خانه » کامپیوتر و اینترنت » 3 مورد هک و سرقت اطلاعات و راهکارهای مقابله

3 مورد هک و سرقت اطلاعات و راهکارهای مقابله

اغلب افراد تصور می کنند هک سیستم های رایانه ای و سرقت اطلاعات تنها به شرکت ها و سرویس های بزرگ محدود می شود و اشخاص حقیقی نیازی به حفاظت از رایانه یا دستگاه های دیجتالی خود در مقابله با نفوذ هکرهاندارند اما باید گفت در مواردی اشخاص حقیقی نسبت به شرکت های بزرگ، از هک سیستم های رایانه ای و حساب های خود آسیب بیشتری می بینند. در ادامه ی این مطلب در مورد هک و سرقت اطلاعات صحبت می کنیم.

هک و سرقت اطلاعات

هک و سرقت اطلاعات

تنها و تنها وجود یک حفره امنیتی در نرم افزار های نصب شده روی رایانه یا تلفن همراه، وجود برنامه های Keylogger و انواع و اقسام روش های دیگر می تواند به نفوذ هکرها به حریم خصوصی کاربران و به خطر افتادن تمامی حساب های شخصی از جمله حساب های بانکی منتهی گردد.

با رعایت تمام اصول امنیتی، احتمال نفوذ هکر ها کمتر می گردد، اما هرگز از بین نخواهد رفت. از سوی دیگر، پروسه حفاظت از حساب های شخصی تنها به کاربران محدود نمی گردد و تا به امروز بار ها خبرهایی از افشا شدن اطلاعات و کلمه های عبور کاربران سرویس های بزرگ با هک شدن سرور های آن ها شنیده شده است. با این وجود

واکنش سریع در سرقت اطلاعات با استفاده از پست الکترونیکی

اگر برخی از حساب های اینترنتی شما هک شده است و با تغییر کلمه عبور توسط هکر، امکان ورود به آن ها نمی باشدد، امید خود را از دست ندهید؛ زیرا در صورت واکنش سریع احتمال بازگرداندن حساب های از دست رفته هنوز وجود دارد.

در هنگام ثبت نام در سرویس های اینترنتی، آدرس پست الکترونیکی خود را ثبت کرده اید و اگر این آدرس از دسترس هکرها در امان مانده باشد، می توانید از آن برای بازگرداندن کلمه عبور استفاده نمایید. این اقدام نخستین گام در مقابله با نفوذ هکر ها و بازیابی حساب های از دست رفته محسوب می گردد و پیشنهاد می شود هر چه زودتر به استفاده از آن اقدام نمایید.

در زمان ثبت نام سرویس های ایمیل نیز از شما درخواست می گردد به شکل دلخواه آدرس دیگری را به عنوان پست الکترونیکی پشتیبانی معرفی نمایید. همواره از این پیشنهاد برای مقابله با هک شدن ایمیل خود و بازیابی کلمه عبور در آینده، استفاده کنید.

هک و سرقت اطلاعات

اسکن کامل رایانه برای مقابله با هک و سرقت اطلاعات

دومین گام، جلوگیری از دسترسی های بعدی و نفوذ مجدد هکر ها (هک و سرقت اطلاعات) به اطلاعات شخصی می باشد که برای انجام این کار ابتدا باید حرفه امنیتی یا راه نفوذ هکرها را بیایید. برای انجام این کار باید از یک نرم افزار آنتی ویروس و ضد بدافزار برای اسکن کامل رایانه یا تلفن همراه استفاده نمایید.

در این مرحله باید از ضد بدافزار و آنتی ویروس هایی کمک بگیرید که مورد تایید کارشناسان باشند و از اعتبار و قدرت کافی در زمینه کاری خود برخوردار باشند. ورود یک تروجان یا نصب Keylogger روی رایانه می تواند به ثبت اطلاعات ورودی و ارسال آنها به هکر ها منجر گردد و آنتی ویروس های قدرتمند قادر به تشخیص بدافزار ها و حذف آن ها می باشند.

اطلاع از مسیر بدافزار ها و ویروس های یافت شده می تواند به یافتن ریشه آلودگی و رفع آن هم کمک کند. یک فایل دانلود شده، داده های آپلود شده توسط سایت و یا نرم افزار های بی نام و نشان، همه به نوبه خود ممکن است منشأ آلودگی و راه نفوذ هکر ها باشند.

هک و سرقت اطلاعات

نفوذ هکر ها به منبع اطلاعات

همراهان مجله ی پارسی وان ؛ نفوذ هکر ها به حساب های شخصی افراد تنها به بی احتیاطی اشخاص حقیقی و کاربران اینترنت مربوط نمی گردد. در مواردی هکر ها به سرور های سرویس های بزرگ مانند یاهو یا جی میل نفوذ می کنند و حجم انبوهی از اطلاعات محرمانه و شخصی افراد را سرقت می کنند.

حتی اگر تمام نکات امنیتی را رعایت کنید، امکان دارد سرویس مورد استفاده شما در ابعاد بزرگ مورد دستبرد هکرها قرار گیرد و در این حالت هیچ کاری از دست کاربران معمولی بر نمی آید. برای اطلاع از این گونه اتفاقات باید روی اینترنت نام سرویس خود را با عبارت Password Leak جستجو کرده و با پیگیری اخبار مرتبط مطلع گردید آیا واقعا سرویس مورد استفاده شما با سرقت اطلاعات محرمانه توسط هکر ها مواجه گشته است .

برای مثال در سال 2012 سرویس پست الکترونیکی یاهو، هک و میلیون ها کلمه عبور کاربران این سرویس جهانی در فضای اینترنت پخش شد. با این اتفاق سایر حساب های افراد همانند حساب فیس بوک یا توییتر آن ها نیز با خطر مواجه شده و مقابله با این مشکل کاملا خارج از قدرت کاربران شده بود.

اوضاع هنگامی بدتر می گردد که از یک کلمه عبور یکسان برای تمامی حساب های خود استفاده کرده باشید و با فاش شدن آن، تمامی حساب های تان به آسانی در دسترس هکر ها قرار گیرند.
برای مقابله با این مشکل پیشنهاد می کنیم از کلمه های عبور مختلف برای حساب های اینترنتی متفاوت خود استفاده کنید و به منظور مقابله با فراموش کردن آن ها از برنامه های مدیریت کلمه عبور استفاده نمایید.

 

 

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *