خانه » فناوری های نوین » آشنایی با کمک داور ویدیویی (VAR) و عملکرد آن

آشنایی با کمک داور ویدیویی (VAR) و عملکرد آن

فصل فوتبال است و تب جام جهانی بسیار بالا است. اما بحث دیگری که امروزه جنجال زیادی در محافل فوتبالی به پا کرده است، بحث تکنولوژی VAR (وار) یا کمک داور ویدیویی است. ما در این مطلب قصد داریم تا شما را بیشتر با تکنولوژی کمک داور ویدئویی ، مزایا و معایب آن آشنا کنیم.

تکنولوژی کمک داور ویدیویی 

تکنولوژی کمک داور ویدیویی

تکنولوژی کمک داور ویدیویی یا VAR، تکنولوژی می باشد که از چند سال گذشته در برخی مسابقات فوتبال برای کمک به داوران مورد استفاده بوده است.

 کمک داور ویدیویی  با استفاده از فیلم‌ های بازی و همچنین هدست، به داوران امکان اجرای بهتر قوانین بازی و همینطور کاهش اشتباهات داوری را می‌ دهد. این سیستم در حال حاضر، از سوی فیفا در برخی مسابقات بین‌المللی فوتبال به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته است. البته این تکنولوژی ، تکنولوژی خیلی جدید نیست و در سایر مسابقات ورزشی مانند کشتی و والیبال استفاده شده است، اما استفاده از این تکنولوژی در فوتبال بسیار جدید می باشد.

همراهان مجله پارسی وان؛ همانطور که می دانید، VAR هم اکنون در برخی لیگ‌ های بزرگ فوتبال اروپا به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. اما با این همه، هنوز بسیاری از مربیان و بازیکنان و مدیران ورزشی، نسبت به این تکنولوژی تردید دارند و به آن انتقاد می کنند.

نحوه کنترل و استفاده از کمک داور ویدیویی

کمک داور ویدیویی توسط تیمی از داوران حرفه‌ ای یا کارشناسان داوری کنترل می‌ گردد که به صورت زنده یک مسابقه فوتبال را از مرکز کنترل خود تماشا می‌ کنند. این افراد ممکن است در خود استادیوم محل برگزاری مسابقه فوتبال حضور نداشته باشند، اما باید ارتباط مداومی با داور برقرار نمایند.

برای مثال در مسابقات بوندسلیگا آلمان، تیم کمک داور ویدیویی در یک مرکز رسانه‌ ای در شهر کلن مستقر می باشند. در مواردی که داور به تصمیم کمک داور ویدیویی شک دارد، می‌ تواند از طریق یک مانیتور در کنار زمین، در تصمیم خود تجدید نظر کند. موردی که در بوندسلیگا به دفعات شاهد آن بوده ایم.

اشتباهات داوری و کمک داور ویدیویی

اغلب تصمیم‌ گیران و مقامات قانون‌گذار فوتبال اصرار دارند که همه‌ اهالی فوتبال باید اشتباهات داوری را به عنوان بخشی از ماهیت این ورزش قبول کنند. هیات بین‌ المللی فوتبال تنها نهاد دارای صلاحیت قانون‌ گذاری در ورزش فوتبال، اعلام کرده که هدف آن‌ ها دسترسی به دقت صد درصدی در تصمیمات داروی نیست، بلکه جلوگیری از اشتباهات واضح است که می‌ توانند، تغییرات چشم‌ گیری در نتیجه مسابقات ورزشی داشته باشند. در موارد دیگر، داور مجاز می باشد که خود تصمیم‌گیری کند و حتی می‌ تواند در بسیاری از موارد از حق خود برای استفاده از تکنولوژی کمک داور ویدیویی صرف‌ نظر کند و مسئولیت اشتباهات را خود بپذیرد.

تصمیم برای استفاده از کمک داور ویدیویی در طول مسابقه

در جریان مسابقات فوتبال، تنها داور است که با توجه به تردید خود در مورد صحنه‌ ای مهم، می‌ تواند درخواست استفاده از تکنولوژی کمک داور ویدیویی را به اطلاع همکاران خود در خارج از زمین برساند. مسئولان تیم کمک داور ویدیویی هم می‌ توانند در صورت مشاهده موردی از داور تقاضا کنند، تا داور نسبت به تصمیم خود تجدید نظر نماید.

امیدوارم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید و سایر مطالب ما را در مجله ی پارسی وان مطالعه بفرمایید و ما را از نظرات ارزشمند خود بهرمند سازید.

 

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

گلکسی ام 30

ابعاد و طرح نهایی گوشی گلکسی ام 30 افشا شد!

شرکت سامسونگ قصد دارد تا در آینده نزدیک از گوشی گلکسی ام 30 خود رونمایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *