابزارهای Adjustment و  قسمت منو استفاده نمایید. این ابزار مخصوص وضوح تصویر و تنظیم نور در فتوشاپ می باشند.

 

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *