خانه » روانشناسی » فوت و فن‌های مقابله با دندان قروچه

فوت و فن‌های مقابله با دندان قروچه

علت اصلی دندان قروچه، استرس و اضطراب است. فشار دادن دندان ها روی هم هنگام خواب، باعث ساییدگی دندان ها می شود.

این عمل مخرب اغلب در طول خواب رخ می دهد در حالی كه بسیاری از افراد از انجام چنین كاری بی اطلاع هستند. یكی از علائم دندان قروچه، كسل بودن، سردرد مداوم و درد در ناحیه فك است و خود فرد علت این دردها را نمی داند. بهتر است با دندانپزشك خود در مورد دهان، فك و علائم دندان قروچه صحبت كنید و دندانپزشك حساسیت فك و ناهنجاری های دندان را مورد بررسی قرار دهد.

خطر برای دندان های آسیاب

در برخی موارد شكستگی، لق شدن و یا از دست دادن دندان های آسیاب به دندان قروچه كردن مربوط می شود و فرد مجبور است برای ترمیم، دندان هایش را روكش یا ایمپلنت كند و در موارد حادتر كه فرد تمام دندان هایش را از دست می دهد مجبور است از دندان مصنوعی استفاده كند.عمل دندان قروچه نه تنها باعث تخریب دندان بلكه باعث از دست رفتن تمام دندان ها می شود زیرا ساییدن دندان ها روی یكدیگر باعث می شود سطح دندان تخریب شده و مینای دندان از بین برود در نتیجه علاوه بر شكستگی، فك نیز آسیب جدی می بیند و در نهایت به تدریج باعث از دست دادن شنوایی فرد نیز می شود.

پیشگیری از دندان قروچه

با استفاده از یك محافظ دهان و دندان مناسب و با محافظت از دندان های آسیاب در طول خواب و با مشورت گرفتن از دندانپزشك فرد قادر است این عمل را كنترل كند.

استرس یكی از مشكلات اساسی در دندان قروچه است برای كاهش استرس توصیه می شود با شركت در كلاس های مشاوره كنترل استرس و شروع یك برنامه ورزشی، ملاقات با یك درمانگر و یا گرفتن یك نسخه برای شل كننده های عضلانی از دندان هایتان محافظت كنید.همچنین اجتناب یا كاهش مصرف غذا و نوشیدنی های حاوی كافئین مانند كولا، شكلات و قهوه  به سلامت دندان ها كمك می كند. جویدن آدامس در طول روز باعث می شود از عضلات فك بیشتر استفاده شود و هنگام خواب فشار كمتری به دندان ها و فك وارد شود.

مشكلات كودكان

از این رو این مشكل در دندان های آسیاب با انجام دندان قروچه فقط به افراد بزرگسال محدود نمی شود و حدود 15 تا 35 درصد از كودكان این عمل را انجام می دهند. معمولاً كودكانی كه در زمان اوج رشد دندان های دائمی خود این عمل را تكرار می كنند باعث می شوند تا دندان های آسیاب خود را در بزرگسالی زودتر از دست بدهند.

نكات خاص برای كودكان

اگر فرزندتان از حساسیت دندان و درد فك شكایت می كند علت اصلی اش دندان قروچه كردن هنگام خواب است برای جلوگیری از تخریب دندان ها بهتر است قبل از این كه فرزندتان به رختخواب برود استرس را در كودك كاهش دهید.همچنین با ماساژ دادن و تمرینات كششی به شل شدن عضلات او كمك كنید. در رژیم غذایی كودك مقدار زیادی آب قرار دهید زیرا دندان قروچه با از دست دادن آب بدن در ارتباط است.برای نظارت داشتن بر دندان فرزند او را نزد دندانپزشك ببرید تا با استفاده از روكش های موقت یا روش های دیگر از دندان قروچه جلوگیری شود.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *