خانه » سلامت » تغذیه سالم » خواص تخم کتان و مواد مغذی تخم کتان

خواص تخم کتان و مواد مغذی تخم کتان

تخم کتان دانه ای گیاهی است که برای سلامتی فواید زیادی دارد. یکی از مهمترین خواص تخم کتان کاهش وزن و کلسترول است. همچنین بذر کتان شامل مواد مغذی مانند فیبر، منگنز، ویتامین B1، اسید چرب آلفا لینولنیک، و امگا ۳ و … است که بدن به همه آنها نیاز دارد. تخم کتان در کاهش خطر ابتلا به دیابت، سرطان و بیماری‌های قلبی هم تاثیر گذار است. در این بخش مهمترین خواص تخم کتان و مواد مغذی آن را به شما معرفی می کنیم. برای مصرف تخم کتان روش های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال شما میتوانید آن را به انواع کیک، نان یا شیرینی اضافه کنید. همچنین میتوانید پودر آن را با ماست ترکیب کرده یا اینکه آن را با آب بخورید.

خواص تخم کتان
خواص بذر کتان

1- مواد مغذی تخم کتان

تخم کتان دارای مواد مغذی و مفید زیادی است که بدن به آنها نیاز دارد. در این قسمت با سه مورد از مهمترین مواد مغذی بذر کتان آشنا می شویم .

فیبر

یکی از مواد مغذی این دانه گیاهی فیبر است. بذر کتان سرشار از فیبر محلول (قابل حل در آب) و فیبر غیر محلول (غیر قابل حل در آب) است. فیبر محلول، در آب حل شده و ماده‌ی ژل مانندی است که در کاهش کلسترول و قند خون تاثیر گذار است. فیبر غیر محلول، در سیستم گوارش شما حمل شده و باعث خواهد شد تا چیزها در دستگاه گوارش شما به سرعت حرکت کنند.

خواص تخم کتان
خواص تخم کتان

اسیدهای چرب امگا-۳

بذر کتان حاوی اسید های چرب امگا 3 است که برای قلب بسیار مفید است. این اسیدهای ضروری، قابل تولید برای بدن نیست و تنها از طریق مواد غذایی برای بدن می رسند.

لیگنان

یکی دیگر از مواد مغذی تخم کتان لیگنان است. به گزارش مجله اینترنتی پارسی وان لیگنان، یکی از کلاس‌های عمده‌ی فیتواستروژن هاست که خواص آنتی اکسیدانی دارد و می‌تواند با رادیکال‌های آزاد بدن مقابله کند. برنامه‌های غذایی حاوی لیگنان، برای سلامتی بسیار مفید هستند.

خواص تخم کتان
خواص بذر کتان

2- خواص تخم کتان

بذر کتان برای سلامتی فواید زیادی دارد که در این بخش به برخی از آنها اشاره می کنیم.

کاهش کلسترول

یکی از مهمترین فواید تخم کتان کاهش کلسترول و اضافه وزن است. مردمانی که نمی‌توانند چیزی شبیه به Lipitor مصرف کنند، بذر کتان می‌تواند قسمتی از فواید کاهش کلسترول چنین داروهایی را به آنها هدیه کند.

خواص تخم کتان
خواص تخم کتان

پیشگیری از گر گرفتگی

مصرف یک برنامه‌ غذایی حاوی بذر کتان، احتمال ابتلا به گر گرفتگی در دوران یائسگی زنان را کاهش خواهد داد. دکتر پرودی نتیجه گیری می‌کند که: نه تنها بنظر می‌رسد که بذر کتان در کاهش احتمال ابتلا به گر گرفتگی مفید است، بلکه فوایدی برای روان مصرف کننده هم دارد.

حفاظت در برابر سرطان

یکی دیگر از فواید تخم کتان برای سلامتی حفاظت در برابر سرطان است و می تواند از شما در برابر سرطان سینه، پروستات و روده محافظت کند. امگا-۳ موجود در آن مانع چسبیدن سلول‌های بدخیم به دیگر سلول‌ها شده، و بدین ترتیب از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری خواهد کرد. همچنین لیگنان موجود در آن خاصیت ضد رگ زایی داشته و از رشد تومورها بواسطه‌ تشکیل عروق خونی، جلوگیری می‌کند.

خواص تخم کتان
خواص بذر کتان

بهبود سطح قند خون

بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله‌ی Nutrition Research، مصرف بذر کتان بصورت روزانه، قند خون را در مردان و زنان چاقی که پیش دیابت دارند، تحت کنترل در خواهد آورد. بنابراین یکی دیگر از خواص تخم کتان بهبود سطح قند خون است.

حفاظت در برابر اشعه‌ها

بذر کتان، می‌تواند از پوست شما نیز در برابر اشعه‌ها محافظت کند. این دانه گیاهی یک آنتی اکسیدانی قوی است، و خواص ضد التهابی شناخته شده‌ای هم دارد. پس سعی کنید حتما از این دانه مقوی و پر فایده استفاده کنید.

خواص تخم کتان
خواص بذر کتان

ارزش غذایی تخم کتان

اگر به ارزش غذایی تخم کتان نگاه کنید، موارد زیادی نظرتان را جلب می‌کنند. یک قاشق غذاخوری یا ۲۸ گرم تخم کتان محتوی مواد معدنی زیر است:

  • ۶۳۳۸ میلی‌گرم امگا۳؛
  • ۸ گرم فیبر؛
  • ۶ گرم پروتئین؛
  • ۳۱٪ نیاز روزانه‌ی فرد به ویتامین B۱؛
  • ۳۵٪ نیاز روزانه‌ی فرد به منگنز؛
  • ۳۰٪ نیاز روزانه‌ی فرد به منیزیم؛
  • ۱۹٪ نیاز روزانه‌ی فرد به فسفر؛
  • ۱۰٪ نیاز روزانه‌ی فرد به سلنیم.

همچنین تخم کتان سرشار از ویتامین B۶، آهن، پتاسیم، مس و روی (زینک) است.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان درباره خواص تخم کتان تقدیم کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.