خانه » کامپیوتر و اینترنت » SSID یا نام شبکه وای فای و چگونگی مخفی کردن نام شبکه

SSID یا نام شبکه وای فای و چگونگی مخفی کردن نام شبکه

SSID همان نام شبکه‌ ی وای‌ فای می باشد که به وسیله‌ ی آن می‌ توانید مودم خود را از میان چندین شبکه‌ ی مختلف پیدا کنید؛ در صورتی که مایل هستید نام وای‌ فای خود را تغییر بدهید و یا با سازوکار و تنظیمات مختلف آن آشنا گردید، با مجله ی پارسی وان همراه گردید.

SSID یا نام شبکه وای فای و چگونگی مخفی کردن نام شبکه

SSID ، نام شبکه وای فای

هنگامی که قصد دارید به یک شبکه‌ ی وای‌فای متصل گردید، به وسیله‌ی نام آن، شبکه‌ی مورد نظر را تشخیص خواهید داد؛ اگر در خانه باشید احتمالا نام وای‌فای شما همان اسم شرکت خدمات‌ دهنده یا مودم روتر شما می باشد. همچنین می‌ دانید که امکان تغییر نام شبکه وای فای وجود دارد؛ اما در پنل مدیریت مودم روتر، هیچ قسمت خاصی برای انجام این کار وجود ندارد، به این دلیل که گزینه‌ای به‌صورت «نام شبکه» یا «Network Name» در پنل وجود ندارد، در عوض گزینه‌ی SSID مخفف عبارت Service Set Identifier موجود است که نام شبکه‌ی وای‌فای شما را مشخص می‌ کند.

یک شبکه‌ی وای‌فای به وسیله‌ی SSID شناسایی می‌ گردد؛ زمانی که روی گزینه‌ی اتصال یا connect به یک شبکه بی‌سیم در رایانه یا گوشی موبایل کلیک کنید، فهرستی از اسامی شبکه‌های وای‌فای نزدیک به شما ظاهر می‌ شود که در واقع همان نام‌ هایی می باشند که تحت عنوان SSID روی شبکه تنظیم گشته‌اند.

شبکه های مختلف با نام مشابه

ممکن است متوجه شده باشید که گاهی نام یک شبکه بیش از یک بار در لیست شبکه‌ های موجود ظاهر می‌ شود. شبکه‌ های مختلف با نام یکسان، الزاما مشکل فنی یا شبکه‌ی مشابه نمی باشند، بلکه شبکه‌ های مختلف وای‌فای می‌توانند SSID یکسان داشته باشند و هیچ مانعی وجود ندارد که شخصی نتواند نامی مشابه نام شبکه شما برای وای‌فای خودش انتخاب نماید. در واقع ممکن است شخصی SSID مشابه شما انتخاب کرده باشد که تنها تأثیر این امر، دشوار شدن تشخیص شبکه‌ های مختلف در هنگام اتصال به آن‌ ها خواهد بود. به‌ جز این، رمز عبور وای‌فای، پهنای باند، سابقه‌ی مرور (Browsing history) و هر چیز دیگری کاملا محفوظ می باشد.

هنگامی که کاربر تلاش می‌کند به یک شبکه WiFi متصل گردد که SSID مشابه شبکه‌ ی دیگر دارد، شبکه یک رمز عبور درخواست می‌ کند و فقط اگر رمز عبور هر دو شبکه با SSID مشابه، یکسان باشد، مجاز به اتصال به آن می‌ گردد. برای مثال، هیچ کس نمی‌تواند از گذر واژه‌ ای که برای اتصال به شبکه‌ ی وای فای خود استفاده می‌ کند، تنها به دلیل نام یکسان با شبکه‌ ی شما، برای اتصال به وای‌ فای شما نیز استفاده نماید. در واقع انتخاب نام‌ های یکسان هیچ تأثیری بر امنیت شبکه‌ ی شما نخواهند داشت و فقط پیدا کردن آن در میان چند نام مشابه را دشوار می‌ سازد؛ اما امروزه با استفاده از ذخیره‌ی خودکار گذرواژه، دستگاه به‌ راحتی شبکه‌ ی شما را بین انبوه اسامی پیدا کرده و به آن متصل می‌ گردد.

SSID یا نام شبکه وای فای و چگونگی مخفی کردن نام شبکه

خصوصیات یک SSID

یک SSID میتواند حدکثر 32 کاراکتر داشته باشد و به کوچک یا بزرگ بودن حروف حساس می باشد، به طور مثال MyWiFiNetwork و mywifinetwork نام‌ های مشابه نمی باشند. همچنین نمی‌ توانید از کاراکتر‌های ویژه (!، @، #، $، *، & و …) استفاده کنید، اما امکان استفاده از فاصله یا Space وجود خواهد داشت.

البته این موضوع تنها زمانی اهمیت دارد که بخواهید همه‌ چیز را دوباره تنظیم کنید؛ برای کاربر عادی که تنها قصد دارند به شبکه متصل گردند، دانستن کلمه عبور و نام شبکه کافی می باشد.

روش تغییر SSID

تغییر نام شبکه‌ ی وای فای یا SSID کار آسانی می باشد ، اما قبل از آن باید بدانید که چگونه به پنل تنظیمات مودم روتر خود وارد گردید. عموما آدرس ورود به پنل مودم 192.168.1.1 و نام کاربری و رمز عبور آن، هر دو admin می باشد و در غیر این صورت پشت مودم درج می‌ گردد.

متأسفانه نمی‌ توان روش پیدا کردن تنظیمات SSID را در پنل مودم شرح داد, به علت این که هر مودم تنظیمات منحصر به خودش را دارد؛ عموما می‌ توان در زیر شاخه‌ ی Wireless گزینه‌ ی Wireless Network Name یا SSID را پیدا نمود البته ممکن است در هر قسمت دیگری قرار داشته باشد؛ بهترین راه پیدا کردن آن جستجو در گوگل می باشد.

هیچ اجباری برای تغییر نام شبکه‌ی WiFi وجود ندارد، اما معمولا تغییر آن ایده‌ی جالبی می باشد. اگر اغلب در محدوده‌ی شبکه‌های دیگر با نام مشابه شبکه‌ی خود باشید، تمایل بیشتری به این تغییر دارید.

پنهان کردن SSID

به‌‎آسانی می‌توانید SSID خود را پنهان سازید. یک گزینه برای این کار در پنل مدیریت مودم وجود دارد (معمولا به نام Visibility Status یا Hide SSID یا SSID Broadcast و …)؛ مخفی کردن SSID معمولا بسیار آسان و در حد برداشتن تیک یک گزینه می باشد؛ اما اتصال به شبکه با SSID پنهان کمی متفاوت است. اتصال به شبکه‌ی WiFi با SSID مخفی نیز کار آسانی است.

اتصال به شبکه‌ی مخفی در ویندوز 10

با کلیک روی آیکون WiFi اگر یک شبکه مخفی در محدوده باشد، گزینه‌ ی ‘Hidden Network’ را در لیست شبکه های موجود مشاهده می کنید، روی آن کلیک کنید. از شما درخواست می‌ شود که نام شبکه و رمز عبور را وارد نمایید؛ این قسمت یکی از موارد نادری است که در آن نیاز به دانستن SSID دارید و باید حروف بزرگ و کوچک و فاصله‌ ها را دقیقا به خاطر بیاورید.

اتصال به شبکه‌ی مخفی در ویندوز 7، 8، 8.1 و 10

می‌توانید از طریق کنترل پنل هم به یک شبکه مخفی متصل گردید، فایل اکسپلورر را باز و در نوار بالایی، آدرس نوشته شده در زیر را کپی کنید:

Control Panel\Network and Internet\Network and Sharing Center

روی گزینه‌ی ‘Set up a new connection or network’ کلیک کرده و در پنجره جدید گزینه‌ی ‘select Manually connect to a network‘ را انتخاب نمایید.

SSID یا نام شبکه وای فای و چگونگی مخفی کردن نام شبکه

در صفحه جدید نام و رمز عبور شبکه را وارد کنید تا به‌ راحتی به آن متصل گردید.

SSID یا نام شبکه وای فای و چگونگی مخفی کردن نام شبکه

اتصال به شبکه‌ی مخفی در macOS

در macOS، اتصال به شبکه با SSID پنهان بسیار ساده‌تر می باشد؛ با کلیک روی آیکون وای‌فای در نوار منو، گزینه‌ی ‘Join the other network‘ را انتخاب نمایید.

SSID یا نام شبکه وای فای و چگونگی مخفی کردن نام شبکه

نام شبکه و گذرواژه آن را در پنجره‌ای که باز می‌ گردد وارد کنید و به شبکه متصل گردید.

SSID یا نام شبکه وای فای و چگونگی مخفی کردن نام شبکه

مخفی کردن نام وای‌فای از جمله اقدامات اولیه‌ ای می باشد که تا حدی می‌ تواند امنیت سیستم و شبکه‌ی شما را افزایش دهد؛ اما نمی‌ تواند کاملا از دسترس همه خارج گردد. با این حال انجام این کار از همواره قابل شناسایی بودن شبکه ی شما بهتر خواهد بود.

 

 

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.