خانه » سلامت » بیماری ها » علائم سرطان تخمدان چیست؟

علائم سرطان تخمدان چیست؟

چندین نوع از سرطان های تخمدان وجود دارد؛ از جمله سرطان اپی تلیال، سرطان بوردرلاین و سرطان سلول های زاینده.

 

شایع ترین نوع، سرطان سلول های اپی تلیال یا سلول های پوشش دهنده تخمدان هاست و حدود 80 تا 90 درصد سرطان های تخمدان از این نوع هستند.

سرطان های بوردرلاین یا سرطان سلول های بنیادین، سرطان های نسبتا خوش خیم تر و کم خطرتری هستند که با یک جراحی کوچک قابل درمانند.

سرطان سلول های زاینده یا جرم سل تخمدان هم بین 5 تا 10 درصد سرطان های تخمدان را تشکیل می دهد و در سلول هایی که در آینده به تخمک تبدیل می شوند، رخ می دهد.

 

8 عامل خطر سرطان تخمدان

عواملی که ممکن است احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را در زنان بالاتر ببرد چیست؟

1- نداشتن فرزند و باردار نشدن: دخترانی که ازدواج نمی کنند یا پس از ازدواج باردار نمی شوند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

 

2-  هر چقدر سن بالاتر برود، احتمال ابتلا به بیماری بیشتر می شود. عموما این سرطان زنان بالای 50 سال را به خود درگیر می کند و بیشترین افراد مبتلا بین 55 تا 60 سال را دارند.

برخی تحقیقات نشان داده است، داروهای تحریک  کننده تخمدان ها که برای درمان ناباروری تجویز می شود، احتمال بروز سرطان تخمدان از نوع بوردرلاین را افزایش می دهد

 

3-داشتن سابقه ابتلا به سرطان تخمدان در یکی از افراد نزدیک خانواده از مهم ترین عوامل ابتلا به این بیماری است. مطالعات همچنین نشان داده است، ابتلای نزدیکان فرد به سرطان  های روده بزرگ، مقعد، رحم یا سرطان سینه هم احتمال ابتلای فرد به سرطان تخمدان را افزایش می دهد.

 

4- زنانی که برای برطرف کردن علائم دوران یائسگی تحت هورمون درمانی قرار می گیرند و برای آنها داروهای هورمونی صرفا استروژنی تجویز می شود، اگر برای 10 سال این هورمون ها را دریافت کنند، احتمال ابتلای آنها به سرطان تخمدان افزایش می یابد.

 

5- برخی تحقیقات نشان داده است، داروهای تحریک  کننده تخمدان ها که برای درمان ناباروری تجویز می شود، احتمال بروز سرطان تخمدان از نوع بوردرلاین را افزایش می دهد.

 

6- زنانی که به بیماری آندومتریوز مبتلا هستند، احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان تخمدان دارند.

 

7- زنان با اضافه وزن زیاد و دارای BMI بالای 30 هم احتمال ابتلای بیشتری دارند.

 

8- زنان پاکستانی، نروژی، ایسلندی، لهستانی و هلندی بالاترین درصد مبتلایان به این بیماری را تشکیل می دهند.

 

 

7 علامت سرطان تخمدان

در مورد همه سرطان ها باید نشانه های اولیه بیماری را شناخت تا بتوان در صورت ابتلا به آن سرطان، تشخیص زودرس و درمان کامل تری داشت.

در مورد سرطان تخمدان هم علائم هشداردهنده ای وجود دارد که باید آنها را بشناسید:

 

1- افزایش ناگهانی سایز شکم و علائم شبیه به نفخ شکم

2- درد دائمی و گنگ در ناحیه شکم و زیر شکم

3- سیر شدن پس از خوردن بسیار کم غذا

4- مشکل در بلع غذا

5- علائم ادراری از جمله احساس نیاز فوری به دفع ادرار و تکرر ادرار

6- تغییر در شیوه معمول اجابت مزاج

7- درد پشت به همراه خستگی عمومی

 

نکته 

علائمی که مشابه علائم بیماری سندرم روده تحریک پذیر هستند اگر  ناشی از سرطان تخمدان باشند همیشه حاضر و پایدارند، در حالی که علائم سندرم روده تحریک پذیر به صورت مقطعی ظاهر می شوند.

 

درمان سرطان تخمدان

درمان اصلی سرطان تخمدان، جراحی است. البته جراحی برای برداشتن تخمدان ها ممکن است با درمان تکمیلی به صورت رادیوتراپی همراه شود.

اگر پزشکان به باقی ماندن سلول های سرطانی در محل یا مجاورت آن شک داشته باشند، برای بیمار درخواست رادیوتراپی می کنند.

گاهی هم ممکن است پزشکان برای بیمار درخواست شیمی درمانی کنند که شیمی درمانی یا از راه تجویز دهانی یا به وسیله تزریق وریدی یا از راه گذاشتن لوله کوچکی در شکم فرد بیمار انجام می شود.

 

یکی از نکات اصلی در انتخاب شیوه درمان تمایل بیمار به داشتن فرزند پس از بیماری است.

 

در صورتی که فرد بخواهد صاحب فرزند شود، پزشکان باید به احتمال درمان او بدون برداشتن تخمدان هایش فکر کنند. البته عامل اصلی در تصمیم گیری در این مورد، مرحله و میزان پیشرفت سرطان است.

 

در واقع در زنان جوانی که در مرحله ابتدایی سرطانشان تشخیص داده شده  است می توان با حفظ تخمدان به خارج کردن سرطان فکر کرد.

پس از جراحی برداشتن سرطان تخمدان فرد ممکن است همچنان احساس درد شکمی داشته باشد که برای او به مدت چند هفته داروهای مسکن تجویز می شود.

احساس برگشتن به حالت طبیعی و وضعیت طبیعی بدن ممکن است تا چند هفته پس از انجام این جراحی وجود نداشته باشد.

 

 

منبع: سیب سبز

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *