خانه » گوناگون » گردشگری » دیدار از موزه، آشتی با تاریخ

دیدار از موزه، آشتی با تاریخ

امروزه در نقاط مختلف جهان از موزه ها به عنوان مكانی برای آموزش به كودكان و نوجوانان، بالا بردن آگاهی آنها نسبت به تاریخ، فرهنگ و دانش عمومی و شكوفایی قدرت خلاقیت شان استفاده می شود. به همین دلیل موزه ها یكی از بهترین مكان های گذران اوقات فراغت خانواده ها در تعطیلات محسوب می شوند. در این شماره نگاهی داریم به برخی موزه های پایتخت، شاید حداقل كودكان مان را با تاریخ آشتی دهیم.

 

موزه هنرهای ملی ایران

رفتن به این موزه را با قدم زدن در میدان بهارستان شروع كنید چراكه این میدان یكی از دست نخورده ترین مكان های تهران است و هنوز دست دلالان (و البته زورشان)  نرسیده است این میدان دوست داشتنی و بافت قدیمی اش را تخریب كنند.

دیدار از موزه، آشتی با تاریخ

ساختمان موزه هنرهای ملی، حوضخانه باغ نگارستان است. اكنون از این مجموعه بزرگ كه متعلق به فتحعلی شاه قاجار بوده است تنها همین حوضخانه كه به موزه تغییر كاربری داده، باقی است. این موزه سال 1309 خورشیدی با تلاش استاد حسین بهزاد شكل گرفت. این مجموعه در برگیرنده بهترین هنرهای ملی ایران است. خاتم كاری، مینیاتور، تذهیب، میناكاری، قلم زنی، معرق، كاشیكاری، قالیبافی، پارچه بافی، زری دوزی و مخمل دوزی نمونه هایی از هنرهای نمایش داده شده در موزه هنرهای ملی است.

 

كاخ موزه نیاوران

این مجموعه كه شامل بناهایی از دوران قاجار و پهلوی است، در ضلع شمال شرقی باغ نیاوران با زیربنای 9000 مترمربع ساخته شده است.

این كاخ دارای تزیینات زیبای ایرانی به همراه مبلمان اروپایی است. زیباترین جلوه این كاخ، تزئین سرسرای اصلی با استفاده از فرش های نفیس و دستبافت ایرانی است. كاخ صاحبقرانیه: این كاخ متعلق به ناصرالدین شاه است كه در سی و یكمین سال سلطنتش، خود را صاحبقران نامید. حوضخانه، شاه نشین، كرسی خانه و تالار آیینه از بخش های زیبای این كاخ به شمار می رود. مهم ترین اثر در این كاخ، تابلوی معروف «حوضخانه صاحبقرانیه» اثر كمال الملك است كه در كنار شاه نشین به نمایش گذاشته شده است. كوشك احمد شاهی و موزه جهان نما از دیگر بخش های مجموعه نیاوران به شمار می روند.

دیدار از موزه، آشتی با تاریخ

موزه آبگینه

در خیابان سی تیر كه قدم می زنید به دنبال پلاك 55 باشید تا موزه ای پر از نور و رنگ ببینید.

یكی از مهم ترین صنایع دستی تهران، شیشه است. موزه آبگینه، موزه تخصصی شیشه، بلور و سفال است. پس حتما در برنامه های خود بازدید از این موزه را فراموش نكنید . ساختمان این موزه متعلق به قوام السطنه بوده كه تا سال 1330 نیز محل زندگی و كارش محسوب می شده است. سال 1355 مهندسان ایرانی و اتریشی با همكاری یكدیگر در این بنا تغییراتی ایجاد كردند تا برای تغییر كاربری آماده شود. این موزه سال 1359 با عنوان موزه آبگینه و سفالینه های ایران گشایش یافت. معماری این بنا به حدی ماهرانه برای موزه تغییر یافته كه به بلورهای تراش خورده و آثار شیشه ای موجود در خود، زیبایی دوچندانی بخشیده است.

 

كاخ موزه سعدآباد

دیدار از كاخ موزه سعدآباد تنها دیدار از موزه نیست،  آن هم در اردیبهشت. چراكه فضای سعدآباد آنقدر دلچسب و رویایی هست كه موزه را بهانه كنید برای دیدار از آنجا. برای رسیدن به این محل باید به میدان تجریش بروید و چشم چشم كنید تا تابلوی خیابان سعدآباد را بیابید. كار چندان مشكلی نیست.

این كاخ چهاردوره تاریخی به خود دیده است؛ دوران قاجار، پهلوی اول، پهلوی دوم و پس از انقلاب. تمامی 18 كاخی كه در دوره های قبل مورد استفاده بودند، پس از انقلاب تبدیل به موزه شدند؛ برخی به همان سبك و سیاق قبلی عنوان كاخ موزه گرفتند و برخی با كمی اصلاحات به سبك موزه تغییر كاربری دادند. برخی موزه ها عبارتند از: كاخ موزه سبز، كاخ موزه ملت، موزه هنر ملل، موزه هنرهای زیبا، موزه مینیاتور آبكار، موزه خط و كتابت میرعماد، موزه بهزاد، موزه فرشچیان، موزه برادران امیدوار و … .

 

موزه ملی ایران (ایران باستان)

خیابان سی تیر تهران خودش موزه است! خیابان خاطره های تهران است. ابتدای این خیابان رویایی یكی از مهم ترین و زیباترین موزه های ایران قرار دارد. موزه ای كه نخستین بنای موزه ای ایران هم محسوب می شود.

ساخت این بنا سال 1313 خورشیدی با طرحی از «آندره گدار» معمار فرانسوی آغاز شد و سال 1316 به پایان رسید. نمای این بنا به همراه سردر ورودی آن به علت كاربری موزه كه به دوران ایران باستان تعلق داشته، با الهام از طاق كسری، بنای مشهور دوره ساسانی ساخته شده است.

به دلیل نگهداری آثار ارزشمندی از دوره های مختلف باستانی ایران، موزه ایران باستان یكی از مهم ترین گنجینه های كشور به شمار می رود.

دیدار از موزه، آشتی با تاریخ

موزه طبیعت  و حیات وحش ایران

موزه طبیعت و حیات وحش ایران سال 1372كار خود را آغاز كرد. ساختمان این موزه در دو طبقه با زیربنای 12 هزار مترمربع ایجاد شده است و دارای شش سالن اصلی است كه شامل بخش های متنوع پرندگان، پستانداران، خزندگان و آبزیان می شود.

بخش زمین شناسی دارای دو سالن زیست گیاهی و جانوری است. سالن هشت موزه طبیعت، به پروانه ها، عنكبوت ها، رتیل ها و عقرب ها اختصاص یافته است. این موزه همچنین دارای كارگاه تاكسیدرمی، كتابخانه، آمفی تئاتر و سینمای روباز است. مهم ترین آثار موجود در موزه طبیعت و حیات وحش ایران، گور ایرانی و یوزپلنگ آسیایی است.

 

موزه سینمای ایران

همه چهره های سینمای ایران را می توانید در باغی دلباز و زیبا ببینید، اگر هم شانس یارتان باشد شاید رئیس موزه هم همانجا باشد. رئیس این موزه آقای بازیگر ایران، عزت الله انتظامی است.

موزه سینما سال 1380 خورشیدی با حمایت و كمك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت امور سینمایی، سازمان میراث فرهنگی، شهرداری تهران و بنیاد فارابی تاسیس شد. در این موزه هزاران عكس از فیلم های ساخته شده و پشت صحنه ها، حدود 400 فیلمنامه، بیش از 2500 اعلان سینمایی از سال 1310 خورشیدی تاكنون، انواع جایزه های داخلی و بین المللی، بیش از 8000 جلد كتاب سینمایی، بیش از 3000 سند و مدرك و آرشیوی از فیلم، ویدئو، نشریات و اسباب سینماتوگراف نمایش داده شده است. موزه سینما دارای هفت تالار مختلف است.

كاخ موزه گلستان را می توان یكی از زیباترین بناهای برجای مانده از تهران قدیم دانست. این مجموعه زیبا و ماندگار، پادشاهان چهار دوره صفویه، زندیه، قاجاریه و پهلوی را به خود دیده است

كاخ موزه گلستان

كاخ موزه گلستان را می توان یكی از زیباترین بناهای برجای مانده از تهران قدیم دانست. این مجموعه زیبا و ماندگار، پادشاهان چهار دوره صفویه، زندیه، قاجاریه و پهلوی را به خود دیده است.

كاخ گلستان كه در مجموعه ارگ تهران قرار گرفته، در زمان شاه تهماسب صفوی بنیاد شد؛ در دوره كریم خان زند بازسازی و در دوره قاجار نیز به محل سكونت و دربار شاهان اختصاص یافت. سابقه تاریخی ارگ سلطنتی به روزگار صفویه بازمی گردد، اما هیچ بنایی از این دوران باقی نمانده و همگی تخریب شده اند. كهن ترین بناهای موجود در مجموعه گلستان، ایوان تخت مرمر و خلوت كریمخانی است كه متعلق به دوران كریمخان زند است.

ایوان تخت مرمر، خلوت كریمخانی، اتاق موزه (تالار سلام) و حوضخانه آن، تالار آیینه، تالار عاج، تالار برلیان یا تشریفات، ساختمان كتابخانه، عمارت شمس العماره، عمارت بادگیر، تالار الماس، موزه مردم شناسی (كاخ ابیض)، عكس خانه، موزه مخصوص، موزه ظروف از بخش های متنوع این كاخ موزه به شمار می روند. برای رسیدن به این كاخ موزه باید راهی میدان امام خمینی تهران شوید.

 

موزه جواهرات ملی

حتی اگر علاقه ای هم به جواهرات نداشته باشید،  دیدار از این موزه می تواند شما را به یك هوادار پروپاقرص تبدیل كند. وارد خیابان فردوسی كه بشوید روبه روی سفارت تركیه می توانید وارد موزه جواهرات ملی ایران بشوید.

ساخت موزه جواهرات ملی سال 1334 خورشیدی آغاز شد و سال 1339 همزمان با تاسیس بانك مركزی ایران، افتتاح و به این بانك سپرده شد. جواهرات موجود در این موزه از سه دوره صفوی، قاجار و پهلوی است.

علت شروع تاریخچه جواهرات ایران از دوره صفویه، نبود جواهرات گرانبها در خزانه در پیش از شروع این سلسله است. از مهم ترین جواهرات موجود در این موزه می توان به الماس دریای نور، تخت طاووس یا تخت خورشید، تخت نادری و كره جواهر اشاره كرد.

دیدار از موزه، آشتی با تاریخ

موزه فرش

این بار برای دیدن فرش ها نباید سرتان را پایین بگیرید و زیر پایتان را نگاه كنید. در موزه فرش تهران سرتان را بالا بگیرید كه هنر دست ایرانیان را تماشا كنید.

موزه فرش بهمن 1356 خورشیدی گشایش یافت. ساختمان موزه دارای نماهایی از طرح دار قالی است. سطح نمایش موزه حدود 3400 مترمربع است و شامل دو تالار می شود. در تالار اول نمایشگاه دائمی از انواع قالی ها و گلیم های دستباف ایرانی از شهرهایی چون كاشان، كرمان، اصفهان، تبریز، خراسان، كردستان و دیگر مراكز قالیبافی برقرار است. در تالار فوقانی نمایشگاه هایی موقت از انواع قالی های ایرانی و دیگر نقاط جهان برگزار می شود. در این موزه امكانات پژوهشی مناسبی برای علاقه مندان ایجاد شده كه می توان به كتابخانه ای چندزبانه و آرشیو فیلم و اسلاید اشاره كرد. برای دیدن این موزه به خیابان فاطمی بروید.

 

 

منبع: جام جم

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

هانوفر

سفر به شهر زیبای هانوفر در آلمان

هانوفر یکی از مهم ترین شهر های آلمان است که در شمال این کشور و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *