خانه » سرگرمی » دانستنیها » چرا پرندگان ماده بی وفا هستند ؟

چرا پرندگان ماده بی وفا هستند ؟

دانشمندان در آخرین مطالعات خود دریافتند پرندگان ماده شاید تمامی عمرشان از لحاظ اجتماعی با یک پرنده نر مرتبط باشند اما هرگز به یک جفت وفادار نخواهند ماند.

این محققان مدعی اند که بیش از 70 درصد تخم ‎های گذاشته شده در تعدادی از لانه ها حاصل لقاح با پرنده نر غریبه و نه پرنده نر و اولین ساکن و محافظت کننده لانه بوده است.

این امر برای پرندگان ماده دو مزیت به دنبال دارد: نخست تنوع ژنتیکی بیشتر در میان جوجه ها و بنابراین مقاومت بیشتر در مقابل بیماری  و دوم این که جفت نر آن ها پشتیبانی لانه را صورت می دهد بدون این که بداند جوجه ها در واقع به خودش تعلق ندارند.

به گفته محققان دانشگاه ایست آنگلیا، چکاوک های ماده ساکن جزیره سیشل ترجیح می دهند که تخم هایشان نتیجه لقاح با یک پرنده نر و نه جفت اجتماعی شان باشد.

آن ها نمونه های دی ان ای 97 درصد چکاوک های ساکن جزیره کوچک کازین واقع در سیشل را گرفتند تا عادات جفت گیری آن ها را بررسی کنند.

این دانشمندان سپس به مدت 10 سال بر سرنوشت 160 پرنده  که بین سال های 1997 و 1999 تخم گذاشته بودند، نظارت کردند و دریافتند که 40 درصد نوزادان از لقاح پرنده ماده با یک پرنده نر غریبه و نه جفت خود مادر حاصل شده بودند.

مطالعه  دیگر در دانشگاه ملبورن استرالیا و دانشگاه گورینگن هلند بر روی یک هزار و 732 تخم نشان داد که پرندگان مادر به جوجه های نامشروعشان آغاز زندگی بهتری ارائه می دهند زیرا جوجه های پرنده نر غربیه را زودتر از جوجه های جفت نر خود به دنیا می آورند.

این امر این جوجه ها را طی آن بازه زمانی اولیه قوی تر می کند و این موضوع برای مابقی عمرشان امتیاز بزرگی به شمار می آید.

جزئیات این مطالعه در مجله Molecular Ecology انتشار یافت.

 

منبع: کنجکاو

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

شرکت نوکیا از ابتدای تاسیس تا انتهای فعالیت و ورشکستگی

شرکت نوکیا از ابتدای تاسیس تا انتهای فعالیت و ورشکستگی

 امروز قصد داریم سری به گذشته پر فراز و نشیب شرکت نوکیا بزنیم و گذشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *