خانه » سرگرمی » اگر کسی ۱۰ روز زیر آب به سر ببرد، دستش به چه شکل درمی‌آید؟! + عکس

اگر کسی ۱۰ روز زیر آب به سر ببرد، دستش به چه شکل درمی‌آید؟! + عکس

در سال ۲۰۰۲، یک غواص به نام «تیم یارو» در یک محفظه آب در مرکز خرید ژوهانسبورگ یک رکورد جالب به جا گذاشت: او موفق شد ۱۰ روز تمام بی وقفه زیر آب بماند. وقتی او سرانجام از آب خارج شد، دستانش به این شکل درآمده بودند:

اما سؤالی که در اینجا به ذهن می رسد این است که چرا وقتی دست های ما در آب قرار می گیرند، مثلا وقتی از حمام بیرون می آییم، چین و چروک پیدا می کنند؟ بعضی ها به سادگی تصور می کنند که آب با گذر از لایه خارجی پوست ما، به داخل آن می رود و باعث ورم کردن آن می شود، اما محققان از دهه ۱۹۳۰ پی برده اند که این امر درست نیست و چیز دیگری در این میان نقش دارد، شاهد آنها این بود که کسانی که مشکل عصبی داشتند، هیچ زمان دست و انگشت هایشان بعد از غوطه ور شدن در آب، چین و چروک پیدا نمی کرد.

معلوم شده است که پاسخ غیرارادی سیستم عصبی خودکار ما، یعنی همان سیستمی که تنفس و ضربان قلب ما را کنترل می کند، در این فرایند هم نقش دارد و باعث می شود عروق خونی دست منقبض شوند و در نهایت پوست چروک بردارد.

اما در سال ۲۰۱۱، یک نوروبیولوژیست به نام مارک چنگیزی به هماره همکارانش این فرضیه را پیش نهادند که این چروک برداشتن پوست، ماهیتی فعال دارد و یک عملکرد تکاملی است.

 

اگر کسی ۱۰ روز زیر آب به سر ببرد، دستش به چه شکل درمی آید؟! + عکس

 

گروه او متوجه شدند که طرح خاص چین و چروک دست بعد از خیس خوردن، طوری است که روی پوست شبکه هایی برای خارج کردن رطوبت و در نتیجه خارج شدن آب از سطح پوست ایجاد می کند و در نتیجه این کار، اشخاص می توانند زودتر و راحت تر اشیا را بردارند.

در یک آزمایش آنها از اشخاص خواستند که با دست خشک و دست چروک برداشته بعد از غوطه وری در آب گرم، تیله ها را در اندازه های مختلف بردارند، مشخص شد که چین و چروک ها برداشتن چیزهای خیس را راحت تر می کنند.

به این ترتیب این فرضیه مطرح می شود که پیشینیان ما با انگشتان چروک دار به مراتب غذا و گیاهان را از جریان ها آب راحت تر برمی داشتند و فرایند تکامل این چین و چروک برداشتن را تقویت کرده است.

اما اگر چین و چروک انگشت ها باعث تسهیل برداشتن چیزهای خیس می شود، چرا این چین و چروک همیشه در دستان ماندگار نمی شوند؟ شاید به خاطر اینکه چین و چروک دائمی باعث تضعیف حس لامسه یا به خطر افتادن سلامت پوست هنگام برداشتن اشیا می شود.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جشن هالووین در تهران

جشن هالووین در تهران و چند عکس هالووین

جشن هالووین در تهران موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. این جشن …

بدون دیدگاه

  1. aheeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeyyyyyyyyyyyyy tafalode eyde shoma mobarak

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.