خانه » روانشناسی » شخصیت مالی همدیگر را بشناسید!

شخصیت مالی همدیگر را بشناسید!

برای اینکه بتوان از پس جنجال های مالی خانوادگی برآمد، چندان کار سختی در پیش ندارید. این چند راه حل آسان ترین کارها را به شما پیشنهاد می کنند تا رابطه تان را از شر نزاع های مالی حفظ کنید.

از لحاظ مالی شفاف باشید

همه چیز را بگویید و خودتان را خلاص کنید! اگر قرض و قوله دارید، اگر وضعیت مالی تان به وضعیت هشدار رسیده است، اگر اوضاع رو به راه نیست…همه چیز را به همسرتان بگویید و خیال خودتان و او را راحت کنید. این گونه هیچ نکته ناگفته ای وجود نخواهد داشت که بخواهید به خاطرش روزهایتان را با هول و هراس سپری کنید. در رابطه ای که بر پایه صداقت بنا شده باشد اعتماد و صمیمت بیشتری وجود خواهد داشت.

بودجه بندی تعریف کنید

حواستان به دخل و خرج و حساب و کتاب باشد. میزان درآمد ورودی و خرج کرد را جایی ثبت کنید و از حدس و گمانه زنی بپرهیزید. خیلی از دعواها به خاطر این است که یکی از طرفین فراموش کرده با پولی که موقع خروج از خانه به همراه داشته، چه کرده است! اما اگر این اعداد و ارقام ساده را در دفتری کوچک ثبت کنید از میزان فراموشی ها و دلخوری ها شدیدا کاسته خواهد شد. حتی اگر مطابق بودجه بندی و برنامه ریزی هایتان هم خرج نکنید این شانس را دارید که متوجه شوید چه میزان بیش از حد خرج کرده اید و در ماه های بعد، از خرج های اضافی فاکتور بگیرید.

این نکته را از یک اقتصاددان آویزه گوش کنید که «بهتر است بودجه بندی تان خیلی سفت و سخت نباشد.» «لین مایاب» می گوید: «هرکس مبلغ مشخصی برای خود در نظر دارد که دلش نمی خواهد بابت خرج کردن آن برای کسی توضیح دهد. این پول شاید صرف خرید چیزی شود که به آن احتیاج ندارد و صرفا جوگیر شده  یا دلش خواسته آن را بخرد.» در برنامه ریزی مالی تان جایی برای این خرج ها بگذارید؛ البته محدود لطفا.

شخصیت مالی همدیگر را بشناسید

در ساده ترین حالت ممکن، آدم ها از لحاظ مالی دو دسته اند: یا ولخرج اند یا ناخن خشک و خسیس. حالا اگر یک فرد ولخرج و خسیس با هم ازدواج کنند آن وقت تازه تمامی بحث و جدل ها بر سر مسائل مالی آغاز می شود. دیدن حتی یک جفت جوراب که به نظر ولخرج، ضروری آمده و به نظر خسیس غیرضروری و کاذب ممکن است آتش دعوا را بینشان روشن کند. زندگی چنین افرادی بر روی تلی از خاکستر بنا می شود که همیشه آماده شعله ور شدن است. در حالی که اگر پیش از جدی شدن رابطه، شناخت صورت گیرد و افراد شخصیت اقتصادی همدیگر را بشناسند آن وقت با دید بهتری وارد رابطه خواهند شد.

خانواده ها را فراموش نکنید

هر خانواده ای رویکرد مشخصی به مسائل مالی دارد. به روزهای یک نفره بودن رجوع کنید و اخلاق خانواده تان را واکاوی کنید. آیا پدرتان از آن دسته پدرانی بوده که تصمیم گیرنده مطلق خانه به خصوص در زمینه موارد اقتصادی بوده است؟ آیا شما در مورد مسافرت های خانوادگی یا خرید مایحتاج خانه مانند یخچال و تلویزیون و … حق اظهار نظر نداشتید؟ آیا شما از آن دسته خانواده های دموکرات بودید که درباره ساده ترین مسائل با هم مشورت می کردید ؟ نظرتان درباره رویه اقتصادی پدر و مادرتان چیست ؟ آیا روش خرج و پس اندازکردنشان را می پسندید؟ آیا شما همیشه از مخالفان سرسختشان بودید و هیچ موقع روش های مدیریتی والدینتان را مفید و کاربردی نمی دانستید ؟

درباره این مسائل و مسائلی از این دست با همسرتان صحبت کنید. البته که هرچه نقاظ اشتراک بیشتری با هم داشته باشید درگیری های اقتصادی کمتری خواهید داشتید و این کمکتان می کند زندگی مشترکتان با آرامشی همراه باشد که بسیاری از زوج های جوان آرزویش را دارند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.