خانه » گوناگون » گردشگری » بندر اسرار آمیز

بندر اسرار آمیز

بندر دیر در قدیم حاکم نشین دشتی بوده است. هوای آن نیز از بسیاری بندرهای دیگر پیرامون بهتر است. لنگرگاه آن در ژرفای 7 متری و مسافت یک کیلومتری از خشکی قرار دارد و پناه خوبی نسبت به باد شمال دارد.

وجود ناحیه بردستان و بندر بتانه در اطراف دیر و آثار تاریخی باقی مانده حکایت از سوابق تاریخی این شهر دارد. در عصر عیلامی ها نیز بتانه را بتنه می خوانده اند که هر سال در این شهر بازار بزرگی بر پا می شده است. همچنین کاربرد واژه بتخانه و اینکه به قول مستوفی، دیرهای فراوانی در این منطقه قرار داشته، این نقطه را تایید می نماید که معابد و پرستشگاه های ادیان مختلف در بطانه فراوان بوده است. بنادر دیّر، بتونه و بردستان در عصر ساسانیان معمور و آباد بوده اند.

 

بندر اسرارآمیز

دیدنی های بندر دیر

شهرستان دیر در سال های گذشته برای اسکان مسافران و ارایه خدمات به آنها عملکرد مطلوبی داشته و نشان داده است که دیر می تواند امکانات رفاهی و شرایطی فراهم کند تا گردشگران، این شهر را به عنوان یک مرکز دیدنی و زیبا انتخاب کنند.

شهر بندری دیر افزون بر جاذبه های متعدد بزرگترین بندر صیادی کشور را نیز در خود جای داده است که می تواند میزبان شایسته ای برای گردشگران باشد. قایق و لنج برای گشت دریایی بازدیدکنندگان از مقابل درب ورودی بزرگترین بندر صیادی ایران آماده پذیرش مسافران برای خروج از اسکله و گشت در کناره ساحل زیبای دیر است.

ماهی ها و دیگر آبزیان موجود به ویژه میگوی صادراتی آن از استثنایی ترین ویژگی این بندر به شمار می رود که جزو مرغوب ترین ماهی های خوراکی کشور توسط ماهی گیران در حاشیه این بندر صید می شود

 

بندر دیر به نسبت وسعت خود دارای یکی از زیباترین سواحل استان بوشهر است که در جنوب کشور کمتر ساحلی را می توان یافت که به وسعت سواحل دیر قابل استفاده و بکر و دیدنی باشد و مسافران بتوانند با آرامش و دور از غوغاهای دیگر در آن به استراحت بپردازند.

ماهی ها و دیگر آبزیان موجود به ویژه میگوی صادراتی آن از استثنایی ترین ویژگی این بندر به شمار می رود که جزو مرغوب ترین ماهی های خوراکی کشور توسط ماهی گیران در حاشیه این بندر صید می شود.

 

بندر اسرارآمیز

بندر دیر از سه مسیر به خارج از شهر راه دارد، مسیر ساحلی، مسیر بزرگراه سیراف به استان بوشهر و از جاده فیروزآباد به استان فارس راه پیدا می کند.

در مسیر ساحلی به این بندر در منطقه بردخون در غرب این بندر جزایر ام الگرم، تهمادو، نخیلو و خور خان در کنار سواحل نیلگون خلیج فارس فضای بسیار مناسب و زیبایی برای گردش و تفریح مسافران است که هر ساله مسافران زیادی را به سوی خود می کشاند.

 

بزرگترین اسکله صیادی

بندر دیر بزرگترین اسکله صیادی کشور را در خود جای داده است. ماهی و میگوی این بندر بی نظیر است و در همه ایام این غذای پروتئین دار را می توان در این بندر به دست آورد. نمونه های مختلف و لذیذی از ماهی در این بندر صید می شود که به عنوان نمونه می توان به ماهی حلوا سفید، شوریده و راشگو اشاره کرد که در ایام زمستان و بهار به میزان بسیار زیادی در بازار پیدا می شود.

این بندر علاوه بر داشتن صیدگاه های آبزیان دریایی، موقعیت خوبی برای تجارت دارد و تعداد زیادی از مردم به واردات و صادرات با کشورهای حوزه خلیج فرس مشغول هستند و در بازار این بندر انواع کالاهای خارجی نظیر پتو، برنج، چای و انواع نوشیدنی های خارجی با قیمت مناسب به وفور دیده می شود.

 

بندر اسرارآمیز

این بندر بقاع متبرک و اماکن مقدسه زیادی دارد که از این جمله امام زاده امیر دیوان، امام زاده سید جمال الدین، امام زاده شاه پیر غریب، امام زاده شاه ابوالقاسم، پیر دختر، امام زاده بی بی حکیمه، امام زاده سید صفا، شاهزاده محمد، امام زاده سید محمد و امام زاده بی بی دولت را می توان نام برد.

 

یکی دیگر از مکان های دیدنی و آثار تاریخی این شهرستان قلعه و مسجدجامع بردستان در پنج کیلومتری ورودی شهر دیر است که سالانه بسیاری از گردشگران را جذب خود کرده است. مزارع زیبای محصول گوجه فرنگی بوته ای و درختی که در مسیر بزرگ راه سیراف در شهر آبدان، دوراهک و روستای لمبدان و در مسیر جاده ساحلی در منطقه بردخون قرار دارد از دیگر جاذبه های دیدنی این شهرستان است.

 

بندر اسرارآمیز

آب و هوای دیر

آب وهوای منطقه در بیشتر ایام سال در کنار ساحل گرم گرم و مرطوب، و در فواصل دور تر از ساحل خشک است. زمستان این شهرستان مشابه هوای بهاری استان های سردسیر کشور بوده و در فصل تابستان بادی معروف به باد 120 روزه که خشک و سوزان است در منطقه می وزد که در اصطلاح محلی به تش باد یا باد گرم معروف است. تنها رود خانه دایمی که از شهرستان دیر عبور می کند رودخانه مند است که در مرز شمالی شهرستان دیر با دشتی جریان دارد. دیگر رودخانه ها فصلی بوده و درهنگام بارند گی جریان دارند.

 

 

 

منبع: همشهری

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

هانوفر

سفر به شهر زیبای هانوفر در آلمان

هانوفر یکی از مهم ترین شهر های آلمان است که در شمال این کشور و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *