خانه » دانستنیهای خانواده » قولنامه‌ای برای ازدواج

قولنامه‌ای برای ازدواج

قولنامه كه همیشه نباید خمیرمایه ماشین، مسكن، پول، ویلا و … داشته باشد. قولنامه ای هم هست كه موضوع آن عشق است. عشق بین دو انسان كه مبارك ترین كار در این جهان است. قولنامه ازدواج، سیاهه،  چرك نویس قباله یا مراسم دیگری كه نامی بر آن می گذارند، بوی گل و طعم عسل می دهد. انگار صدای كف زدن و دلهره و التهاب عروس و داماد از درون آن احساس می شود.

 

با این كه دفاتر اسناد رسمی یكی از كارهای اصلی شان صدور قباله هزاران امضای ازدواج است،  اما هنوز سیاهه ازدواج جای خود و نقش اصلی اش را از دست نداده است. این سیاهه كه به نوعی قولنامه  ازدواج نام می گیرد، محتوای قباله رسمی را در خود جای داده است؛ طوری كه سردفتر متن قباله و شرایط و توافقات خانواده عروس و داماد را از روی آن پاكنویس می كند.

اگر هم طرفین بخواهند، شرایط توافق شده شان را بار دیگر مرور می كنند. گاه آن سیاهه معتبرتر از قباله خواهد بود، چرا كه برخی تعهدات فردی را كه قانون اجازه ثبت آن را در قباله نمی دهد، در خود جای داده است.

 

سیاهه نویسی؛ نمایی كه همه تجربه اش كرده ایم

اگر ازدواج كرده باشید، كم و بیش مجلس بله برون را با تمام دلهره ها و زیبایی هایش تجربه كرده اید. صرف نظر از آداب و رسوم رنگارنگی كه شهرها و اقوام ایرانی در برگزاری این مجلس دارند، محتوای اصلی بله برون روشن است: دستیابی به توافق پایه ای ازدواج و شرایط خانواده ها.

برخی از این توافق ها قبلا در مذاكره خصوصی دو خانواده عروس و داماد به دست آمده و برخی دیگر در همان بله برون به دست می آید، اما هرچه حاصل می شود، در سیاهه ای نوشته و به امضای مردان و بزرگان حاضر در مجلس می رسد.

معمولا رویه رایج در بیشتر شهرهای ایران این گونه است كه بزرگ تر مجلس شرایط توافق شده میان خانواده عروس و داماد را بند به بند از مهریه و شیربها و پشت قباله و سایر شرایط رفتاری و … را می نویسد و آن را با صدای بلند در مجلس قرائت می كند.

اول از همه پدر عروس و پدر داماد، بعد پیران و مردان بزرگ دو خانواده به عنوان شاهد زیر آن را امضا می كنند و صلوات می فرستند سپس آن شیرینی اصلی سرو شده و مادر داماد انگشتر نامزدی را در دست نوعروسش می كند و عروس و داماد نامزد می شوند

 

اگر این شرایط در نهایت مورد قبول بود و تغییری در آن داده نشد، آن را با خط خوش بر كاغذی نقش و نگاردار می نویسند و در سینی گذاشته دور مجلس می گردانند. اول از همه پدر عروس و پدر داماد، بعد پیران و مردان بزرگ دو خانواده به عنوان شاهد زیر آن را امضا می كنند و صلوات می فرستند سپس آن شیرینی اصلی سرو شده و مادر داماد انگشتر نامزدی را در دست نوعروسش می كند و عروس و داماد نامزد می شوند. آن سیاهه و قباله ای كه از دل آن بیرون می آید برای همیشه نزد پدرعروس به یادگاری می ماند. مبارك است.

 

منبع: جام جم

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *