خانه » کامپیوتر و اینترنت » استفاده از XML Sitemap و کمک به بهبود SEO

استفاده از XML Sitemap و کمک به بهبود SEO

قبل از اینکه پس از خواندن عبارت xml sitemap فرار کنید، چند خبر خوب برای شما داریم. هر چند xml sitemap را جنبه فنی SEO در نظر می گیرند، کار سختی نیست و در واقع اصلا فنی نمی باشد. برای ایجاد یک xml sitemap خوب فقط چند دقیقه باید کار انجام شود. لازم نیست نحوه کدنویسی را یاد گرفته باشید، فقط باید نحوه کلیک کردن را بدانید. رایگان بودن، آسان بودن ، نسبتا ساده بودن آن از مزایایش به حساب می آید و به کمک آن قادر خواهید بود SEO خود را بهبود ببخشید.

XML Sitemap

معنای xml sitemap

به عبارت ساده، xml sitemap فهرستی از URL های یک وب سایت می باشد و به همین دلیل نقشه سایت نامیده می شود. این کار ساختار نقشه وب سایت و محتوای آن را نشان می دهد . xml  مخفف « Extensible Markup Languag» است که راهی برای نمایش اطلاعات در وب سایت می باشد.

هدف از  xml sitemap

موتورهای جستجو از کرولرها برای سازماندهی و شاخص سازی اطلاعات در وب سایت استفاده می کنند. کرولر می تواند تمام انواع اطلاعات را بخوانند، اما xml sitemap خواندن و شاخص سازی اطلاعات وب سایت را ساده تر می سازد. هنگامی که این کار انجام گردد، وب سایت شما به احتمال قوی تر می تواند به سرعت رتبه خود را بهبود دهد. در اصل ، xml sitemap به عنوان جدول محتویات وب سایت شما عمل کرده و امکان دریافت و شاخص سازی اطلاعات را به کرولر خواهد داد.

اگر وب سایت خود را به عنوان یک خانه و هر صفحه از آن را به عنوان یک اتاق در نظر بگیرید. xml sitemap همانند نقشه خانه شما می باشد و کار گشتن اتاق ها را برای گوگل ساده تر می سازد. با این حال، یک نقشه سایت سازمان یافته می تواند حتی مزایای بیشتری نیز داشته باشد.

نقشه سایت می تواند به روز شدن صفحه، فرکانس به روز رسانی صفحه، اهمیت نسبی صفحات در یک وب سایت و نحوه یافتن و شاخص سازی محتوایی که در اعماق ساختار سایت قرار دارد را برای موتورهای جستجو تعیین کند. اطلاعات در یک نقشه سایت بدین صورت به نظر می آیند:

 • اولویت این صفحه نسبت به صفحات دیگر در سایت:  <priority>1</priority>
 • محل صفحه در وب سایت (URL آن):  <loc>http://www.example.com/mypage</loc>
 • آخرین تغییر صفحه: <lastmod>2013-10-10</lastmod>
 • میانگین زمانی تغییر: <changefreq>monthly</changefreq>

این ویژگی ها، به ویژه با توجه به مقدار پیوند غیر مجاز که امروزه برای محتوا رخ می دهد، مهم می باشند.

در صورتی که از نقشه سایت استفاده نمی کنید، ممکن است به نظر بیاید که وب سایت شما دارای اطلاعات تکراری است که برای SEO شما خوب نمی باشد. از همه مهمتر، xml sitemap راهی سریع برای ایندکس شدن توسط گوگل می باشد.

با استفاده از xml sitemap به گوگل می گویید که این سایت من است و می خواهم این صفحات ایندکس گردند. در عرض چند دقیقه، گوگل پاسخ شما را خواهد داد، به سایت شما وارد می گردد و مطالبتان را ایندکس می کند.

مزایایxml sitemap عبارتند از:

 • xml sitemap به گوگل می گوید که در سایت شما وارد گردد و آن را ایندکس کند.
 • xml sitemap نوع اطلاعات درون وب سایت را به گوگل می گوید.
 • xml sitemap به گوگل می گوید که مطالب چه زمانی به روز می گردند (که موجب رتبه بندی fresh بهتر می شود).
 • xml sitemap به گوگل می گوید که مطالب هر چند وقت یک بار به روز می گردند.
 • xml sitemap به گوگل تمام صفحات وب سایت شما را نشان می دهد، حتی در صورتیکه در ساختار سایت عمیق باشند و جستجو در آن ها به سرعت امکان پذیر نباشد.
 • xml sitemap به غلبه بر چالش عدم وجود نمایه لینک های خارجی قوی کمک می کند.
 • xml sitemap به گوگل می گوید که وارد چه چیزی در وب سایت شما گردد.
 • xml sitemap به وب سایت های بسیار بزرگ به دریافت ایندکس بهتر و سازمان یافته تر کمک می کند.
 • xml sitemap مقدار اهمیت مطالب شما را به گوگل می گوید.
 • xml sitemap به وب سایت شما در ایندکس شدن سریع کمک می کند.
 • xml sitemap به غلبه بر محدودیت لینک های داخلی ضعیف وب کمک می کند.
 • xml sitemap به گوگل در کرول کردن موثرتر وب سایت کمک می کند.

اگر آماده ایجاد xml sitemap می باشید، باید یک فرایند سه مرحله ای را دنبال کنید:

 • ایجاد کردن xml sitemap
 • اضافه کردن xml sitemap به وب سایت خود
 • ارسال xml sitemap به گوگل

که ادامه این مقاله به هر یک از این مراحل می پردازیم.

ایجاد کردن XML sitemap (برای هر نوع وب سایتی):

می توانید از Screaming Frog  برای ایجاد xml sitemap در هر وب سایتی استفاده نمایید. مهم نیست از چه نوع سیستم مدیریت محتوایی استفاده می کنید، اندازه وب سایت چقدر با،شد وب سایت چند ساله باشد و یا هر سوال دیگری. در واقع، برای ایجاد xml sitemap، حتی لازم نیست که صاحب یک وب سایت باشید و یا به آن دسترسی داشته باشید.

screaming frog تا 500 صفحه کرول رایگان فراهم می سازد. برای کرول کردن در وب سایت های بزرگ تر از 500 صفحه، باید screaming frog دارای مجوز تهیه کنید.

screaming frog

اگر تا به حال screaming frog نداشته اید، آن را نصب نمایید. screaming frog نرم افزار دسکتاپ قدرتمندی می باشد که به شما در طیف وسیعی از فعالیت های SEO کمک می کند. نسخه اولیه آن رایگان می باشد، اما نسخه کامل (با خرید مجوز) هزینه ای در حدود 149٫00 پوند در سال لازم دارد.

برای ایجاد xml sitema از طریق نسخه رایگان screaming frog برای هر نوع وب سایتی ، در ابتدا screaming frog را باز کنید. در مرحله دوم، URL خود را در کادر بالای صفحه تایپ نمایید. بر روی دکمه ی start کلیک کنید. بسته به اندازه وب سایت، کرول در آن از چند دقیقه الی چند ساعت طول می کشد. وب سایتی با 3000 صفحه بیش از یک دقیقه طول نمی کشد، اما وب سایت های بزرگ با چندین میلیون صفحه حدود چند ساعت زمان بر می باشند. زمانی که کار با سایت به پایان برسد، “100” در نوار وضعیت ظاهر می گردد.

XML Sitemap

اکنون بر روی « Sitemaps» در نوار منو کلیک کنید. سپس بر روی گزینه ی Create XML Sitemap کلیک کنید. حالا باید انتخاب کنید که کدامین بخش از وب سایت را می خواهید در XML Sitemap داشته باشید.

صفحات NOINDEX: صفحاتی هستند که حاوی کد HTML در header می باشند و به موتورهای جستجو می گویند که این صفحه را در جست و جوی ایندکس وارد نکند. اگر توسعه دهنده شما برخی صفحات خاص را به عنوان NOINDEX تنظیم کرده است، احتمالا علت خوبی دارد. زمانی که شک دارید، این کادر را علامت نزنید.

Canonicalised: امکان دارد بیش از یک URL به یک صفحه از محتوا اشاره داشته باشد. در صورتیکه canonicalised را علامت بزنید، به ابزار کرول می گویید که همه URL های یک صفحه را بررسی کند. زمانی که شک دارید، این قسمت را علامت نزنید.

Paginated URLs: Paginated URLs شامل rel= attributes برای گشتن در محتوای سایت می گردد. در صورتیکه مراقب نباشید، pagination  می تواند برای SEO خطرناک باشد. پیشنهاد می کنیم این قسمت را علامت نزنید.

PDFs: می توانید شمول PDFs را در XML Sitemap تعیین کنید. گوگل هر نوع محتوایی را مانند PDF ایندکس می کند. پیشنهاد می کنیم که فایل های PDF را در XML Sitemap بگنجانید، زیرا PDF ها برای وبسایت شما مهم می باشند و ممکن است کاربران به دنبال اطلاعاتی در آن ها باشند.

همراهان مجله ی پارسی وان ؛ فراموش نکنید که نقشه سایت برای SEO می باشد. در صورتیکه می خواهید کسی صفحه ای را در وب سایت شما بیابد، آن را در نقشه سایت خود قرار بدهید.

زبانه های « Last Modified»، «Priority» و «change frequency» در رابطه با تاریخ و زمان تغییر صفحات وب می باشند. به جز در مواردی که به این تنظیمات وارد باشید، آن ها را به طور پیش فرض باقی بگذارید. اضافه کردن تصاویر به نقشه سایت ایده خوبی می باشد، بنابر این بر روی Images کلیک کنید.

XML Sitemap

سپس بر روی گزینه ی Include Images کلیک کنید. در کادر سوم Include only relevant Images with up to 10 inlinks به طور خودکار علامت گذاری می شود. سپس بر روی دکمه Next کلیک کنید. محلی را برای ذخیره XML sitemap تعیین کنید و بر روی Save کلیک کنید.

اکنون باید XML sitemap  خود را از طریق FTP در سایت آپلود کنید، اما ایجاد نقشه سایت تنها قدم اول می باشد. نقشه سایت بدون ارسال آن به موتور جستجو هیچ سودی نخواهد داشت.

روش ارسال xml sitemap به گوگل:

برای انجام این کار، باید کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) را به وب سایت خود متصل سازید. در ابتدا، به Google Search Console رفته و وب سایت خود را انتخاب کنید. از قسمت dashboard، بر روی Craw کلیک کنید.

در مرحله بعدی، بر روی Sitemaps کلیک کنید.

XML Sitemap

بر روی دکمه ی Add/Test Sitemap کلیک کنید. URL که در آن نقشه سایت خود را ذخیره کرده اید را وارد نمایید. از آن جا که یک فایل XML می باشد ، باید با xml تمام گردد. برای مشاهده جزئیات نقشه سایت بر روی Test کلیک کنید. مطمئن گردید که خطایی وجود ندارد. اگر خطایی وجود نداشت، می توانید نقشه سایت را به گوگل ارسال کنید. دوباره بر روی Add/Test Sitemap کلیک کنید. این بار به جای test بر روی submit کلیک کنید.

XML Sitemap

باقی کار بر عهده گوگل می باشد. نقشه سایت این امکان را به Google می دهد که به سرعت و یکپارچه سایت شما را ایندکس کند و به افزایش رتبه بندی شما کمک کند.

 

منبع : https://www.parsi1.com

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.