خانه » کامپیوتر و اینترنت » درگاه پرداخت اینترنتی و انواع آن در ایران

درگاه پرداخت اینترنتی و انواع آن در ایران

پرداخت اینترنتی، عبارت است از  پرداخت وجه و یا انتقال آن به وسیله سایت های واسط و یا سایت خود بانک و از طریق شبکه اینترنت است. در جای دیگر تعریف پرداخت اینترنتی چنین آمده است، پرداخت اینترنتی نوعی پرداخت مجازی و پرداخت هزینه یک کالا به صورت مجازی و غیر حضوری است که از طریق آن دارندگان کلیه کارت‌ های بانکی عضو شتاب قادر خواهند بود تا با استفاده از مشخصات کارت بانکی خود شامل شماره کارت، رمز دوم، تاریخ انقضاء و کد اعتبار سنجی نسبت به خرید کالا یا خدمات از طریق درگاه‌ های پرداخت اینترنتی ( درگاه پرداخت ) اقدام کنند. در این مطلب قصد داریم شما را با درگاه پرداخت اینترنتی آشنا نماییم و انواع آن را به شما عزیزان معرفی کنیم.

انواع درگاه‌ پرداخت اینترنتی 

انواع درگاه پرداخت اینترنتی

در ایران سه گروه درگاه پرداخت اینترنتی موجود است که کاربران می توانند از آن استفاده نمایند. درگاه های پرداخت با مجوز PSP ، درگاه های پرداخت متمرکز کننده و درگاه های پرداخت پیمانکاری.

درگاه‌ پرداخت با مجوز PSP

این شرکت‌ ها به صورت رسمی اجازه ارائه درگاه‌ های پرداخت اینترنتی را دارند. این شرکت‌ ها معتبرترین ارائه دهنده های درگاه پرداخت اینترنتی در کشور هستند و هر پرداخت اینترنتی که انجام شود باید توسط درگاه یکی از این شرکت‌ ها انجام پذیرد، در واقع دو گروه بعدی که با آنها آشنا می شویم، همگی زیر مجموعه این شرکت‌ ها می باشند و بدون داشتن قرارداد با این شرکت‌ ها قادر به ایجاد سیستم دریافت و پرداخت اینترنتی (درگاه پرداخت آنلاین) نخواهند بود. به جز چند مورد از این شرکت ها بقیه همگی شرکت های زیر مجموعه بانک‌ های مطرح کشور می باشد.
دریافت خدمات درگاه پرداخت از PSP های اصلی و دارای مجوز مستلزم شرایط خاص و دشواری می باشد زیرا این شرکت‌ ها بسیار معتبر هستند و برای حفظ اعتبارشان برای ارائه این خدمات به شما شرایط و مقررات ویژه‌ای دارند.

درگاه‌ پرداخت واسط یا متمرکز کننده‌ ها

درگاه پرداخت

درگاه‌ های پرداخت واسط یا متمرکزکننده‌ های پرداخت، سایت‌ هایی هستند که با گروه یک قرارداد می بندند و درگاه‌ پرداخت را از آن‌ ها دریافت کرده و در اختیار مشتریان قرار می گذارند. یکی از مهم ترین ویژگی‌ های درگاه‌ پرداخت واسط این می باشد که برای گرفتن درگاه از آنها نیاز به مجوز و مدارک کمتری نسبت به گروه یک وجود دارد و می توانید بدون داشتن نماد اعتماد از درگاه‌ های واسط درگاه دریافت نمایید.

از دیگر ویژگی‌ های آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اتصال به چند درگاه به صورت هم زمان، امکان تسویه حساب در کمتر از ۲۴ ساعت و یا به صورت آنی و…
درگاه‌ های واسط بر روی هر تراکنش شما بین 0.5 تا 2 درصد کارمزد دریافت می کنند، در واقع درآمد اصلی آنها دریافت کارمزد از خرید و فروش کاربران می باشد.

با توجه به سوء استفاده‌ هایی که در این درگاه شده و سایت های غیر مجاز زیادی از این درگاه‌ ها برای فروش محصولات غیر مجاز استفاده کرده اند. نظام بانکداری ایران در سال ۹۵ سخت گیری و برخورد‌هایی را با ارائه کنندگان اینگونه درگاه‌ های پرداخت انجام داده و بسیاری از آنها حتی مسدود و غیر فعال شده اند.

بانک‌ها با قرارداد پیمانکاری

درگاه پرداخت

به غیر از شرکت‌ هایی که آن‌ ها اشاره کردیم بقیه بانک‌ ها مجوز رسمی PSP و ارائه درگاه پردخت اینترنتی را ندارند ولی مشتری و پتانسیل این کار را دارا هستند. این بانک‌ ها برای ارائه درگاه پرداخت، به صورت پیمانکاری با یکی از شرکت‌ های دسته اول که دارای مجوز رسمی PSP هستند قرارداد همکاری امضا می کنند و آن‌ ها به عنوان شرکت پیمانکار موارد مربوط به درگاه پرداخت اینترنتی این بانک را انجام می دهند. در بستن قرار با این بانک‌ ها مدارک مورد نیازی که شرکت‌های PSP دارای مجوز  (گروه اول) نیاز دارند را از شما طلب می کنند.

انواع درگاه‌ پرداخت اینترنتی 

تفاوت اصلی این دسته با دسته اول برای کاربر این می باشد که تسویه حساب و پول پرداختی به حساب شما در این بانک واریز می گردد. البته تجربه و تحقیقات نشان داده که اگر با همان شرکت های PSP دارای مجوز (گروه اول) مکاتبه و قرارداد تنظیم نمایید می توانید مشخص نمایید که تسویه پرداخت ‌های شما به حساب بانک مورد نظر خودتان صورت بگیرد. در نتیجه قرارداد بستن با این دسته از بانک‌ ها هیچ مزیتی نسبت به دسته اول نداشته و درواقع دریافت خدمات با یک دست واسطه می باشد.

منبع : https://www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

متا تگ توضیحات و هماهنگ سازی سایت با تغییرات گوگل

متا تگ توضیحات و هماهنگ سازی سایت با تغییرات گوگل

در سال 2015 میلادی گوگل، محدودیت 155 کاراکتری متا تگ توضیحات (Meta Description) سایت در Search …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.