خانه » کودک و والدین » متفرقه » رد پای کربنی یا میزان کل انتشار گاز گلخانه‌ ای ایجاد شده

رد پای کربنی یا میزان کل انتشار گاز گلخانه‌ ای ایجاد شده

احتمال دارد تا به حال اسمی از carbon footprint یا به عبارتی “ رد پای کربنی ” شنیده باشید. این اصطلاح هر چند تخصصی به نظر  می رسد، اما لازم است که همه ی افراد با آن آشنا شوند. این را به حساب یاد گرفتن یک مفهوم جدید که در زندگی شما بسیار تاثیر گذار است بگذارید. تعریف دقیق این عبارت به معنای میزان کل انتشار گاز گلخانه‌ ای ایجاد شده توسط سازمان، رویداد، محصول یا شخص می باشد.

رد پای کربنی

رد پای کربنی

تعریف دقیق رد پای کربنی عبارت است از : ” میزان کل انتشار گاز گلخانه‌ ای ایجاد شده توسط سازمان، رویداد، محصول یا شخص می باشد “. کافی است که یک جستجوی ساده اینترنتی انجام دهید و مفصل درباره این شاخص تحقیق کنید. گاز های گلخانه ای که از طریق حمل و نقل، پاک سازی زمین و تولید مصرف غذایی، سوخت ها، کالاهای تولید شده، مواد، چوب ها، جاده ها و ساختمان ها منتشر می گردند، می توانید به صورت میزان دی اکسید کربن یا معادل دیکر گاز های گلخانه ای منتشر شده گردند.

پس به بیایید به صورت ساده در این مورد توضیح دهیم، رد پای کربنی یعنی میزان آسیبی که شما به محیط زیست وارد می کنید و جالب اینجاست که سازمان هایی وجود دارند که این میزان تخریب را اندازه گیری می کنند و می توانند میانگین رد پای کربنی خانواده ها و ملیت های مختلف را محاسبه کنند.

کدام کشور ها بیشترین رد پای کربنی را به جای می گذارند؟

همراهان مجله ی پارسی وان ؛ این جدول نشان دهنده ی کشور هایی است که در صدر رد پای کربنی یا همان Carbon Footprint قرار دارند.

رد پای کربنی

حالا که با این جدول آشنا شده اید و میلاحظه می کنید که اتفاقا اکثر کشور های پیشرفته جهان می باشند که بیشترین رد پای کربنی را از خود به جا می گذارند، شاید در بسیاری از تصمیماتی که به طور روزمره می گیرید تجدید نظر کنید. به طور مثال این دیدگاه که هر محصولی بسته بندی حجیم تر داشته باشد بهتر است، به هیچ وجه درست نمی باشد.

محصولاتی که بسته بندی حداقلی و محیط زیست دوستانه می باشند را انتخاب کنید. در صورتی که قرار است ماشین بخرید، به مصرف سوخت آن دقت کنید. اگر قرار است برنامه سفر بچینید، هواپیما رو به عنوان آخرین گزینه نگاه کنید و بسیاری از تصمیم های دیگری که همه ی ما در طول زندگی خود می گیریم و به یکی از عدد های داخل این جدول تبدیل می شود .

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

کودکان را بی‌ملاحظه نبوسید!

آيا تا به حال برايتان پيش آمده کودکي را از سر محبت بيش از اندازه، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *