خانه » دانستنیهای خانواده » دانستنیهای جنسی » رابطه جنسی در دوران نامزدی چگونه باشد؟

رابطه جنسی در دوران نامزدی چگونه باشد؟

در فرهنگ ایرانی دو تعریف برای دوران نامزدی وجود دارد. برخی از خانواده ها دوران بین بله برون و عقدکنان را دوران نامزدی می نامند. اما اغلب خانواده های ایرانی دوران بین عقدکنان و عروسی را به این نام می خوانند. حد و حدود روابط جنسی از نگاه شرع، قانون و جامعه، در هریک از این موقعیت ها متفاوت است.

نامزدی بدون جاری شدن صیغه عقد دائم

همانطور که می دانید بعد از طی مراحل خواستگاری و برگزاری مراسم بله برون که دختر و پسر اصطلاحا شیرینی خورده ی هم محسوب می شوند، انگشتر نشان از طرف خانواده داماد به دختر داده می شود تا نشان کرده ی پسر شود. در برخی از خانواده های مدرن و امروزی (نه همه ی خانواده ها) دوران نامزدی از همان موقع شروع می شود. این خانواده ها فاصله ی بین بله بران و عقد کنان را طولانی تر می کنند تا دختر و پسر باز هم بیشتر و راحت تر معاشرت کنند و با خلق و خوی یکدیگر بیشتر ازگذشته آشنا شوند و چنانچه هنوز مایل به ازدواج باهم بودند، به خانواده ها اطلاع دهند که مقدمات عقد را فراهم کنند.

در این نوع “نامزدی” که هنوز صیغه عقد بین طرفین جاری نشده است، هر نوع تماس جنسی ممنوع و ناپسند است و از نظر شرعی نیز حرام است و گناه محسوب می شود.

ممکن است جهت رعایت مسایل شرعی یک صیغه محرمیت بین آنها جاری شود تا معاشرت آنها و احیانا تماس هایی مثل دست دادن و نگاه کردن و … اشکال شرعی نداشته باشد. در این صورت نیز هر نوع رابطه جنسی بین آنها حتی لمس کردن بدن یکدیگر به قصد لذت جنسی ناپسند و غیر مجاز است و دوطرف می بایست جدا” از اینگونه تماس ها خود داری کنند چراکه ممکن است در صورت به هم خوردن رابطه و منتفی شدن ازدواج، دوطرف لطمه های روحی و روانی جبران ناپذیری بخورند.

نامزدی به معنای جاری شدن صیغه عقد دائم

در بین اکثر ایرانیان منظور از دوران نامزدی همین است. یعنی زمانی که صیغه عقد دائم بین دختر و پسر جاری شده است و آنها شرعا و قانونا زن و شوهر شده اند اما بنا به هر دلیلی هنوز زندگی مشترک خود را زیر یک سقف آغاز نکرده اند. در فرهنگ ایرانی در این دوران زوج جوان در یک وضعیت خاکستری و بلاتکلیفی جنسی به سر می برند. منظورم این است که از نظر شرع و قانون زن و شوهر هستند اما از نظر عرف جامعه هنوز کاملا زن و شوهر نیستند. یعنی خانواده ها آزادی هایی که یک زن و شوهر در روابط جنسی خود دارند را برای آنها جایز نمی دانند. سوال بیشتر زوج های جوان این است که در این دوران، کیفیت و حد و حدود روابط زناشویی آنها چگونه باید باشد؟

قبل از هرچیز باید گفت که از نظر شرع مقدس اسلام وقتی صیغه عقد دائم بین پسر و دختر جاری شده است، آنها اجازه دارند روابط زناشویی کاملا آزادانه ای داشته باشند. یعنی می توانند با یکدیگر همبستر شوند و غریزه جنسی یکدیگر را کاملا ارضا کنند. بنابر روایات فراوان، آمیزش زن و شوهر عبادت محسوب می شود و توصیه فراوانی بر این امر شده است. خوب این از حکم شرعی و نظر دین مبین اسلام در این خصوص. اما برخی از خانواده ها وحتی برخی از مشاوران به زوج جوان و خصوصا به دختر توصیه می کنند که از برقراری رابطه کامل جنسی در دوران عقد خود داری کنند و رابطه کامل زناشویی را به پس از عروسی موکول کنند.

دلایل زیادی نیز برای به تعویق انداختن هرگونه ” روابط جدی جنسی ” تا بعد از عروسی را ذکر می کنند از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد: وجود ریسک در تداوم ازدواج، بی قراری و انحراف فکری زیاد به دلیل بیدار شدن میل شدید شهوانی، دلبسته شدن دو طرف و عدم توانایی در شناخت کامل یکدیگر، احتمال باردار شدن ناخواسته دختر، از بین رفتن انگیزه و اشتیاق در دوطرف و خصوصا پسر برای تشکیل زندگی مشترک چرا که معتقدند مردان بعد از اینکه میل جنسی خود را ارضا کردند، برای برگزاری عروسی بی انگیزه می شوند.

البته همانطور که گفته شد، دارندگان این دیدگاه، داشتن هر نوع رابطه را به طور کلی منع نمی کنند بلکه توصیه می کنند زوج جوان به شیوه هایی غیر از رابطه کامل زناشویی یکدیگر را ارضا کنند. شیوه هایی مثل : لمس کردن، بازی های عاشقانه، لمس قسمت های حساس بدن، بوسیدن و معاشقه و … که البته ارضا شدن از این راهها برای زن و شوهر از نظر شرعی نیز هیچ اشکالی ندارد.

باید گفت علت اصلی این نوع توصیه ها “ترس” است. تجربه های تلخی مثل برهم خوردن روابط و شکست خوردن ازدواج، طلاق های فراوان در دوران عقد و در پی آن ضربه های شدید روحی که به هردوطرف و خصوصا به دختر وارد می شود باعث شده است که خانواده ها و مشاوران نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری نشان دهند که البته کاملا قابل درک است.

اما آیا واقعا بهترین راهکار همین است؟ آیا می بایست در دوران عقد از یکی از حلال ترین لذت ها چشم پوشی کرد و این میل و عطش جنسی را محدود کرد؟ آیا همین محدود کردن روابط جنسی باعث ایجاد برخی کج خلقی ها، اختلافات در دوران نامزدی و گاه انحرافات نخواهد شد؟ فراموش نکنیم که ازدواج بهترین راه برای ارضای امیال سرکش جنسی است و چنانچه حتی بعد از ازدواج نیز به بهانه های مختلف فرد امکان بهره بردن جنسی از همسر خودش را نداشته باشد، خود باعث سرخوردگی، افسردگی و خدای نکرده انحراف خواهد شد.

روابط جنسی در دوران نامزدی، چگونه؟

بسیاری از خانواده ها و همچنین برخی از مشاوران، زوج های جوان را از برقراری روابط کامل جنسی در دوران عقد، منع می کنند. ترس و نگرانی آنها از مسایلی مثل: احتمال به هم خوردن ازدواج، امکان باردار شدن ناخواسته عروس، کمتر شدن اشتیاق دوطرف و خصوصا پسر برای برگزاری هرچه سریع تر عروسی و… است.

اما از طرف دیگر محدود کردن غریزه جنسی و خودداری از برقراری رابطه کامل زناشویی می تواند عواقب زیادی نیز داشته باشد. سرپوش گذاشتن بر میل سرکش شهوت آنهم زمانی که دوطرف احساس می کنند این حق قانونی و شرعی آنهاست که از یکدیگر بهره ببرند، می تواند باعث برخی اختلافات و کج خلقی ها در زمان قبل از عروسی شود. از طرفی زمینه ایجاد انحراف را نیز فراهم نماید.

تصمیم با شماست، اما درست تصمیم بگیرید!

برقراری رابطه جنسی بین شما و نامزدتان در دوران عقد یک تصمیم کاملا شخصی است و به حریم خصوصی شما مربوط می شود. از نظر شرعی و قانونی روابط جنسی بین پسر و دختری که صیغه عقد بین آنها جاری شده است هیچ اشکالی ندارد. روابط زناشویی بین زن و شوهر بسیار مورد تاکید و سفارش اسلام قرار گرفته است و در بسیاری روایات از آن بعنوان شکلی از عبادت یاد شده است. بنابراین تنها کسی که می تواند در خصوص رابطه جنسی شما و نامزدتان در دوران عقد، تصمیم گیری کند خود شما هستید. اما گرفتن این تصمیم کار ساده ای نیست و نباید از کنار آن به سادگی عبور کنید.

در اینجا 6 نکته که به شما کمک می کند تا تصمیم درست را بگیرید، ذکر می کنیم:

1 – آیا همه ریسک ها را می دانید؟

بارداری ناخواسته در دروان نامزدی یکی از ریسک هایی است که باید از آن آگاه باشید و درباره آن فکر کنید. احتمال به هم خوردن ازدواج شما به هر دلیلی نیز یکی دیگر از ریسک هایی است که باید به آن فکر کنید. باید بدانید که اختلافات در دروان نامزدی بسیار متداول هستند، اما کم نیستند شمار کسانی که در همان ابتدای راه زندگی و در دوران عقد، از یکدیگر جدا شده اند. بنابراین قبل از برقراری روابط کامل جنسی با نامزدتان، به این موضوعات خوب فکر کنید.

2 – آیا اطمینان دارید که باهم می مانید؟

البته آخر و عاقبت هیچ ازدواجی از قبل معلوم نیست. به سختی می توان اطمینان داشت که شما تا آخر عمر با هم زندگی خواهید کرد یا خیر. زندگی مشترک از همان ابتدا با فراز و نشیب های زیادی مواجه است. اما اگر قصد دارید با نامزدتان همبستر شوید، بهتر است یک شناخت و اطمینان نسبی بین شما وجود داشته باشد. هرچقدر این شناخت و اطمینان بیشتر باشد، ریسک مواجه شدن با اتفاقات احتمالی مثل طلاق و جدایی در دوران عقد کمتر خواهد شد.

 

فراموش نکنید که در صورت به هم خوردن ازدواج شما، چنانچه رابطه زناشویی به طور کامل بین شما برقرار شده باشد، هردوی شما آسیب خواهید دید. شاید در نگاه اول به نظر برسد در چنین موقعیتی فقط دختر آسیب می بیند، اما مسئولیت های قانونی پسر نیز در صورت برداشته شدن بکارت نامزدش، بیشتر خواهد شد. پس اگر هنوز مطمئن نیستید که ازدواج شما دوام خواهد داشت یا خیر، بهتر است همبستر شدن با نامزد خود را به تاخیر بیندازید.

3 – احتمال بارداری ناخواسته را جدی بگیرید

آیا می دانید که هیچ یک از راههای پیشگیری از بارداری 100% تضمین شده نیستند؟ بعنوان مثال استفاده از کاندوم، می تواند احتمال بارداری تا حدود 85% کاهش دهد و هنوز 15% احتمال حاملگی وجود دارد. بنابراین اگر آمادگی بچه دار شدن در دوران عقد را ندارید، بهتر است روابط کامل زناشویی را تا بعد از عروسی به تعویق بیندازید.

4 – موقعیت مکانی و زمانی خود را بسنجید

بهتر است بدانید که اولین رابطه کامل جنسی با نامزدتان، لزوما یک تجربه رمانتیک و لذت بخش نخواهد بود! در اغلب مواقع این رابطه با درد و خونریزی شدید همراه است. بنابراین مطمئن شوید که در مکان و زمانی اقدام به این کار می کنید که امکان مقابله با هرنوع اتفاق ناخوشایندی را دارید. بعنوان مثال دسترسی به جعبه کمک های اولیه، دسترسی به درمانگاه و… از نکاتی است باید به آن توجه کنید.

5 – هرگز ” فقط به خاطر نامزدتان ” اقدام به این کار نکنید

پس از در نظر گرفتن تمام موارد فوق، شما باید زمانی اقدام به برقراری رابطه جنسی کنید که خودتان نیز به آن تمایل کامل داشته باشید. هرگز به خاطر نامزدتان کاری را که آمادگی آن را ندارید انجام ندهید. اینکه “او می خواهد” و یا دوست صمیمی شما نیز در دوران نامزدی اش با همسر خود همبستر شده است و یا دلایلی از این قبیل هرگز دلیل کافی برای این که با نامزد خود همبستر شوید، نیست.

منبع : عروس سایت

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

بدون دیدگاه

 1. میشه بگی چه فرقی میکنه؟؟؟؟
  شماها یعنی متعهد بودنو فقط به عروسی گرفتن میدونین یا به خطبه عقد؟؟؟؟؟

 2. سلام من چهار سال بانامزدم بودم قبل نامزدی الان چندماهه نامزد کردیم باهم در حد لمس اونم رو لباس رابطه داریم وقتی میاد خونمون اگه پیشش نرم ک باهم رابطه محدود داشته باشیم خیلی ناراحتو عصبی میشه حتی یبار بهم حرفای خیلی بدی زد ک از اون موقعه دیگه دوس داشتنشو باور ندارم کلا اخلاق تندی داره باهم بهمم میگه من همینجوریم تغییرم نمیکنم خواستم بهم بزنم اما با پادرمیونیه مامانش و قول دادن خودش ک دیگه بددهنی نمیکنمو ازراین حرفا بخشیدمش ولی باز شروع کرده بازم تا یچیزی میشه ک اصلا اهمیت خواصی نداره بهم میریزه و ب من حرفای بدی میزنه . دوسش دارم اما دیگه خسته شدم ما تو خونوادمون همچین رفتارایی نبوده اصلا وقتی ب اخلاقش فک میکنم خیلی بهم میریزم از خدا میخوام یا اخلاقش خوب شه یا بدونه سختی بتونم فراموشش کنمو جداشیم. خدایاشکرت

 3. هر کسى اگه به نامزدش بىشتر علاقست و دوستش نداره اگه به زبون نىاره به نامزدش نگه بزرگترىن گناه و اشتباهىه که تو زندگىش داره انجام مىده,چون نامزدشو بازىچه دست خودش کرده,نامزدش با فهمىدن اىن موضوع اصلا ناراحت نمىشه چون شاىد ىه دختر دىگه اى رو به دست بىاره که بىشتر از اون واسش دل بسوزونه و باهاش خوشبختر بشه خانمى که مىگه نامزدم ده سال از من بزرگتره ولى هىچ حسى بهش نداره فقط خودشو اذىت مىکنه چون همبستر کسى مىشه که اصلا حسى بهش ندارى اىن باعث تضعىف روحىه هر دوتاتون مىشه ,

 4. سلام خدمت همه ی دوستان
  من دختری 27 ساله هستم
  از زمانی که دنیا اومدم منو واسه پسرخالم انتخاب کردن و اطرافیان همیشه به صورت غیر مستقیم میگفتن و من ی چیزایی میفهمیدم و خیلی ناراحت میشدم و بدم می اومد
  وقتی که پیش دانشگاهی بودم پسرخالم شروع کرد که عشق خودش به من رو نشون بده من اوایل بهش بی محلی میکردم و بعد از مدتی تماس تلفنی شروع شد و کم کم بهم علاقه پیدا کردیم و بعد از شش هفت سال بله برون کردیم و بعداز یک سال نامزدیمون بهم خورد(اون هنوز منو دوست داره ولی خودم نمیخوام) تو این یکسال تاحدودی باهم رابطه (معاشقه )داشتیم و الان خیلی احساس گناه میکنم و هروز توبه میکنم
  چون من دختری بودم که همه منو الگو خودشون قرار میدادن
  تو دانشگاه جوری رفتار کردم که زبون زد همه بودم و میگفتن بهترین دختر دانشگاست
  تو خیابون تا حالا به ی پسر نگاه نکردم همیشه سربه زیر بودم
  با ی پسر هم تا حالا صحبت نکردم
  تو اقوام به خوبی معروفم
  ولی الان پشیمونم که چرا من که سعی میکردم تو برخورد و رفتارم همه چیز رو رعایت کنم چرا این اشتباه رو کردم
  بهم کمک کنید
  بخاطر پسر خالم همه ی خواستگارای خوبم رو رد کرد و الان خیلی پشیمونم
  فقط میخوام خدا منو ببخشه
  همین

 5. سلام ببخشید مزاحم شدم من یکساله نامزدم و 4ماهه که عقدم نامزدم قصد امیزش دارد اما من راضی نیستم یعنی میترسم مشکلی بیاد میشه یکم راهنماییم کنید

 6. سلام من یه یک ماهی هس نامزدی کردم اصلا هیچ حسی به نامزدم ندارم اون خیلی دوسم دارهالبته 10سال تفاوت سنی داریم بهش گفتم تفاوت سنیمون زیاده دیگه نمیتونم ادامه بدم اونم بهم گفت اصلا تفاوت سنی مهم نیس الان هیچ حسی بهش ندارم چیکار کنم نمیتونم دلشو بشکنم واقعا دوسم داره ولی من بهش علاقه ای ندارم وقتی بهم اس میده یا زنگ میزنه میبینم بهم زنگ زده یا اس داده هااااا میگم بیخیال بعد جوابشو میدم میترس که ایند مشکلی برام پیش بیاد گگگگگگگگگگ

 7. سعی کنین بسیار بسیار باهم حرف بزنین تا ارتباط.صادق باشین و بیشتر میل به باهم ماندن داشته باشید تا ترس از دست دادن.
  تا عروسی روابط محدود باشد بهتر است.خیلی بهتره خیلی

 8. من 30 سالمه حدود 10 ماهه عقد کردیم.همون روزای اول به طور ناخواسته بکارت نامزدم از دست رفت.چند ماهه اول روابط کنترل شده داشتیم ولی بعدش با تمایل دو طرف روابط کامل شد.از اون موقع به بعد وابستگی و عشق نامزدم بیشتر شد.البته قبول دارم شدت تمایل من به روابط کامل خیلی کاهش یافته و بیشتر بخاطر اون به ارتباط ادامه میدم.علاقه ام کم نشده ولی ترجیح میدادم روابط کامل بعد از عقد باشه.خوش باشین

 9. سلام به نظر من رابطه در دوران نامزدی کاملا به دو طرف بستگی داره و اینکه تا چه اندازه دختر و پسر به هم اعتماد و علاقه دارن و اینکه خانواده دوطرف تا چه اندازه به هم اعتماد دارن.دختر و پسر خودشون باید تصمیم بگیرن که تا چه اندازه رابطه داشته باشن .اما اگر زیاد هم رو نمیشناسن بهتره رابطه ای نداشته باشن ولی اگه سالها باهم فامیل بودن و رفت و امد داشتن و شناخت کامل دارن و همچنین اعتماد زیاد و علاقه .میتونن با هم رابطه داشته باشن و به خواسته های همم توجه کنن .مرسی.

 10. سلام دوستان عزیز ممنونم از راهنماییتون من مجردم وهیچ تجربه ای ندارم وبافرمایشات شما آگاهییم زیادشد حتمابه این نکات خیلی زیاددقت میکنم وهمه چیورعایت میکنم تادرآینده زندگی خوب ولذت بخش کنارهمسرم داشته باشم.

 11. دوست عزیز
  دوران نامزدی بهترین دوران زندگی هر شخصی هست
  دورانی هست که باید هر دو طرف بتونید اخلاقیات هم رو پیدا کنید و پیشناسید
  دوران نامزدی فقط برای رابطه نیست که
  شما بعد از اینکه ازدواج کنید همیشه کنار هم هستید و از روابط جنسی لذت خواهید برد
  ولی چون در دروان نامزدی هر دو طرف هیچ تعهدی به هم ندارند بهتر هست نزدیکی بیش از اندازه نداشته باشند
  و سعی هم نکنید زمان نامزدی زیاد طول بکشه
  در هر صورت بهترین دوران و لذت بخش ترین دوران، زمان نامزدی هست که هر دو طرف زمان های خوبی دارن که بتونن از همه نظر همدیگرو بشناسن و خلقیات هم رو بسجند تا در دوران زندگی اختلاف سلیقه های کمتری داشته باشن

 12. اونا شرایط رو ندارن یعنی چی؟
  احتمالا از سمت شما سختگیری داره اتفاق می افته
  اگر واقعا از سمت خونواده شما داره پافشاری میشه برای شروع زندگی پس باید کمی توقعات رو پایین بیارید تا اقا داماد هم بتونن از توان هزینه های اولیه زندگی بر بیان
  ببینیت زندگی 1 شب عروسی نیست بلکه یک عمر هست
  هر چه قدر تو شروع زندگی سخت بگیرید تبلعات مالیش به شما هم بر می گرده
  یعنی اقا دامادی دستشون خالیه و حتما باید تو تالار آنچنانی مراسم بگیرن و …
  نه اصلا نباید به این چیزا فکر کنید
  چون هر چه قدر سبک تر باشه شروع زندگی راحتری هم خواهید داشت
  و ناگفته نمونه اقا داماد هم زمانی که این کار نیک شمارو ببینن مطمئن باشید در زندگی هوای شمارو هم خواهند داشت

 13. تا زمانی که مایع منی یعنی ارضای کامل نشده باشید نیاز به غسل نیست که البته می تونید از مرجعع تقلیدتون بپرسید

 14. بحث ترس وجود نداره
  شما باید ایشون رو معتقد کنید که این دوران برای شناخت دو طرفه هست
  درسته عشق بازی هم باید وجود داشته باشه ولی خدایی ناکرده دختر خانم حامله بشن برای خانواده هر دو طرف ننگ حساب میشه چون تو جامعه ما فقط دوران نامزدی رو دوران شناخت هر دو طرف می دونن
  پس بهتره تا زمان ازدواج دیگه دخولی انجام ندید و راحت بشینید کاملا منطقی باهاشون صحبت کنید و بگید چه طبعاتی داره و بگید که دخول کردن این نیست که هیچ مایعی وارد بدن نشه بلکه حتی مایع اولیه هم وارد بدن بشه باعث حاملگی میشه
  این چیزی هست که تمام پزشکان روش تاکید دارن

 15. ببینید
  جو جامعه طوری هست که دوره نامزدی و عقد رو دوره شناخت دو طرف می دونن و این عمل برای خیلی از خانواده های ایرانی شاید ننگ باشه
  درسته الان دیگه قرن 21 هستیم
  ولی این باعث نمیشه ما از جو جامعه جلو بزنیم و …
  بار زوجینی که در این مرحله هستن به هیچ عنوان دخول پیشنهاد نمیشه و به قول یکی از دوستان در دوران نامزدی هیچ تعهدی بین دو طرف وجود نداره که احیانا دختر خانم حامله بشن و طبعات بعدش خیلی سخت هست

 16. خیلی منطقی بشینید باهاشون صحبت کنید و بگید که مشکل اینه که من و تو الان نامزد هستیم درسته این دوران نامزدی با ازدواج فرق نمی کنه ولی بیشتر این نامزدی برای شناخت هر دو طرف هست و درسته که نیاز جنسی دو طرفه هست ولی بزاریم برای بعد از عروسی
  بهش بگید الان دورانی هست که باید بیشتر تمرکزمون این باشه همدیگرو بشناسیم و پیدا کنیم و با خلقیات هم آشنا بشیم تا تو زندگی بتونیم راحتتر زندگی کنیم
  خیلی راحت و منطقی بشید صحبت کنید و مطمئن باشید قبول می کنن

 17. لوزمی به گفتن این نیست که شما دوست بودید
  اقا پسر با خانواده یا مادرشون برای جلسه اول میرن خواستگاری البته نه خواستگاری رسمی بلکه برای صحبت های اولیه و اقا پسر هم می گن که دختر خانم شمارو دیدم و خوشم اومده و کارم و شغلم اینه و این چیزارو دارم و لزومی هم نداره که بزرگ نمایی کنه یا بگه فلان چیز هارو داره
  واقعا هر چیزی رو که داره بگه اگه هم نداره مثل خود من واقعیت رو بگن و چیز ندارم ولی جنم خوشبختی دخترتون رو دارم

 18. دوست عزیز زمانی که کسی نامزد می کنه یعنی عقد کرده و سیقه محرمیت خونده شده و تمام روابط شرعی هست
  ولی چون در جامعه جوی وجود داره که کمی بین دختر پسر رو جدا می کنه به همین منظور می گن رابطه کامل نداشته باشن

 19. پیشنهاد می کنم در رابطه با این قضیه حتما به یک مشاوره خانواده مراجعه کنید تا سریعا مشکلتون حل بشه در غیر این صورت مشکلات خیلی زیادی در زندگیتون به وجود میاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *