خانه » روانشناسی » تاثیر کاربردی رنگ‌ها در زندگی انسان

تاثیر کاربردی رنگ‌ها در زندگی انسان

روانشناسان تاكید دارند كه بسیاری از جنبه های روانی و حتی جسمی ما تحت تاثیر رنگ های مختلف هستند.

  این متخصصان معتقدند كه رنگ ها روی خلق و خوی انسان ها، اشتها و حتی چگونگی فعالیت مغزی تاثیر می گذارند.

روزنامه دیلی میرور در مقاله جدیدی به بررسی تاثیر رنگ های مختلف بر جسم و روان انسان پرداخته است. در این مقاله آمده است:

– آبی؛ روانشناسان می گویند اگر قصد دارید وزنتان را كاهش دهید، برای آشپزخانه منزل خود رنگ آبی را انتخاب كنید. افرادی كه دیوارهای آشپزخانه آنها به رنگ آبی است در مقایسه با اشخاصی كه آشپزخانه های قرمز یا زردرنگ دارند، یك سوم كمتر كالری مصرف می كنند. رنگ آبی تاثیر چشمگیری در كاهش اشتها دارد.

– صورتی؛ مطالعات نشان داده است كه رنگ صورتی واقعا تاثیر آرامش بخش روی مغز دارد. دكتر الكساندر شائوس،  رییس انستیتو مطالعات زیست اجتماعی و پزشكی آمریكا در واشنگتن نخستین فردی بود كه متوجه شد رنگ صورتی به كاهش اضطراب و عصبانیت كمك می كند. وی ادعا می كند در یك اتاق صورتی رنگ اگر فردی حتی برای عصبانیت یا پرخاش كردن تلاش هم كند، موفق نمی شود. در چنین فضایی عضله های قلب نمی توانند با شتاب فعالیت كنند و به ناچار آرام می مانند.

– قرمز؛ این رنگ تاثیر به سزایی در افزایش هیجانات دارد و در عین حال در ذهن ناخودآگاه انسان با قدرت مرتبط است.

– زرد؛ آزمایشات تایید می كند كه رنگ زرد، تمركز را بهبود می بخشد چون در بیدار شدن مغز و سیستم اعصاب نقش دارد. مطالعات نشان می هد كه نگاه كردن به رنگ زرد موجب افزایش ترشح ماده شیمیایی ایجاد كننده احساس خوب در مغز دو سوم به «سروتونین» می شود. روانشناسان می گویند در واقع واكنش های ما نسبت به رنگها اغلب با تجارب ما از طبیعت مرتبط هستند.

– سبز؛ رنگ سبز نیز تاثر آرامش بخش دارد به همین دلیل دیوار استودیوهای ضبط تلویزیونی و تخته سیاه ها در مدارس،  سبز رنگ هستند. برخی از مطالعات نیز نشان می دهد كه رنگ سبز حتی به مشتریان احساس آرامش بیشتری می دهد.

– سفید؛ هرچند رنگ سفید نماد سادگی است اما آزمایشات ناسا در آمریكا نشان داده است كه كارمندان در اتاق هایی كه دیوارهای سفید رنگ دارند، كارآیی كمتری دارند احتمالا به این دلیل كه با تضادهای بی روح در اطرافشان مواجه می شوند كه آنها را آشفته می كنند. اما از سوی دیگر نحوه كاربرد این رنگ نیز تاثیرگذار است. برای مثال افرادی كه لرزش دست دارند در اتاقی با دیوارهای سفید آرامش یافته و لرزش دستان آنها كمتر می شود. به علاوه رنگ سفید القا كننده صداقت و پاكی است و افرادی كه سفید می پوشند حس فداكاری و نوعدوستی بیشتری را منتقل می كنند. به همین دلیل لباس پزشكان و پرستاران سفید است.

– سیاه؛ روانشناسان می گویند از آنجا كه رنگ سیاه حس قدرت را در ذهن تداعی می كند می تواند القا كننده حس پرخاشگری باشد. در یك مطالعه از سوی كارشناسان دانشگاه فلوریدا روی گروهی از ورزشكاران معلوم شد تیمی كه لباس مشكی به تن داشتند بیشتر رفتارهای ناشایست از خود نشان می دادند و بیشتر جریمه می شدند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

بدون دیدگاه

  1. منبع این مطلب چیه؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.