خانه » گوناگون » گردشگری » معرفی جاذبه‌های گردشگری در ترکمنستان

معرفی جاذبه‌های گردشگری در ترکمنستان

ترکمنستان یکی از کشور های آسیایی است که در مرکز این قاره واقع شده است. اداره آمار و سرشماری ترکمنستان در سال 2010 اعلام کرد که این کشور جمعیتی در حدود 5 میلیون و 171 هزار نفر دارد. از عشق آباد به عنوان پایتخت و بزرگترین شهر این کشور یاد می شود. واحد پول رسمی این کشور منات بوده و مردمش به زبان ترکمنی صحبت می کنند. ترکمنستان تا سال 1991 یکی از بخش های شوروی بود اما بعد از فروپاشی این حکومت کمونیستی به صورت یک کشور مستقل درامد. از آنجا که بیشتر مردم این کشور ترکمن هستند، بدان ترکمنستان گفته می شود. اگر دوست دارید با جاذبه های گردشگری این کشور بیشتر آشنا شوید، ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

ترکمنستان

جاذبه های گردشگری ترکمنستان

داشوگوز

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور شهر داشوگوز می باشد که در شمال شرفی آن واقع شده است. دلیل شهرت این شهر جهان و علاقه گردشگران به آن از زمانی شروع شد که یک شهاب سنگ 7 کیلومتری در آن سقوط کرد. داشوگوز یکی از تاریخی ترین شهر های این کشور است و جالب است بدانید در زمان خوارزمشاهیان به عنوان مرکز این حکومت شناخته می شده است. هنوز هم شما می توانید با  بسیاری از جاذبه های تاریخی که به آن دوران تعلق دارند آشنا شوید.

ماری

از جمله دیگر شهر های گردشگری این کشور می توان به ماری اشاره کرد. ماری که به عنوان سومین شهر پرجمعیت ترکمنستان نیز در نظر گرفته می شود، در طول سال میزبان بیش از 700 هزار توریست می باشد. شما می توانید با این شهر در مرکز بیابان قره‌ قوم آشنا شوید. معماری ماری برخلاف دیگر شهر های ترکمنستان در طول زمان دست خوش تغییر نشده است و هنوز هم ساختمان های گلی بسیاری در آن دیدن می شوند. از قره‌ قوم به عنوان وسیع ترین بیابان شنی جهان یاد می شود به طوری که 70 درصد مساحت این کشور را در بر می گیرد.

کهنه گرگانج

ترکمنستان

اگر دوست دارید به صورت کامل با تاریخ و فرهنگ مردم این کشور آشنا شوید، توصیه می کنیم به شمال شرقی ترکمنستان و جایی که شهر باستانی کهنه گرگانج واقع شده، سر بزنید. این شهر زیبا در زمان سلطنت سلطان محمود خوارزمشاه ساخته شده است و به همین دلیل در ان طیف وسیعی از مکان های تاریخی وجود دارد. در گذشته کهنه گرگانج به عنوان مهد هنرمندان و دانشمندان به شمار می رفت و به همین دلیل چنین افرادی از سراسر آسیا خود را به این شهر می رسانند. هنوز هم در قسمت جنوبی شهر بخشی از مکان های علمی خوارزمشاهیان مانند رصدخانه کهنه گرگانج، وجود دارد.

مرو

یکی از برجسته ترین سازه های تاریخی این کشور مرو نام دارد که در بیابان قره قوم واقع شده است. تنها چیزی که در حال حاضر از مرو باقی مانده، چندین ستون گلی هستند که در یک ردیف قرار گرفته اند و این در حالی است که مرو در قرن 12 میلادی به عنوان بزرگترین شهر دنیا شناخته می شده است. یکی دیگر از نکات جالبی که باید در مورد مرو بدانید این است که آیین هندویی برای اولین بار در مرو پدید آمد و از همین رو این بنا برای هندو ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

عشق آباد

عشق آباد را می توان بخشی جدا از تمام کشور در نظر گرفت چرا که این شهر کاملا مدرن است و در حال حاضر مملو از بزرگراه ها و آسمان خراش های مرتفع می باشد و این در حالی است که بیشتر بافت این کشور سنتی است. در این شهر سازه های برجسته زیادی وجود دارد که شاید مهم ترین آنها مسجد کیپچاک باشد که از آن به عنوان بزرگترین مسجد در آسیا یاد می شود.

منبع: www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

هانوفر

سفر به شهر زیبای هانوفر در آلمان

هانوفر یکی از مهم ترین شهر های آلمان است که در شمال این کشور و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *