خانه » کودک و والدین » خلاقیت در کودکان » راههای پرورش خلاقیت کودکان و تقویت کنجکاوی

راههای پرورش خلاقیت کودکان و تقویت کنجکاوی

پرورش خلاقیت کودکان مساله بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنید. سعی نکنید با خرید موبایل یا اسباب بازی های مختلف و یا دیدن تلویزیون او را ساکت نگه دارید. کودکان برای پرورش ذهن و خلاقیت خود به زمان و فضای کافی نیاز دارند. در مورد برخی کارها از او نظر بخواهید و تشویق اش کنید. هیچ وقت او را سرکوب نکنید که تو چه فکری کردی این را گفتی یا این کار را انجام دادی. در این بخش برخی راههای پرورش خلاقیت کودکان را به شما معرفی می کنیم.

راههای پرورش خلاقیت کودکان
راههای پرورش خلاقیت کودکان

راههای پرورش خلاقیت کودکان

به گزارش مجله اینترنتی پارسی وان برای پرورش خلاقیت کودکان او را به کنجکاوی و فکر کردن دعوت کنید. مثلا برای انجام برخی مسائل به او بگویید من این را نمی دانم. به نظر تو جواب چیست ؟

همیشه همه عروسک ها و فیلم ها را برای او آماده نکنید. وقتی اتاق پر از بازی های آماده باشد دیگر کودک ذهنش را به کار نمیگیرد یا کنجکاوی نمی کند. ابزار های از پیش ساخته شده یا وسایل بازی از قبل سر هم شده فرصت فکر کردن را به او نخواهد دادو

به ایده ها و نظرهای مختلف احترام بگذارید. مثلا بگویید خب این هم راه خوبی برای نگاه کردن به موضوع است. ایده هایش را سرکوب نکنید و اجازه دهید او هم نظر بدهد.

برای پرورش خلاقیت کودکان اکتشافات کودکان را تشویق کنید. نظرات مشخص و انگیزشی بدهید، مثلا: “چقدر جالب! تو با این بلوک ها یه راه مخفی درست کردی.” یا آفرین چگونه توانستی نقاشی به این زیبایی بکشید و .. .

اجازه بدهید کودکان دست به آزمون و خطا بزنند و نگویید که مثلا واقعا چه فکری کردی که این کار رو کردی؟ بلکه او را تشویق کنید و بگویید عیبی ندارد یک روش دیگر را امتحان کنید.

تمرینات و تکالیفش را انجام ندهید تا زودتر تمام شود. او با تمرین و خطا و آزمون است که به موفقیت دست می یابد.

برای او کتاب بخوانید و اگر سواد دارد از او بخواهید تا برای شما کتاب بخواند. کتاب خواندن ذهن او را پرورش داده و خلاقیت اش را افزایش می یابد.

برای پرورش خلاقیت کودکان از عبارات ناامیدکننده و منفی بافی دوری کنید. هیچ وقت نگویید تو نمیتوانی یا برای تو زود است و … . به تلاش های خلاقانه ی کودک احترام بگذارید. داستان ها و کارهای هنری کودکتان را روی یخچال یا روی تخنه ای مخصوص این کار به نمایش بگذارید و کاردستی هایش را دور نریزید.

طنز به کودکان کمک میکند تا از هوش خلاق خود لذت ببرند. سعی کنید خیلی از اوقات باهم بخندید و به کودک بگویید که حرفش شما را از خنده روده بر کرده است. بازی های تخیلی با کلمات انجام دهید. یا داستان های تخیلی برایش بگویید. همچنین از او بگویید برای شما داستان بگوید.

کودکان نیاز به زمانِ از پیش تعیین نشده برای تصور، ساختن، تجربه اندوزی و کشف دارند. این موضوع می‌تواند نیم ساعت نقاشی پس از شام خوردن و کتاب خواندن قبل از رفتن به رختخواب باشد.

راههای پرورش خلاقیت کودکان
راههای پرورش خلاقیت کودکان

روشهای دیگر برای پرورش خلاقیت کودکان

یک مکان امن و راحت برای کثیف کاری کودکان در نظر بگیرید که آنها بتوانند در آن از هر نوع وسیله هنری استفاده کنند. کاغذ و مقوا، مدادشمعی، گچ، مارکر، چسب، برچسب، رنگ انگشتی و گل رس در اختیار کودک قرار دهید و اجازه بدهید همه خلاقیتش را نشان بدهد.

اجازه بدهید گاهی آواز بخواند.  چه مستقیما برای شما و چه در حال بازی. آواز خواندن به پرورش خلاقیت کودکان کمک می کند. سعی نکنید تمام وقت بچه ها را با فعالیتهای از پیش تعیین شده و فوق برنامه پر کنید. اجازه بدهید بچه ها بیکار شوند و حوصله شان سر برود. این زمان بهترین موقع برای علاقه مند کردن بچه ها به کارهای هیجان انگیز هنری مانند کاردستی، نقاشی، سفال و خمیر بازی است.

برای پرورش خلاقیت کودکان از خاک و گل کمک بگیرید. گل بازی و خاک بازی بسیار برای او مفید است. همچنین از او بخواهید با شما یا خودش تنها درباره موضوعی خاص یا با وسیله ای خاص کاردستی درست کند.

به او متناسب با سنش مسئولیت دهید و از او بخواهید برخی کارها را برای تان انجام دهید.

تماشای زیاد تلویزیون، ازآن جا که فعالیتی است که کودک در آن منفعل است ، نقش منفی در پرورش خلاقیت کودکان وپیشرفت تحصیلی دانش آموزان دارد. پس اجازه ندهید بیش از حد تلویزیون ببیند. البته دیدن تلویزیون به اندازه کافی برای خلاقیت او خوبست.

برای کودکان، اسباب بازی های ساده بخرید. اسباب بازی هر چه ساده تر باشد، کودک در استفاده از آن نقش بیشتری بازی می کند. برای درک این موضوع نوع بازی که یک بچه با لگو می کند را با بازی کردن با ماشین کنترلی مقایسه کنید.

تکنیک طوفان ذهنی (انتخاب تمام راه حل های ممکن) را به کمک کودک خود تمرین کنید: مثلا یک شی خام مثل یک لوله کارتنی به او بدهید و با هم تمرین کنید که از آن چه چیزی می توانید بسازید؟

راههای پرورش خلاقیت کودکان
راههای پرورش خلاقیت کودکان

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان تقدیم کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سرگرمی در خانه برای کودکان

معرفی چند سرگرمی در خانه برای کودکان

سرگرمی در خانه برای کودکان موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.