خانه » گوناگون » گردشگری » بررسی جاذبه‌های گردشگری در ازبکستان

بررسی جاذبه‌های گردشگری در ازبکستان

ازبکستان یکی از کشور های آسیایی است که در مرکز این قاره واقع شده است. بر اساس سرشماری های سال 2010 جمعیت این کشور را چیزی در حدود 31 میلیون و 576 هزار نفر تخمین زده اند. از تاشکند به عنوان پایتخت و بزرگترین شهر این کشور یاد می شود. واحد پول رسمی ازبکستان سوم بوده و مردمش به زبان ازبکی صحبت می کنند. در ازبکستان بسیاری از شهر های قدیمی و باستانی واقع شده اند که از میان مهم ترین آنها می توان به سمرقند و بخارا اشاره کرد. اگر دوست دارید با جاذبه های گردشگری این کشور بیشتر آشنا شوید، ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

ازبکستان

جاذبه های گردشگری ازبکستان

سمرقند

همان طور که در بالا نیز اشاره شد، سمرقند یکی از قدیمی ترین شهر های آسیا است که زمانی به عنوان یکی از مهم ترین مراکز علمی دنیا شناخته می شده است. جالب است بدانید که این شهر در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. بازدید از سمرقند می تواند یک تجربه فراموش نشدنی باشد چرا که بازدید از آن می تواند شما را به دل تاریخ ببرد. هنوز هم شما می توانید در میان مساجد و حمام های قدم بزنید که زمانی توسط افراد معروفی مانند خواجه نصیر الدین طوسی و ابوریحان بیرونی استفاده می شده اند.

بخارا

یکی دیگر از شهر های باستانی این کشور بخارا نام دارد که در زمان خلافت عباسیان، یکی از برترین شهر های علمی دنیا به شمار می رفته است. در این شهر بنا های باستانی فراوانی وجود دارد و به همین دلیل است که یونسکو بخشی از این شهر را در میراث جهانی خود ثبت کرده است. اگر دوست دارید با معماری اسلامی آشنا شوید، ساختمان های بخارا بهترین مثال هستند. در حال حاضر در طول سال بیش از 1 میلیون نفر از این شهر دیدن می کنند که این موضوع اهمیت بالای بخارا را نشان می دهد.

تاشکند

ازبکستان

تاشکند به عنوان پایتخت و بزرگترین شهر این کشور، یکی از پربازدیدترین قسمت های ازبکستان شناخته می شود. این شهر بر خلاف دیگر بخش های کشور دارای معماری مدرن می باشد. در تاشکند می توانید با ساختمان های پیشرفته و آسمان خراش های بلند آشنا شوید. در بافت شهری تاشکند می توانید تاثیرات معماری بلوک شرقی اروپا را مشاهده کنید چرا که این کشور در زمان جنگ سرد به شوروی نزدیک بوده و آن کشور را الگوی خود قرار داده بود. بسیاری از بنا های دیدنی که در تاشکند وجود دارد مربوط به قرن بیستم میلادی هستند. حتی تندیس هایی که در میدان های تاشکند وجود دارد نیز برگرفته از طراحی اروپای شرقی می باشند.

شهر سبز Shahrisabz

اگر بخواهیم به اوج شکوه این کشور اشاره کنیم، باید به دوران تیموریان برگردیم. البته بیشتر این عظمت مدیون شاهرخ است. شاهرخ به کمک همسر خود گوهرشاد، در راستای آبادانی بسیاری از شهر ها کوشیدند. از شهر سبز Shahrisabz به عنوان یکی از مهم ترین آثار به جا مانده از زمان شاهرخ یاد می شود. تمام آثار تاریخی که در این شهر وجود دارند، معماری تیموری دارند. از جمله مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر می توان به مسجد شاهرخ، حمام سلفور و مسجد سبز اشاره کرد.

خیوه

یکی دیگر از شهر های باستانی این شهر که به عنوان اولین میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید، خیوه می باشد. این شهر که در نزدیکی جاده ابریشم وجود دارد و به همین دلیل در گذشته اهمیت بسیار زیادی داشته است. خیوه به معنای واقعی مانند یک موزه است. هنوز هم در دور شهر یک دیوار گلی ضخیم وجود دارد که بیش از 800 سال پیش ساخته شده است. جالب است بدانید که در این شهر بیش از 250 اثر باستانی وجود دارد که این موضوع به خوبی اهمیت شهر را نشان می دهد.

منبع: www.parsi1.com

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

هانوفر

سفر به شهر زیبای هانوفر در آلمان

هانوفر یکی از مهم ترین شهر های آلمان است که در شمال این کشور و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *