خانه » کامپیوتر و اینترنت » علت باد کردن باتری گوشی و خطر انفجار باتری

علت باد کردن باتری گوشی و خطر انفجار باتری

گاهی اوقات می بینیم که باتری تبلت یا گوشی متورم می گردد که در صورت ادامه استفاده ، شاهد انفجار خواهید بود. دلایل بسیاری وجود دارند که می تواند این تورم را برای باتری به وجود بیاورند. اما دلیل این امر هر چه باشد این تورم در نتیجه جذب اتم های لیتیم توسط اتم های سیلیکون ایجاد می گردد. اخیرا محققان دانشگاه کمبریج روشی برای مطالعه مکانیسم تغییر سیلیکون موجود در باتری های یون لیتیم ارائه نمودند. با این کار می توان باتری های جدیدی را طراحی نمود که کارایی بالاتری داشته باشند. در ادامه شما را با علت باد کردن باتری گوشی یا تبلت آشنا می سازیم.

علت باد کردن باتری گوشی و خطر انفجار باتری

علت باد کردن باتری گوشی یا تبلت و اتم های سیلیکونی

بر طبق اطلاعات و تحقیقات انجام شده در مجله ی پارسی وان ؛ پژوهشگران کمبریجی موفق به ارائه روشی شده اند که با آن می توان بررسی نمود چه اتفاقی برای اتم های سیلیکونی در ارتباط با اتم های لیتم می افتد و در نتیجه منجر به تورم باتری گوشی می گردد.

اخیرا محققان دانشگاه کمبریج روشی برای مطالعه مکانیسم تغییر سیلیکون موجود در باتری های یون لیتیم ارائه نمودند. آن ها موفق شدند با استفاده از NMR روشی را برای بررسی این موضوع به کار گرفته و اتفاقاتی که درون باتری در حین تماس سیلیکون با لیتیم رخ می دهد را در سطح اتمی مطالعه نمایند.

علت باد کردن باتری گوشی و خطر انفجار باتری

علت باد کردن باتری گوشی یا تبلت

گاهی اوقات می بینیم که باتری تبلت یا گوشی متورم می گردد. دلایل بسیاری وجود دارند که می تواند این تورم را برای باتری به وجود بیاورند. اما دلیل این امر هر چه باشد این تورم در نتیجه جذب اتم های لیتیم توسط اتم های سیلیکون ایجاد می گردد.

این که چه اتفاقی برای سیلیکون باتری ها در تماس با لیتم می افتد معمایی است که سال ها ذهن بسیاری از محققان را به خود مشغول ساخته است. پرده برداشتن از این راز می تواند مسیر تجاری سازی نسل جدیدی از باتری ها با ظرفیت بالا را آسان کند.

در طول 20 سال گذشته سیلیکون به عنوان جایگزین کربن در آند باطری ها مطرح بوده است، ظرفیت این ماده 20 برابر بیش از کربن می باشد اما مدیریت خواص سیلیکون به عنوان سدی در مسیر تجاری سازی این باتری ها بوده است.

اولین مشکل این است که اتم های سیلیکون اتم های لیتیم را جذب نموده و در نتیجه متورم می گردند، به طوری که حجم سیلیکون به سه برابر مقدار اولیه می رسد، این کار موجب نابودی باتری می گردد.

هر چند تلاش هایی برای جلوگیری از این تورم وجود داشته، اما نبود اطلاعات کامل در مورد مکانیسم این فرآیند موجب شده مدیریت آن با مشکل روبرو گردد. اکنون محققان دانشگاه کمبریج موفق به ارائه روشی برای مطالعه این باتری ها شده اند که با استفاده از آن تعیین می گردد چه عاملی موجب متورم شدن سیلیکون در اثر شارژ شدن می گردد. این نتایج مفید در قالب مقاله ای در نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است.

در این پروژه محققان با استفاده از نانوسیم سیلیکونی و NMR موفق به ارائه مدلی برای شبیه سازی فرآیند تورم در سیلیکون گشته اند. یافته های این گروه نشان می دهد که ابعاد ذرات و خوشه ها و شبکه سیلیکونی تعیین کننده انرژی مسیر های مختلفی است که سیلیکون می تواند جهت واکنش از آن ها استفاده کند. با این روش محققان تغییرات مختلفی که سیلیکون در تماس لیتیم امکان دارد پیدا کند را پیش بینی می کنند.

با این کار می توان باتری های جدیدی را طراحی نمود که کارایی بالاتری داشته باشند. در واقع این روش به محققان اجازه می دهد تا در طراحی باتری ها هوشمندانه تر عمل نموده و نیازی به روش سعی و خطا نداشته باشند. به اعتقاد پژوهشگران از این روش می توان جهت مطالعه باتری های دیگر نیز استفاده نمود.

علت باد کردن باتری گوشی و خطر انفجار باتری

نکاتی جهت جلوگیری از باد کردن باتری گوشی

  • از بیش از حد شارژ کردن باتری موبایل تان خودداری کنید. بهتر است گوشی که پر شارژ شده است را از پریز بکشید زیرا تکرار این کار باعث می شود که باتری شما بیش از حد شارژ شود (بخصوص زمانی که از شارژر اصلی استفاده کنید) و این خود منجر به باد کردن باتری موبایل تان می گردد.
  • همیشه از شارژر اصلی یا شارژر سازگار با گوشی تان استفاده نمایید.
  • از گوشی موبایل خود هنگام شارژ کردن استفاده نکنید.  استفاده از موبایل در هنگام شارژ کردن به آسانی می تواند انرژی اضافی در باتری ایجاد کرده و نتیجه اش باد کردن باتری در گذر زمان می گردد.
  • استفاده از شارژر اورجینال و سازگار
  • نگذارید شارژ موبایل تان بیش از حد تخلیه گردد.
  • تعویض باتری قدیمی
  • از رها کردن گوشی خود در حالت شارژ خودداری کنید.
  • گرما برای باتری ها بسیار ضرر دارد.

باتری باد کرده نیاز به مراقبت و دفع صحیح دارد زیرا احتمال خطر آتش سوزی وجود دارد. اول و مهمتر از همه، هنگامی که متوجه شدید باتری تان باد کرده است، تلاش نکنید که آن را به شارژ بزنید. به علاوه هیچ نوع گوشی را این نوع باتری استفاده نکنید. زمانی که تورم باتری اتفاق می افتد، اقدامات ایمنی باتری دیگر کارساز نخواهند بود و شارژ کردن یا استفاده از گوشی به راحتی منجر به انفجار می گردد.

علت باد کردن باتری گوشی و خطر انفجار باتری

باتری های باد کرده جزو زباله های خطرناک به حساب می آیند. شما برای دور انداختن باتری باد کرده ابتدا باید شارژ آن را به طور کامل تخلیه کنید. دو روش اصلی وجود دارد که معمولا جهت تخلیه شارژ کامل باتری ها استفاه می کنند:

  • یکی اتصال باتری به لامپ برق
  • قرار دادن باتری در سطل آب نمک

منبع: https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

گلکسی ام 30

ابعاد و طرح نهایی گوشی گلکسی ام 30 افشا شد!

شرکت سامسونگ قصد دارد تا در آینده نزدیک از گوشی گلکسی ام 30 خود رونمایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *