خانه » ورزشکاران » مصاحبه ورزشکاران » گفتگو با مهدی مهدوی کیا : بعد از خداحافظی برای همیشه به آلمان می روم

گفتگو با مهدی مهدوی کیا : بعد از خداحافظی برای همیشه به آلمان می روم

مهدی مهدوی کیا از آخرین ساعت هایی که به عنوان بازیکن فعالیت می کند، صحبت کرد، از گذشته اش گفت و از اینکه چه تصمیمی برای آینده اش دارد.

فردا روز ویژه ای برای مهدوی کیا، باشگاه پرسپولیس و البته فوتبال ایران است. فردا 15 اردیبهشت 92 مهدوی کیا با حضور نمادین در دیدار پرسپولیس و سپاهان کفش هایش را برای همیشه آویزان می کند تا یکی دیگر از بازیکنان شاخص تاریخ فوتبال ایران چهار گوشه چمن را ببوسد و به جرگه مربیان بپیوندد.

در فاصله 24 ساعت تا خداحافظی کیا سراغ این بازیکن رفته و گفتگوی تفصیلی با این بازیکن انجام داده ایم که در زیر می خوانید

* ابتدا از بازی فردا شروع کنیم…

– مطمئنا بازی جذابی خواهد شد. سپاهان تیم باثباتی است که در این سال ها قهرمانی های زیادی را تجربه کرده و مطمئنا با انگیزه فراوانی مقابل پرسپولیس قرار می گیرد تا ناکامی در لیگ و لیگ قهرمانان آسیا را جبران کند. پرسپولیس هم در مقابل تماشاگران خودی به میدان می رود و امیدوارم در پایان پرسپولیس برنده بازی باشد.

* حضور چند بازیکن مصدوم در اردوی پرسپولیس برای شما نگران کننده نیست؟

– نه، مشکلی وجود ندارد و همه برای قهرمانی آماده هستند.

* ولی حتما می دانید که سپاهان تیمی نیست که به این راحتی بازنده بازی باشد؟

– بله، آنها تجربه بسیار خوبی دارند و در 2 بازی در ورزشگاه آزادی مقابل استقلال یک مساوی و یک برد به دست آورده اند و این نشان از آمادگی زیاد آنها دارد. البته پرسپولیس هم برای قهرمانی انگیزه های فراوانی دارد.

* بعد از 20 سال حضور در میادین فوتبال خداحافظی سخت نیست؟

– سخت است ولی نمی شود کاری کرد. بالاخره باید یک روز تمام می شد.

* خیلی از قهرمانان ورزشی بعد از پایان حضور حرفه ای در میادین خلا بزرگی را در زندگی احساس می کنند و حتی معتاد، افسرده و خانه نشین می شوند…

– من هم همین موضوع را قبول دارم اما بخشی از واقعیت ورزشی همین است.البته اینکه از آن هیجانات ورزشی دور باشیم خلا بزرگی است اما من برای اینکه مشکل را حل کنم بعد از خداحافظی خودم را درگیر کار می کنم. من سال ها در فوتبال حضور داشتم و نمی توانم از آن جدا شوم به خاطر همین تصمیم دارم بعد از خداحافظی از فوتبال به تیم نوجوانان بروم و در کنار آقای دوستی مهر حضور داشته باشم. می خواهم طوری برنامه ریزی کنم که در کلاس های مربیگری آلمان هم شرکت کنم.

* از چه زمانی به تیم نوجوانان اضافه می شوی؟

– قرار است تیم نوجوانان به یک تورنمنت 3،4 روزه در امارات اعزام شود و همچنین بعد از آن هم اردوهای مختلفی را پیش رو خواهد داشت. تا مهرماه که بازی های جام جهانی نوجوانان در پیش است در کنار آنها خواهم بود. در این بین 2،3 سفر خانوادگی را هم خواهم داشت.

* قرار است در تیم نوجوانان چه مسئولیتی داشته باشی؟

– قرار نیست مسئولیتی داشته باشم بلکه می خواهم از لحاظ روحی و روانی به تیم کمک کنم و کنار آنها باشم. مسئولیت فنی با مربیان تیم ملی است که زحمت کشیده اند و تیم را به اینجا رسانده اند. من هم با آنها تمرین می کنم و در کنار آنها خواهم بود و اگر نکته ای را در بخش سانترها و ضربات ایستگاهی باشد به آنها می گویم. به هر حال ما در این سن بود که این چیزها را یاد گرفتیم.

* خیلی از بازیکنان هستند که از دنیای فوتبال خداحافظی می کنند ولی بعد از مدتی دوباره تصمیم می گیرند به میادین برگردند آیا امکان دارد این اتفاق برای شما رخ دهد؟

– نه، در تیم ملی هم که بودم در 32 سالگی از تیم ملی خداحافظی کردم و بعد از آن بحث بازگشتم هم مطرح شد اما تصمیم خودم را اعلام کرده بودم و روی تصمیمم ماندم. الان هم همینطور خواهد بود. موضوعی که هست این است که من اصلا از اضافه وزن خوشم نمی آید. به هر حال وقتی فوتبال حرفه ای را رها می کنی ممکن است اضافه وزن پیدا کنید که قطعا برای من اتفاق خواهد افتاد.

* نکته اینجا است که شما از لحاظ فیزیکی طوری هستید که استعداد چاقی دارید…

– بله، این استعداد به خودی خود وجود دارد، وقتی شما 20 سال در سطح اول فوتبال حضور و با تمرینات سخت بدن خود را آماده نگه داشته باشید و حالا بخواهید بدن خود را رها کنید ممکن است تا 20 کیلو اضافه وزن پیدا کنید که من اصلا دوست ندارم این اتفاق برایم رخ دهد. این اتفاق مثل سدی است که شما آب را پشت آن نگه داشتید و وقتی سد خراب می شود ممکن است اتفاقات ناخوشایندی رخ دهد.

* گفتید در آلمان کلاس مربیگری خواهید رفت، فکر می کنید چه  زمانی این اتفاق رخ دهد؟

– ابتدا باید مدرک B را در آلمان بگیرم که برای این مدرک باید یک کلاس 20 روزه را پشت سر بگذارم. این احتمال دارد قبل از مهرماه و حضور تیم ملی نوجوانان در جام جهانی این اتفاق رخ دهد. بعد از آن یک کلاس 11 ماهه برگزار خواهد شد که خیلی از مربیان بزرگ فوتبال آلمان در آن تربیت شده اند. در این دوره همه بحث های فوتبال از تاکتیک تا روانشناسی تدریس می شود. واقعا اطلاعات مربیان در این کلاس زیاد می شود و مدرک بسیار معتبری است که حتما در برنامه های من وجود دارد تا آن را کسب کنم. این اتفاق قطعا بعد از جام جهانی نوجوانان خواهد بود.

* مذاکره  با مسئولان باشگاه هامبورگ به کجا کشیده شد؟

– 2 سال پیش صحبت هایی مطرح شده بود که در تیم های پایه ای هامبورگ به عنوان مربی حضور داشته باشم که رسانه ها به آن پرداختند. قرار بود در بعضی از تیم های پایه از بازیکنان قدیمی هامبورگ که فوتبال را کنار گذاشتند استفاده شود. خبر خداحافظی من هم در آلمان منتشر شده و من هم یکی از کاندیداهای باشگاه هامبورگ برای این مسئولیت هستم.

* اگر قرار باشد به تیم های پایه هامبورگ بروید به عنوان سرمربی خواهد بود؟

– باید شرایط آنها را ببینم. دوست دارم اگر بشود مدارکم را تکمیل کنم. یکی از دوستان و همبازیان خودم به نام کاردوسو که آرژانتینی است در حال حاضر سرمربی تیم دوم هامبورگ است، خیلی دوست دارم اگر بشود چند وقتی در کنار کاردوسو حضور داشته باشم. در این صورت هم تجربه خوبی برای خودم می شوم و هم می توانم کار مربیگری را پیگیری کنم.

* و بازی خداحافظی در هامبورگ؟

– من همیشه دوست داشتم یک بازی خداحافظی در هامبورگ داشته باشم. بعد از اینکه از دبی با تیم ملی نوجوانان به تهران برگردم سفری به آلمان خواهم داشت و آنجا صحبت هایی را با مسئولان باشگاه هامبورگ در این مورد انجام می دهم. هنوز هیچ چیز معلوم نشده و مشخص نیست.

* گفته می شود پرسپولیس و هامبورگ برای خداحافظی شما به میدان می روند، درست است؟

– در سفری که به آلمان خواهم داشت راجع به این قضیه هم صحبت می کنیم اما هنوز هیچ چیز مشخص نیست. باید ببینیم شرایط چگونه است.

* هامبورگی ها تمایل دارند برای این بازی به تهران بیایند؟

– گفتم هنوز چیزی معلوم نیست و باید مذاکره کنیم. اگر آنها قبول کنند این بازی در تهران برگزار می شود و اگر قبول نکنند به ایران بیایند بازی در آلمان برگزار خواهد شد. پیشنهاداتمان را ارائه می دهیم تا ببینیم چه اتفاقاتی خواهد افتاد. خود هامبورگی ها برای خداحافظی من برنامه هایی دارند باید ببینیم بازی با پرسپولیس خواهد بود یا تیم دیگری. خوشبختانه من همیشه در برنامه های باشگاه هامبورگ حضور داشتم.

* با این تفاسیر یعنی شما بعد از مسابقات جام جهانی نوجوانان در آلمان زندگی خواهید کرد؟

– بله، بعد از جام جهانی نوجوانان با خانواده به آلمان خواهیم رفت و در آنجا زندگی می کنیم،  حتی دخترم هم برای این مسئله مشکلی ندارد چون در تهران هم به مدرسه آلمانی ها می رود.

* چند روز پیش به زمین بانک ملی رفتید در این مورد صحبت کنید.

– خیلی وقت بود که به زمین بانک ملی نرفته  بودم شاید 10،12 سالی می شد که به آنجا نرفته بودم و واقعا روز خوبی برای من رقم خورد. حدود 20 سال پیش همین روزها بود که من در آن زمین چمن به مهدوی کیا تبدیل شدم. خیلی از استعدادها در آن زمین رشد کردند. واقعا نمی شود این حس را توصیف کرد و واقعا برای من روز بسیار خوبی بود. انسان به دورانی بر می گردد که راه بزرگی را طی کرده است. وقتی به زمین بانک ملی رفتم به خیلی چیزها فکر کردم. شروع فوتبالم از این زمین بود.

* وقتی این روزها بحث خداحافظی مطرح می شود ناراحت نمی شوی؟

– به هر حال این هم یک فصل از زندگی است، 20 سال است که زندگی ام در فوتبال سپری شده و سخت است که بخواهم از آن جدا شوم. حالا باید ببینیم فصل دوم زندگی که از روز دوشنبه شروع می شود چطور خواهد بود. انشاءالله باید ببینم در مربیگری چه کار می کنم و قسمتم چه چیزی است. همه چیز به تلاش خودم بستگی دارد.

* فکر می کنید مهدوی کیا که بازیکن بزرگی بوده مربی بزرگی هم خواهد شد؟

– هیچ وقت دلیل نیست که یک بازیکن خوب و بزرگ به مربی بزرگی تبدیل شود ولی من می خواهم کار مربیگری را شروع کنم و امیدوارم مثل زمان فوتبال بازی کردنم بتوانم پله های ترقی را طی کنم. برای این کار عجله ای ندارم، مهم این است که به مربیگری علاقه مند هستم. من سال ها در فوتبال بودم و می دانم مربیگری چقدر سخت است اگر چه دوران بازیگری هم استرس خاص خودش را دارد.

* روز خداحافظی دوست دارید بزرگان فوتبال ایران در ورزشگاه آزادی حضور داشته باشند؟

– اگر بتوانند بلیت VIP را راحت دریافت کنند و به ورزشگاه بیایند خوشحال می شوم. پرسپولیس بازی مهمی مقابل سپاهان دارد که از هر چیزی اهمیتش بیشتر است. این یک فرصت بزرگ برای قهرمانی پرسپولیس است. قطعا خیلی از بزرگان به ورزشگاه خواهند آمد و برای من هم خاطره خوبی خواهد شد که در حضور 100 هزار تماشاگر و بزرگان ایران از فوتبال خداحافظی کنم.

* در دوران زندگی فوتبال اشتباه هم داشتید؟

– اشتباه همیشه هست و من هم یک انسان هستم. سعی کرده ام تصمیمات منطقی بگیرم. من از خودم از راهی که رفتم راضی هستم.

* چه نمره ای به دوران حضورتان در فوتبال می دهید؟

– نباید به خودم نمره بدهم و این دیگران هستند که باید در مورد عملکردم اظهانظر کنند. من تمام وجودم را گذاشتم و در فوتبال آلمان به عنوان یک ایرانی آن کاری را که از دستم بر می آمد انجام دادم و تلاش خودم را کردم. هیچ وقت افسوس نمی خورم چون تلاش خودم را انجام دادم.

* چند روز پیش یکی از ایرانی هایی که در هامبورگ زندگی می کند می گفت در خانه هر هامبورگی یک عکس مهدوی کیا وجود دارد درست است؟

– من زیاد چنین مسائلی را نشنیده ام ولی اینکه رابطه بسیار خوبی با طرفداران هامبورگ دارم انکارناپذیر است. در موزه باشگاه هامبورگ عکس و پیراهن من وجود دارد. من جام بهترین بازیکن سال آسیا را گرفتم و به موزه هامبورگ اهدا کردم تا در سالیان آینده هر کسی که به آنجا می آید ببیند که یک ایرانی چه افتخاراتی در این باشگاه بزرگ کسب کرده است. واقعا ارتباطی که با هواداران هامبورگ داشتم یک ارتباط خاص است.

* فریاد “میدی، میدی” طرفداران هامبورگ حتما حس خوبی در شما ایجاد می کرد؟

– قطعا همینطور است، من هیچ وقت فکر نمی کردم بازیکنی که در بانک ملی بازی می کرده اینطور در تیمی مثل هامبورگ محبوب شود و چنین جایگاهی به دست آورد. باور این قضیه برای خودم هم سخت بود که از بانک ملی به هامبورگ بروم. این قضیه برای من شگفت انگیز بود.

* و این محبوبیت همچنان ادامه دارد؟

– بله، من وقتی از هامبورگ به آینتراخت فرانکفورت رفتم هم این قضیه وجود داشت و زمانی که مقابل هامبورگ قرار گرفتیم انگار من بازیکن هامبورگ بودم و هواداران همانطور مثل سابق من را تشویق می کردند.

* سابقه داشته در فوتبال آلمان یک بازیکن را به این شکل تشویق کنند؟

– زیاد نه، فقط می دانم زمانی که رودی  فولر بازی می کرده هواداران آلمانی همین حالت را برایش داشتند و اسم “رودی رودی” صدا می کردند مثل اسم من. به ندرت اتفاق در فوتبال آلمان رخ می دهد این مسئله ای بود که برای من رخ داد و امیدوارم برای همه هم اینطور شود.

* چطور می شود همیشه از مهدوی کیا به عنوان مرد اخلاق یاد می شود؟

– خیلی مسائل در این مورد تاثیر داشته، پدر و مادرم بسیار موثر بودند، مخصوصا مادرم که خیلی با من در این موارد صحبت می کرد و مربیانی که در ابتدای فوتبالم حضور داشتند در این مسئله نقش بسزایی ایفا کردند. در بانک ملی مسائل فنی مهم بود اما مسائل اخلاقی در اولویت قرار داشت.

* یکی از ویژگی های دیگر مهدوی کیا حس مبارزه طلبی اش بود و اینکه هیچ وقت سعی نکرد که با اعتراض حقش را بگیرد…

– زمانی که فوتبال را شروع کردم این حس را از آنجا به دست آوردم. وقتی در تیم پایه های بانک ملی بودم همیشه در یکی دو رده بالاتر از خودم به میدان می رفتم و همچنین وقتی به پرسپولیس آمدم به عنوان یک بازیکن 18 ساله در تیمی حضور داشتم که 10،12 بازیکن ثابت تیم ملی و چندین بازیکن بزرگ در آن حضور داشتند. این حس مبارزه طلبی از همان جا در من نهادینه شد.

* البته اوج این مبارزه طلبی اتفاقاتی بود که برای شما در هامبورگ رخ داد.

– بله، من به عنوان یکی از گرانقیمت ترین بازیکنان تاریخ هامبورگ بعد از سپری کردن یک فصل فوق العاده درخشان در بوندس لیگا مشکلاتی برایم رخ داد و مسائل غیرفنی و پشت پرده باعث شد در ترکیب تیم قرار نگیریم و نیمکت نشین شوم. در چند بازی اول فصل هم در لیست 18 نفره حضور نداشتم. بعد از اینکه 5،6 بازی در لیست نبودم در یک دیدار نیمکت نشین شدم و بعد کم کم با تمرین به بازیکن فیکس تیم تبدیل شدم. اگر تسلیم می شدم خیلی زود قراردادم را فسخ می کردم ولی من اهل مصاحبه نبودم و حقم را با مبارزه به دست آوردم. خیلی جالب است که بدانید در اواخر همان فصل توماس دال از تیم رفت و استیونس هلندی سکان هدایت تیم را در دست گرفت. این مربی یک بازی من را خارج از لیست 18 نفره گذاشته بود و ما آن بازی را باختیم. بعد از آن به من گفت باید ببینم در تمرینات چطور هستی؛ من طوری در تمرین حضور داشتم که بعد از تمرین به من گفت  می خواستم همین را ببینم چون به من از باشگاه در مورد تو اطلاعات درستی نمی دادند. بعد از آن من بازیکن فیکس هامبورگ شدم و ما 4 بازی را با پیروزی پشت سر گذاشتیم.

* این اتفاقات در پرسپولیس هم بوجود آمد و فصل گذشته در اوج آمادگی نیمکت نشین می شدید.

– آقای دنیزلی انسان شریفی بود، حتی روز آخری که داشت از ایران می رفت خودش ناراحت بود و می گفت نشد آنطوری که دوست دارم با تو کار کنم. بعد هم من مصدوم شدم و در بازی آخر با الهلال نتوانستم به پرسپولیس کمک کنم. مهم نبود که من چند بازی به میدان می روم مهم این بود که بازیکن موثری باشم. زمانی یک بازیکن در طول 90 دقیقه تاثیر خاصی در روند بازی ندارد اما زمانی می بینید که یک بازیکن با 5 دقیقه حضور در زمین جریان بازی را عوض می کند. امیدوارم بازیکنان ایرانی این موضوع را لحاظ کنند و بدانند که هیچ مربی  دوست ندارد بازیکن خودش را بازی ندهد. بازیکنان باید بدانند به جای مصاحبه باید تلاش کنند.

* و این یادگاری شما برای فوتبال ایران است؟

– من همیشه سعی کرده ام اینگونه باشم و این راه هم از مربیان یاد گرفته ام.

* در این مدت که به عنوان بازیکن در فوتبال حضور داشتید آیا کسی را هم رنجاندید؟

– نه، من زیاد اهل این نبودم که باعث رنجش کسی شوم. خیلی کم و به ندرت پیش آمد که با شخصی به مشکل بخورم. یک جریانی با اسماعیل هلالی بعد از جام ملت ها 2000 بوجود آمد که  البته حل شد و من چند بار در مصاحبه هایم از اسماعیل عذرخواهی کردم. با جلال طالبی هم زمانی که سرمربی تیم ملی بود به مشکل برخوردم و ایشان ذهنیت های غلطی نسبت به من داشت که تحملش برای من سخت بود. نمی خواهم بگویم مشکلی بین ما بوجود آمده بود بلکه یک اختلاف عقیده بود و الان هم هیچ مشکلی با ایشان ندارم.

* در چند مقطع هم با علی  پروین به مشکل خوردی؟

– بله، یک دو مورد مشکلاتی بین من و ایشان بوجود آمد و من و ایشان از هم دلخوری داشتیم ولی آقای پروین بزرگتر ماست و مربی من بوده و من هیچ مشکلی ندارم و اگر ایشان هم از من ناراحت شده به عنوان یک بازیکن عذرخواهی می کنم.

* کسی هم بوده باعث رنجش مهدوی کیا شود؟

– دیگر دنبال این مسائل نباشید!

* بهروز رهبری فرد اخیرا در مصاحبه ای گفته مهدوی کیا با 2 سال بازی در پرسپولیس اسطوره شده، در این مورد چه صحبتی داری؟

– آقای رهبری فرد همبازی من بوده و من حرفی در این مورد ندارم.

* ولی شما بیش از 4 سال برای پرسپولیس بازی کرده اید و از انتقال شما در سه مقطع مبالغ کلانی به این باشگاه رسیده است.

– بماند، من حرفی در این باره ندارم.

* بعد از جام جهانی 2010 شایعاتی مطرح بود مبنی بر اینکه شما و چند بازیکن دیگر به صورت علی دایی نگاه می کردید و به این بازیکن پاس نمی دادید، درست است؟

– نمی شود سوال حاشیه ای نپرسید؟! ما حقیقتا دوستان خوبی برای هم بودیم. شاید بشود گفت بیش از 20 گل علی دایی در تیم ملی با پاس های من به ثمر رسیده است. ما دوران خوبی با هم داشتیم و سال های زیادی در تیم ملی با هم بودیم. دایی مهاجمی بود که با تمام وجودش برای تیم ملی بازی می کرد و الان هم کسی نیست که جای این بازیکن را در تیم ملی پر کند. واقعا خلا علی دایی در تیم ملی احساس می شود. دایی بازیکن خاصی برای فوتبال ما بود. یکسری ذهنیت های در این مورد بوجود آمد ولی واقعا اینطور نبود. در بازی با آنگولا یک سانتر خوب برای دایی کردم که می توانست با ضربه سر دروازه را باز کند ولی اینطور نشد.

* به این موضوع فکر کردید که در سال پایانی بازیگری تان چه اتفاقاتی رخ داد؟

– برای من در این سال اتفاقات زیادی رخ داد اما مهمترین و بدترین آن فوت مادرم بود که خیلی برای من سخت بود. تا قبل از این، اتفاقات خوبی برای من رخ داده بود اما فوت مادرم تاثیر بدی روی زندگی ام گذاشت و شوک بزرگی بود. همیشه  فکر می کردم  بعد از خداحافظی از فوتبال زمان زیادی را در کنار مادرم باشم اما اینطور نشد. به خاطر حضور در فوتبال نتوانستم زیاد در کنار مادرم باشم.

* قرار بود تا آخر فصل در کنار پرسپولیس باشید ولی در اسفندماه به صورت ناگهانی اعلام خداحافظی کردید…

– زیاد نمی خواهم در مورد این مسائل صحبت کنم ولی باید بگویم با یحیی گل محمدی ارتباط خوبی دارم و مشکلی بین ما وجود ندارد. در این مدت هر کاری از دست بر می آمد برای پرسپولیس انجام دادم. من و یحیی با هم هماهنگ بودیم و منافع تیم برایمان در اولویت بود. ما با هم عهد کردیم که پرسپولیس قهرمان شود. من فقط به موفقیت تیم فکر می کردم همانطور که دیدید یکی دو روز بعد از فوت مادرم برای بازی پرسپولیس و داماش به رشت رفتم و به تیم روحیه دادم. آن زمان احساس می کردم حضورم در تیم می تواند تاثیر خوبی داشته باشد. قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی از خداحافظی من مهمتر است.

* آیا مادرتان در مورد قهرمانی پرسپولیس و خداحافظی شما صحبتی کرده  بود؟

– قطعا مادرم دوست داشت بازی خداحافظی من را از تلویزیون ببیند. امیدوارم جام قهرمانی حذفی را بالای سر ببرم و بعد از سال ها آن چیزی را که دنبالش بودم به دست بیاورم و این قهرمانی را به روح مادرم تقدیم کنم.

 

منبع: تسنیم نیوز

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

پخش شدن عکس خانوادگی سرمربی معروف لیگ برتری! +عکس

هفته گذشته و پس از انتشار تصویری از اعضای خانواده مجید جلالی که در عکسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *