خانه » کامپیوتر و اینترنت » عکس های HDR و چگونگی تهیه آنها توسط دوربین‌و‌کامپیوتر

عکس های HDR و چگونگی تهیه آنها توسط دوربین‌و‌کامپیوتر

احتمالا تا به حال عکس هایی با شفافیت و پویایی بالا که در اصلاح عکاسی به آن HDR گفته می شود را دیده باشید. حسگر یک دوربین دیجیتال عادی قادر نیست تمام جزئیات در یک صحنه را ثبت و ضبط کند. در ادامه ی این مطلب درباره ی عکس های HDR و چگونگس تهیه ی آنها صحبت می کنیم.

 عکس های HDR

عکس های HDR

به این نوع عکس های با شفافیت و کیفیت بالا اچ دی آر (HDR) گفته می شود. حسگر یک دوربین دیجیتال عادی نمی‌ تواند تمام جزئیات در یک صحنه را ثبت و ضبط کند. برخی از جزئیات مانند جزئیات مربوط به ابرها نمی‌توانند ثبت گردند و نور دهی بیش‌ از اندازه ایجاد می کنند و برخی جزئیات دیگر نیز نور دهی کمتر از حد خواهند شد، زیرا حسگر دارای طیف پویای کمی می باشد. هر چند با در نظر گرفتن سه عکس متفاوت، و ترکیب آن‌ ها در یک طیف پویا و استفاده از ترفندهای دیجیتالی بدون از دست دادن جزئیات موردنظر، (که با ترسیم نقشه‌ی تُن عکس شناخته می‌ شود) شما نیز می‌ توانید تمام جزئیات صحنه را ارائه بدهید.

انتخاب عکس برای عکس‌ های HDR

برای تهیه ی عکس های HDR صحنه‌ ی خود را انتخاب نمایید. HDR تقریباً در هر صحنه‌ای می‌ تواند عملکرد خوبی داشته باشد بنابراین استفاده از این حالت بر عهده‌ی شما می باشد. اگر ایده‌ی خاصی ندارید، در وب‌سایت Flickr جستجو کنید ببینید مردم با HDR چه‌ کار هایی می‌کنند. صحنه‌ای انتخاب کنید که ابر زیادی داشته باشد، عکس‌ های HDR می‌ توانند جزئیات بسیار زیادی از ابرها را نشان بدهند.

دوربین خود را تنظیم کنید. اگر سه‌پایه دارید، دوربین خود را بر روی آن قرار داده و اگر سه‌ پایه ندارید یک سطح محکم پیدا کنید و دوربین خود را بر روی آن قرار بدهید. اگر کنترل از راه دور دارید می‌ توانید دوربین خود را با آن روشن کنید، که این حالت بسیار خوب می باشد، اگر نه که می‌ توانید از یک‌زمان سنج داخلی استفاده نمایید. هر چیز که استفاده می‌ کنید، این امر اهمیت دارد که دوربین در بین شات ها هیچ تکان نخورد. اگر دوربین شما نور دهی خودکار دارید، از آن استفاده کنید (در دوربین‌ های کانون به این حالت AEB گویند). AEB را به‌صورت-2 تا +2 EV تنظیم نمایید، همچنین این ابزار را امتحان کنید و ببینید پاسخ مناسبی می‌ دهد.

عکس‌های خود را بگیرید. اگر ABE را بر روی دوربین خودتنظیم کرده اید، سه عکس پشت سر هم بیاندازید. اگرABE ندارید، یک عکس بگیرید و سپس سرعت شاتر را تندتر و یا کندتر نمایید(برای مثال اگر در 250/1 هستید آن را به 500/1 یا 1000/1 تغییر بدهید) و یک عکس دیگر بگیرید و سپس این سرعت را دو مرحله‌ی دیگر تغییر دهید (برای مثال اگر در 250/1 ثانیه قرار دارید آن را در 125/1 یا 60/1 ثانیه تنظیم کنید) و یک عکس دیگر بگیرید. اکنون شما سه عکس‌ فوق نور دهی شده، کم نوردهی شده و یک عکس عادی دارید.

به خانه بروید و عکس‌ها را وارد رایانه‌ی خود کنید. شما اکنون می‌ توانید یک نقشه‌ ی سایه‌ روشن از سه عکسی که گرفته‌ اید ایجاد نمایید.

ایجاد و نقشه بندی سایه‌روشن بر روی عکس های HDR

Qtpfsgui را دانلود و نصب کنید. برنامه‌ های دیگری به این منظور وجود دارند ، اما Qtpfsgui دارای منبعی باز است و با سطوح مختلف به‌خوبی کار می‌ کند (مانند ویندوز، لینوکس و مک os X).

همراهان مجله ی پارسی وان فراموش نکنید که برنامه های در حال اجرا را ببندید. نقشه بندی سایه‌روشن یک‌روندی است که به میزان زیاد از پردازنده‌ی مرکزی شما کار می‌ کشد و این روند باعث می‌ گردد که رایانه‌ی شما بسیار آهسته کار بکند.

Qtpfsgui را اجرا کنید و بر روی “New Hdr” کلیک کنید. در پنجره‌ای که باز خواهد شد بر روی Load Images کلیک کنید و سه عکسی که گرفته بودید را در آنجا وارد کنید. Qtpfsgui باید بتواند به‌طور خودکار تشخیص دهد که مقدار EXIF در عکس‌ها چقدر است، اگر نتوانست (برای مثال درداده های EXIF تنظیماتی برای دریچه‌ی دیافراگم نبود، برای دوربین‌های قدیمی DSLR با عدسی‌ های قدیمی شما باید آن را به‌صورت دستی تنظیم نمایید و سپس بر روی گزینه‌ی Next کلیک کنید.

عکس های HDR

پنجره‌ی بعدی که آمد را رد کنید. این کار را با کلیک کردن بر روی گزینه‌ی Next می‌ توانید انجام دهید امکان دارد که شما نخواهید خود را در آنجا سردرگم کنید.

پنجره‌ی بعدی که آمد را نیز رد کنید. بار دیگر این پارامتر ها دارای برخی جلوه‌ ها هستند ، اما تنظیمات پیش‌فرض تا حدی قابل‌ لمس هستند. گزینه‌ی Finish را انتخاب نمایید. اکنون شما یک تصویر با طیف پویا دارید، اما نه آنکه در فرمت طیف پویا قرار می‌ گیرد (مانند طیف جهانی JEPG). اینجا همان محلی است که ترسیم نقشه‌ی سایه‌روشن وارد عمل می‌ گردد: با متمرکز کردن طیف پویای تصویری که بدست آورده‌اید به‌صورت فرمت 24 بیتی، شما می‌ توانید یک فرمت JEPG بدست آورید که می‌تواند طیف پویای بیشتری نسبت به حالتهای پیش‌ فرض داشته باشد.

تصاویر یا عکس های HDR را نقشه بندی سایه‌ روشن کنید. بر روی گزینه‌ی “Tonemap the Hdr” کلیک کنید که در بخش تنظیمات است. یک پنجره با ترتیب بندی گیج‌ کننده‌ ای از الگوریتم‌ ها و پارامتر های سایه‌ روشن سازی ارائه می شود. برای بسیاری از بخش‌ ها، الگوریتم Mantiuk (که در اول نشان داده می‌شود) می‌ تواند عملکرد خوبی داشته باشد. البته امکان دارد که شما بخواهید با گزینه‌ های دیگری نیز کار کنید. گزینه‌ی apply را انتخاب نمایید تا طیف پویا برای عکس اجرایی شود.

از روندی با مقیاس کوچک آغاز کنید. آزمایش با الگوریتم‌ ها و پارامتر های آن‌ ها بر روی یک نسخه‌ ی کم‌ حجم شده از عکس شما اجرایی می‌ شود (شما می‌ توانید یک حالت کوچک‌ تر از اندازه‌ های دیگر از سمت چپ انتخاب کنید). نقشه بندی سایه‌ روشن یک‌ روند اجرایی ریاضیاتی می باشد؛ الگوریتم Mantuil به زمان زیادی نیاز خواهد داشت تا در کامپیوترهای آهسته یک عکس را ارائه کند، ولی در نسخه‌ی 256*170 این روند فقط چند ثانیه به طول می‌ انجامد.

عکس های HDR

تصویر خود را ذخیره نمایید. به قسمت Go to File -> Save as… رفته و با نام مشخصی تصویر خود را با پسوند jpg ذخیره نمایید.

اگر بخواهید بعداً هم می‌توانید بر روی عکس خود ویرایش انجام بدهید. شما به فتوشاپ نیاز خواهید داشت، زیرا برنامه ای رایگان می باشد و جایگزینی برای GIMP است و یا همچنین می‌ توانید از نرم‌ افزار های ویرایش عکس نیز استفاده نمایید. توازن رنگ و سفیدی را درست کنید (این کار نباید قبل از ایجاد عکس های HDR ایجاد گردد ، زیرا می‌ تواند جلوه‌ی نامناسبی ایجاد نماید). استفاده از میزان قابل‌ توجهی از “Unsharp mask” می‌تواند یک‌ روند بسیار مناسبی باشد. شما جلوه‌ های عجیبی خواهید داشت که باید آن‌ ها را محو نمایید.

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *