خانه » اخبار روز » حریم سلطان در نمایشگاه کتاب تهران

حریم سلطان در نمایشگاه کتاب تهران

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ی عرضه ی کتاب های «حریم سلطان» و «عشق ممنوعه» در نمایشگاه کتاب تهران پاسخ داد.

سیدمحمد حسینی درباره انتشار و عرضه کتاب های «حریم سلطان» و «عشق ممنوعه» بر اساس سریال های ماهواره یی شبکه های فارسی زبان خارج از کشور در نمایشگاه کتاب تهران، گفت: در نمایشگاه کتاب گروهی برای نظارت بر این گونه مسائل وجود دارد. قطعا اگر کتاب ها مجوز چاپ نداشته باشند و در نمایشگاه عرضه  شوند، با ناشران آن ها برخورد می کنیم، ولی اگر مجوز نشر گرفته اند و در حال عرضه در نمایشگاه هستند، نشان می دهد که قبلا در بررسی کتاب ها از سوی مسؤولان کوتاهی صورت گرفته است.

 

 او همچنین در پاسخ به خبرنگار ایسنا درباره ی کتا ب های ناشران خارجی که در گمرک مانده و هنوز ترخیص نشده است، گفت: در این زمینه گمرگ قول همکاری داده است. کتاب های ناشران خارجی به تدریج به نمایشگاه رسیدند و در روزهای آینده هم اگر کتابی مانده باشد، ترخیص خواهد شد.

 

حسینی در پاسخ به سؤالی درباره ی استقبال نکردن مردم از غرفه هایی چون بازار جهانی کتاب و دیگر غرفه هایی که حالت نمایشگاهی دارند نیز گفت:  مردم بیش تر به دنبال خرید هستند و خیلی به دیدن غرفه هایی که جنبه ی نمایشگاهی دارند، نمی آیند.

 

وزیر ارشاد همچنین درباره ی ارائه ی کتاب های منتشرشده یک سال اخیر در سالن یاس گفت: در این سالن 6000 اثر تازه ارائه شده است. امسال در این سالن کتاب های بخش خصوصی هم اضافه شده و کمبودهای سال گذشته جبران شده است. به طور کلی تنوع کاری سالن یاس بیش تر از سال گذشته است و در این زمینه هر سال رو به تکامل هستیم.

 

 او در ادامه درباره میزان استقبال مردم از نمایشگاه کتاب گفت:  روز گذشته 250 هزار نفر از نمایشگاه بازدید کردند که با توجه به روزهای ابتدایی گشایش نمایشگاه، استقبال خوبی بوده است. اما ممکن است به خاطر تغییراتی که امسال در فضای نمایشگاه به وجود آمده و اضافه شدن فضا مثل هر سال شاهد غلغله ی جمعیت نباشیم.

 

مدیر ارزشیابی: اشکال ندارد

 

مدیر کمیته ارزشیابی نمایشگاه کتاب تهران گفت: «چاپ این کتاب ها با رعایت تمام ضوابط انتشار كتاب صورت گرفته و می توانند چاپ و پخش شود. بنابراین عرضه آنها در نمایشگاه از نظر من بلامانع است.» این در حالی است که وزیر ارشاد دستور جمع آوری این کتاب ها را صادر کرده است.

 

مجید حمیدزاده، رئیس کمیته ارزشیابی نمایشگاه کتاب در جمع خبرنگاران درباره موضوع توزیع رمان های عشق ممنوعه و حریم سلطان گفت: این اشتباه است كه گاهی سریال و فیلمی ممكن است دارای مختصات یا هنرنمایی هایی باشد كه در كتاب منتقل نشوند. بنابراین ما با این هنرنمایی ها و این كه فیلم دارای چه مختصاتی است كاری نداریم. چنین چیزی را باید سازمان سینمایی رسیدگی كند، اما این كه به عنوان نوشته به صورت كتاب آمده است، باید اشاره كنیم كه این كتاب كارهای مربوط به نشرش انجام شده است. عشق ممنوعه هم همین طور است.

 

وی افزود: این كتاب ها چه قبل و چه بعد از پخش سریال ها منتشر شده باشند، باید فیلم و كتاب را نباید باهم مخلوط كرد. ممكن است آن چه در كتاب هست، در فیلم نباشد. بعضی موارد هست كه در نوشته نمود زیادی ندارد، ولی در تصویر دارد. در حوزه كتاب، طبق ضوابط ارزیابی كتاب ها، مشكلی نداشته و به این دو مجوز اعطا شده است.

 

حمیدزاده در بخشی از این گفتگو گفت: هم عشق ممنوع هم حریم سلطان در حوزه سینما دارای مشكلاتی است كه معاونت سینمایی باید اظهار نظر كند، اما چاپ این کتاب ها با رعایت تمام ضوابط انتشار كتاب صورت گرفته و حداقل های ممیزی هم درباره آن ها لحاظ شده، مجوز گرفته و می تواند چاپ و پخش شود و از نظر من عرضه آن بلامانع است. در مورد این دو كتاب برخوردی با ناشر نخواهد شد و می توانند در نمایشگاه عرضه شوند.

 

وی درباره سخنان وزیر ارشاد درباره بررسی دوباره آثار مجوزداری که درباره شان بحث و نظر وجود دارد، گفت: احتمال اشتباه در كار، در میزان اندك وجود دارد. ممكن است من كتابی را بررسی كرده و مجوز داده باشم و شما ایرادی بگیرید. بعد هم من ببینم ایراد شما وارد است. ما برای خودمان عصمت قائل نیستیم اگر اشكال و اعتراضی باشد برسی می شود.

 

مدیر کمیته ارزشیابی نمایشگاه کتاب در ادامه گفت: هر زمانی متوجه خطا شویم باید خطا را اصلاح كنیم، مانند مواد دارویی و غذایی. ما هر زمانی متوجه شویم مواد دارویی فاسد است نباید اجازه دهیم به دست مردم برسد. در حوزه كتاب هم هر زمانی متوجه شویم جلوی آن را خواهیم گرفت؛ چون قبلا مجوز گرفته است، باید به نحوی خسارتش جبران شود. چون وقتی مجوز دادیم، تعهد داریم. جلوی ضرر را از هر جایی بگیریم منفعت است.

 

وی در پایان درباره تخلفات صورت گرفته در نمایشگاه گفت: روز دوم تخلفی در بین ناشران دیده شد. در حوزه تخلفات در قیمت ناشران داخلی در حدی نزدیك به صفر هستیم. در روز اول از 300 هزار عنوان 8 مورد تخلف داشتیم  و در روز دوم حدود 20 تخلف به چشم خورده است.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *