خانه » اخبار روز » وداع با طالع بینی های چینی و هندی

وداع با طالع بینی های چینی و هندی

نمایشگاه کتاب امسال یک فرق اساسی با سال های قبل دارد و آن، عدم عرضه کتاب های طالع بینی از هندی و چینی گرفته تا آثار مشابه داخلی است که در سال های نه چندان دور ویترین و پیشخوان بسیاری از ناشران داخلی را در نمایشگاه کتاب تهران پر می کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس: امسال عرضه کتاب های طالع بینی چینی و هندی که در سال های گذشته یکی از معضلات نمایشگاه کتاب تهران بود، تقریباً به صفر رسیده و این مسئله نشان می دهد وقتی مسئولان فرهنگی کشور با جدیت موضوعی را پیگیری کنند، نتیجه مورد نظر دور از دسترس نخواهد بود.

نمایشگاه کتاب امسال یک فرق اساسی با سال های قبل کرده و آن، عدم عرضه انواع کتاب های طالع بینی از هندی و چینی گرفته تا آثار مشابه داخلی است که در سال های نه چندان دور ویترین و پیشخوان بسیاری از ناشران داخلی را در نمایشگاه کتاب تهران پر می کرد.

گویا در این زمینه از قبل هماهنگی های لازم با آن گروه از ناشران که معمولا از نوع آثار تولید و عرضه می کنند صورت گرفته و حالا دیگر خبری از انواع کتاب های طالع بینی هندی و چینی، از انواع مختلف آن در غرفه های ناشران داخلی دیده نمی شود.

بر کسی پوشیده نیست که انواع کتاب های طالع بینی از جمله آثار مضر در حوزه کتاب است که جز مشتی خیالبافی و اوهام چیزی را نصیب خواننده نمی کنند. اغلب مخاطبان این نوع آثار هم خوانندگان غیر حرفه ای کتاب هستند که خود تشخیص درستی در شناخت کیفیت و همچنین ماهیت این نوع آثار ندارند. آنها به امیدهای واهی به سراغ ای نوع کتاب ها می آیند و غافل از نیت سودجویانه دست اندرکاران تالیف، چاپ و نشر کتاب های طالع بینی، محصولات آنها را خریداری می کنند.

با توجه به جمعیت آماری بالا در بین مخاطبان غیر حرفه ای کتاب، طبیعی است که مخاطبان این نوع آثار هم از جمعیت بالایی برخوردار باشند و این مسئله برخی ناشران غیر حرفه ای و سودجو را به فکر بهره برداری از این موضوع می کند که در سال های گذشته شاهد رشد چشمگیر چاپ و نشر و عرضه انواع کتاب های طالع بینی چینی و هندی در غرفه های مختلف نمایشگاه کتاب تهران بودیم.

از همان سال های قبل هم وقتی تعداد این نوع در آثار در برخی غرفه های نمایشگاه کتاب تهران زیاد و چشمگیر شد، مسئولان برگزاری نمایشگاه به این فکر افتادند که به ناشران عرضه کننده این نوع آثار یادآوری کنند که عرضه چنین آثاری در شأن حرکت های فرهنگی کشور نیست و بهتر است خود ناشران در تولید و عرضه چنین محصولاتی تجدید نظر کنند و کمتر به فکر منافع مالی خود و فریب اذهان عمومی جامعه باشند.

برخی از ناشران از این توصیه فرهنگی و خیرخواهانه مسئولان استقبال و در تولید و عرضه انواع کتاب های طالع بینی هندی و چینی تجدید نظر و آنها از گردونه محصولات خود خارج کردند، اما برخی ناشران سودجو که نمی خواستند این بازار پر سود را به این راحتی از دست بدهند به صورت غیر مجاز به تولید و عرضه انواع کتاب های طالع بینی چینی و هندی در نمایشگاه کتاب تهران می پرداختند که بارزسان نمایشگاه هم با جمع آوری این کتاب ها به مقابله با آنها می پرداختند.

این روند که در سال های گذشته به صورت پراکنده ادامه داشت، به مرور باعث برچیده شدن انواع کتاب های طالع بینی چینی و هندی از برخی غرفه های نمایشگاه کتاب تهران شد و امسال خوشبختانه دیگر خبری از چنین آثاری نیست و اگر هم باشد در لفافه و چنان قلیل و ناچیز است که می توان ادعا کرد در حال حاضر عرضه کتاب های طالع بینی چینی و هندی در نمایشگاه کتاب تهران به صفر رسیده است. چنان که رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات بیست وششمین نمایشگاه کتاب تهران درباره   این موضوع و تخلفات ناشران بخش داخلی گفته است، تخلفات در این بخش خیلی کم بوده است. همایون امیرزاده با صراحت گفته است، ما پیش از این هم اعلام کرده بودیم عرضه  کتاب هایی که با موضوع طالع بینی هندی و چینی هستند، ممنوع است و اگر در نمایشگاه کتاب عرضه شوند، جمع آوری خواهند شد.

حالا حرف های پیشگیرانه مسئولان نمایشگاه کتاب تهران نتیجه داده و یکی از مسایل نمایشگاه از پیش روی آنها برداشته شده است. موضوع که ثابت می کند در صورت برخورد جدی مسئولان، برخی ناشران سودجو هم کمتر به منافع شخصی خود از راه های نادرست می افتند و این رمز سلامت در بازار نشر و متعاقب آن، گستره حوزه فرهنگ است.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *