خانه » کامپیوتر و اینترنت » آشنایی با مبحث هوش مصنوعی در تکنولوژی و کامپیوتر

آشنایی با مبحث هوش مصنوعی در تکنولوژی و کامپیوتر

هوش مصنوعی موضوعی بسیار جذاب و عین حال پیچیده است، علمی جدید که زندگی بشر را دچار متحول کرده است. کارکرد های این فناوری از معایب آن بسیار بیشتر است که نشانه ای از سودمندی آن دارد. علم روباتیک به عنوان هسته مرکزی هوش مصنوعی به شمار می‌ رود.

هوش مصنوعی در تکنولوژی و کامپیوتر

هوش مصنوعی

همراهان مجله ی پارسی وان ؛ الگوریتم‌ های به کار رفته در هوش مصنوعی از نحوه فعالیت نورون الهام گرفته شده‌ است. هوش مصنوعی یکی از شاخه‌ های آن “یادگیری عمیق” در چند سال اخیر چنان پیشرفت کرده است که استیون هاوکینگ در این باره می‌گوید: «توسعه کامل هوش مصنوعی می‌تواند پایان بشریت را رقم بزند.»

این علم برای هالیوود درآمد خوبی بوده است. سال گذشته فیلم Her توانست با همین مسئله فروش خوبی را به دست آورد. در این فیلم، شخصی عاشق سیستم‌ عامل خود می‌ شود که در نتیجه هوش مصنوعی پدید آمده است.

هوش مصنوعی در تکنولوژی و کامپیوتر

تا مدتی قبل، دسته‌ بندی تصاویر برای انسان‌ ها کاری آسان و برای روبات‌ ها کاری بس دشوار بود، اما اکنون روبات‌ ها خیلی پیشرفت کرده‌ اند. طبق پیش‌ بینی‌ ها انسان‌ ها تا 15 سال دیگر در چنین کار هایی حرفی برای گفتن نخواهند داشت.

فرض کنید که یک پزشک یک تصویر ام.آر.آی را می‌ بیند. احتمال اشتباه پزشک وجود دارد. در واقع سال‌ ها زمان خواهد برد تا پزشک به آن درجه برسد که دیگر اشتباهی نکند. پزشکی را فرض کنید که پس از 25 سال به این مرتبه رسیده است. با کمک هوش مصنوعی می‌ توانیم این 25 سال تجربه را به راحتی به خدمت بگیریم و از آن استفاده کنیم.

شرکت‌ های بزرگ مانند گوگل و فیس‌ب وک در «سیلیکون ولی» سرمایه‌گذاری‌ های بزرگی را بر روی هوش مصنوعی انجام می دهند. ﺷﺮﮐﺖ ﻧﻮﭘﺎ MetaMind که توسط ریچارد سوچِر هدایت می‌ شود بر روی «شبکه عصبی بازگشتی» تمرکز دارد. این پروژه در واقع بر درک بهتر زبان از نگاه احساس و عاطفه تاکید می کند.

سوچِر می‌گوید: «شخصا من هرگز نخواسته‌ ام که بر روی درک زبان طبیعی کار کنم تا بتوانم بهتر بر روی مردم جاسوسی کنم، یا از بیناییِ کامپیوتری برای تعقیب و انهدام خودکار هدف استفاده کنم. با توجه به مواردی که گفتم، ماهیت فناوری همین می باشد. دیگران می‌ توانند به شکلی که می‌خواهند از آن استفاده کنند!»

کِن گولدبرگ استاد روباتیک دانشگاه برکلی می‌گوید: «همین حالا هم بسیاری از شغل‌ های موجود در مراکز تلفنی در اختیار هوش مصنوعی قرار دراد. من فکر می‌کنم که شغل‌ های فراوان دیگری نیز از انحصار انسان‌ ها خارج خواهد شد، تا جایی که دیگر کامل در اختیار روبات‌ ها قرار می گیرد. البته در برخی موارد، ظرافت ارتباطی زبانی انسان را تنها خود انسان می‌تواند داشته باشد.»

دو زمینه مورد علاقه بسیاری از پروژه‌ های نوین هوش مصنوعی «کشاورزی و درمان» می باشد. شرکت‌ های جدید مانند نِروانا و متامایند بر این باورند که با کمک فراگیری عمیق می‌توان به تشخیص پزشکی دقیق و همین طور تولید حداکثری غذا رسید.

ارمغان هوش مصنوعی

سرعت پیشرفت علم و فناوری در طول تاریخ بسیار کند بوده است. شخصی که در سال 1500 میلادی زندگی می‌کرده با شخصی که در سال 1750 میلادی زندگی می‌کرده، تفاوت چندانی ندارد. در طول این دروان سیر رشد علمی آهسته بوده که اغلب در علم فیزیک این دوران مشهود می باشد. ولی اگر این شخصی از سال 1750 میلادی را با یک انسان سال 2015 مقایسه کنیم، این تفاوت در تمام شاخه‌ های علم بسیار مشهود خواهد بود.

هوش مصنوعی در تکنولوژی و کامپیوتر

دسته‌ بندی

 محدود: به آن «هوش مصنوعی ضعیف» نیز گفته می‌ شود. این نوع هوش مصنوعی تنها در یک حوزه متبحر می‌ باشد. هوش مصنوعی که توانست استاد بزرگ شطرنج جهان را شکست بدهد، یکی از همین نمونه‌ ها می باشد. در واقع، تنها کاری که می‌ توان انجام دهد همین می باشد.

 عمومی: به آن «هوش مصنوعی قوی» نیز می گویند. سطح هوشی این نوع هوش مصنوعی در سطح انسان می باشد. ساخت این نوع هوش مصنوعی کاری بسیار دشوار است و دانشمندان هم‌ اکنون در این مرحله هستند. این نوع هوش مصنوعی باید توانایی دلیل‌ آوردن‌، حل مشکل، توانایی فکر کردن به صورت مطلق، درک ایده‌ های پیچیده، فراگیری سریع و درس‌ آموزی از تجارب را داشته باشد. اگر جایگاه دقیق هوش مصنوعی را در حال حاضر بخواهیم مشخص نماییم بهتر است نمونه‌ ای از روبات‌ های هوشمند سال اخیر را مثال بزنیم. روبات آسیمو یک روبات انسان‌ نما می باشد که در چند سال اخیر معرفی و ارتقا داده شده است. آسیمو توانایی خواندن حرکات و حالات چهره‌ ی انسان‌ ها را دارد و می‌تواند مستقلاً پاسخ بدهد.

فراهوش: «هوشی که در تمام زمینه‌ ها از جمله خلاقیت علمی، هوش عمومی و مهارت‌ های اجتماعی بسیار برتر از باهوش‌ ترین انسان باشد.»

شاید این سه دسته‌ بندی برای شما کمی پیچیده به نظر بیابد. اما حقیقت مسئله ساده‌ تر است. اکنون، در دنیایی زندگی می‌ کنیم که مملو از هوش مصنوعی نوع اول است. سیستم ضد قفل اتومبیل‌ های پیشرفته که از سیستم کامپیوتر اتومبیل پیروی می‌ کند یکی از همین نمونه‌ ها می باشد. گوشی هوشمند شما نیز مورد بعدی است. شما از نقشه آن استفاده می‌ نمایید و موسیقی هم گوش می‌ دهید. با برنامه‌ هایی مانند Siri صحبت می‌ کنید و … .

سیستم فیلترینگ ایمیل‌ های هرزه نیز نمونه‌ ای دیگر از هوش مصنو عی است . بخش جستجو و ترجمه گوگل هم یک هوش مصنوعی محدود به حساب می آید. در حال حاضر، بهترین بازیکنان بازی‌ های فکری مانند شطرنج همگی هوش مصنوعی محدود هستند. نمونه‌ های از این دست کم نیستند. پژوهشگران زمینه هوش مصنوعی اکنون در مرحله انتقال از نوع اول به نوع دوم هستند. آن‌ ها سعی می کنند با تقلید از مغز انسان بتوانند هوش مصنوعی را طراحی کنند که هم سطح هوش انسان باشد، که البته این کار بسیار سختی است. قدم بعدی شاید «ترابشریت» باشد.

هوش مصنوعی در تکنولوژی و کامپیوتر

همچنین ببینید : تشخیص هویت با عنبیه چشم در علم بیومتریک و تکنولوژی

ادغام انسان و ماشین در آینده به «سایبورگ» منجر می شود. البته اکنون شاید تصور آن تنها در فیلم‌ ها میسر باشد. نمونه‌ی سینمایی مشهور آن همان فیلم ترمیناتور است. سایبورگ هم از انسان و هم از ماشین به مراتب قدرتمندتر خواهد بود. البته این ایده، منتقدان فراوانی را دارد. فوکویاما معتقد است که این ایده «خطرناک‌ترین ایده جهان» خواهند بود.

به گذشته فکر کنید. گذشته‌ای نه چندان دور که هنوز شب‌ ها را با نور فانوس زنده نگه می‌د اشتند. با ظهور هوش مصنوعی، دنیا تغییر کرد. امروزه خودرو های بدون راننده، هواپیما های بدون خلبان و پهپادها با کمک وجود هوش مصنوعی ساخته می شوند. روبات‌ های روزنامه‌ نگار تا چند سال دیگر به بازار عرضه می شوند. نیازی نیست به روبات‌ های خانه‌دار و کاوشگر کیوراسیتی نیز اشاره کنیم . صنعت بازی‌ های ویدیویی با بهره‌ جویی از هوش مصنوعی باعث شده تا نوع تفریح کودکان امروزی تفاوت چشمگیری با کودکان نسل‌ های قبلی داشته باشد. تلفن‌ های همراه، ساعت هوشمند و هزاران اختراع دیگر حال و هوای زندگی را به کلی تغییر داده است. هوش مصنوعی سراسر دنیای ما را احاطه کرده است. شاید این همه استفاده از یک تکنولوژی ایده خطرناکی باشد.

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *