خانه » سلامت » بیماری ها » چرا جوش زیر پوستی می زنیم؟

چرا جوش زیر پوستی می زنیم؟

اگر تا به حال از ترس دیدن نقاط سیاه رنگ روی صورت تان جرات قرار گرفتن روبه روی آینه را نداشته اید، باید بدانید که این نقاط سیاه رنگ یا همان جوش های سرسیاه، جوش های زیرپوستی است که به عقیده متخصصان پوست کاملا قابل درمان است و در خیلی از موارد بعد از درمان ردی از خود به جا نمی گذارد. 

 

آکنه یا جوش جوانی از بیماری های شایع دوران نوجوانی و جوانی است. این بیماری موجب بروز شکل های مختلف ضایعات پوستی می شود. در درمان و تجویز دارو توجه به نوع ضایعات پوستی دارای اهمیت است.

 

به طور کلی ضایعات آکنه به دو دسته غیرالتهابی و التهابی تقسیم می شود:

اولین ضایعات ایجاد شده در آکنه ضایعات غیرالتهابی است که «کومدون» نام دارد. از کومدون در سطح جامعه بیشتر با نام جوش زیرپوستی یاد می شود. کومدون ها یا سر سیاه هستند (باز) یا سر سفید (بسته). 

 

ضایعات التهابی آکنه قرمز رنگ و گاهی چرکی است.

توصیه کلی در مورد آکنه «دستکاری نکردن جوش»  است. دستکاری جوش ها بخصوص جوش های التهابی موجب بروز عوارضی مانند باقی ماندن جای جوش می شود.

دستکاری غیراصولی ضایعات غیرالتهابی (کومدون) مثلا کندن آنها نیز موجب بروز این عوارض خواهد شد.

وقتی موی چرب شده با پوست پیشانی تماس پیدا می کند، به ایجاد جوش زیر پوستی منجر خواهد شد

 

جوش های زیر پوستی از کجا می آیند؟

جوش های زیرپوستی که کومدون نام دارد، معمولا ناشی از بسته شدن دهانه خروجی غدد چربی ساز پوست ایجاد می شود.

ترشحات چربی وقتی نمی تواند از دهانه مسدود شده غدد چربی ساز خارج شود، داخل این غدد مثل بادکنک تجمع پیدا می کند.

در اثر این تجمع چربی در زیر پوست، جوش های زیر پوستی ایجاد می شود.

البته یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن این جوش ها هم زمینه ارث و ژنتیک است.

اما موارد دیگری نیز به شکل جانبی باعث انسداد غدد چربی ساز می شود؛ مثل استفاده از لوازم آرایش یا استفاده از پماد روی پوست.

این موارد می تواند منجر به ایجاد یا بدتر شدن جوش شود.

علاوه بر این، نمونه دیگر در مورد کسانی است که عادت دارند به موهایشان روغن یا ژل بزنند. وقتی این موی چرب شده با پوست پیشانی تماس پیدا می کند، به ایجاد جوش زیر پوستی منجر خواهد شد.

 

فقط یک نوع جوش زیر پوستی داریم

از نظر علمی، ما جوش های زیرپوستی را همین کومدون ها می دانیم، ولی مردم یک سری از جوش های التهابی عمیق را نیز جوش زیرپوستی می دانند.

در مورد کومدون ها باید گفت که این جوش ها درد ندارد، فقط ظاهر آنها به شکلی است که انگار روی صورت مبتلایان شن پاشیده باشند.

 

برخی از این جوش های زیرپوستی به دلیل این که منفذ ظریفی به خارج باز کرده است، ممکن است به رنگ سیاه دیده شود که به آنها جوش سرسیاه هم گفته می شود، ولی بعضی از آنها که دهانه کاملا مسدود دارد و ترشحاتشان به بیرون نشت نمی کند، جوش های سرسفید یا جوش های بسته است.

برای مشاهده بهتر جوش های سفید وقتی پوست را می کشیم، تجمع چربی را به شکل ذرات ظریفی روی پوست می توانیم، ببینیم.

در مورد این جوش ها یک نکته خوب این است که این جوش ها چون التهاب ندارد، بعد از تخلیه از خودشان جا نمی گذارد، بنابراین ضرورتی برای درمان آنها وجود ندارد، ولی اگر تعدادشان خیلی زیاد باشد، ممکن است پوست را تا حدی ناصاف و ناخوشایند نشان دهد.

در این صورت قدم اول درمان، استفاده از داروهای لایه برداری محسوب می شود که ممکن است این داروها بتوانند دهانه بسته شده غدد چربی ساز را باز کنند. به دنبال تخلیه شدن ترشحات، پوست صاف می شود. ولی اگر کرم های لایه بردار برای درمان کافی نبود، می توان به شکل مکانیکی یا فیزیکی جوش ها را تخلیه کرد.

البته این کار باید با وسیله ای انجام شود که حداقل عوارض و آسیب را برای پوست داشته باشد، بنابراین تخلیه جوش های زیر پوستی با فشار دادن، نیشگون گرفتن یا له کردن آنها کار درستی نیست؛ چون ممکن است آسیبی به پوست وارد کند که جای آن بر پوست باقی بماند.

این کار توسط پزشک یا پرستار با وسیله مناسبی به نام کومدون اکستراکتور انجام می شود.

لیزر برای درمان جوش های زیر پوستی هیچ کاربردی ندارد، ولی در صورتی که این جوش ها درمان شده و در صورت جا بیندازند، می تواند کمک کننده باشد

 

کدام گروه سنی بیشتر گرفتارند؟

در واقع جوش و آکنه در یک محدوده سنی، مرتب تکرار می شود و وقتی ما جوش ها را درمان می کنیم، این مساله نمی تواند جلوی عود مجدد آنها را بگیرد. به طوری که ممکن است به طور مکرر نیاز باشد که دارو استفاده شود تا این که سن جوش زدن بگذرد.

 

محدوده سنی که بیشترین محدوده جوش زدن است، در پسرها از دوران بلوغ شروع شده و تا پنج سال ممکن است ادامه پیدا کند، ولی در برخی از افراد این زمان خیلی بیشتر طول می کشد، به طوری که می توان توقع داشت 95 درصد افراد زیر سی سالگی جوش هایشان کاملا درمان شده باشد، ولی 5 درصد حتی تا بالای این سن هم با این جوش ها درگیر باشند.

 

حتی در یک درصد موارد بعد از چهل سالگی هم ممکن است این جوش ها ادامه پیدا کند. البته کسانی که در سنین بالا جوش می زنند، کمتر به جوش های زیر پوستی مبتلا می شوند و بیشتر درگیر جوش های چرکی، قرمز و التهابی هستند.

  

به این نکته هم باید تاکید کرد که لیزر برای درمان جوش های زیر پوستی هیچ کاربردی ندارد، ولی در صورتی که این جوش ها درمان شده و در صورت جا بیندازند، می تواند کمک کننده باشد.  

 

علاوه بر این تاکنون در مطالعات مختلف تاثیر رژیم غذایی روی این جوش ها به نتیجه ای نرسیده و ما هم به این افراد توصیه خاصی نمی کنیم، ولی اگر خود بیمار متوجه تاثیر غذای خاصی روی به وجود آمدن جوش ها می شود، باید از خوردن آن خودداری کند.

 

 

منبع: جام جم – دکتر سید مسعود داوودی، متخصص پوست

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

124 دیدگاه

  1. سلام
    دوستان گلم من دوماهی هست ک دارم زالو درمانی میکنم… تو این مدت راضی بودم. با زالو درمانی پوستم روشن تر شده و تعییرات رو ب وضوح حس کردم. اوایل جوشای چرکی بزرگی رو گونه هام و زیر گردنم میزدم ولی با زالو درمانی جوشام نه تنها کوچیکتر شده بلکه رنگ صورتم روشن تر و جای جوشای قبلیم هم تا حدودی رفته. فقط باید صبور باشید و به طور مداوم هر ماه این کارو انجام بدین تا خون کثیف خارج بشه. به نظر من این موجوداتی ک خدا آفریده بی دلیل نیست. بهتر از هزاران هزار دارو و مواد شیمیاییه. از نعمتای خدا بیشتر استفاده کنید و از زندکی لذت ببرید.

  2. سلام اقای دکتر….من جوانی ۲۰ساله هستم در دوران نوجوانی و جوانی تا الان حتی ۱دونه جوش صورت بنا بر دروان بلوغ نداشتم…ولی الان چند وقته صورتم جوش قرمز میزنه جوش چرکی جاشونم داره میمونه تموم صورتمو خراب کرده دکترم رفتم میگ مشکلی نداری ی سری قرص مصرف میکنم میشه مال اونا باشه؟چون اب زرشک میخورم بهتر میشه صورتم راهنمایی کنید لطفا چکار کنم سرتاسر صورتم قرمز شده مدام دونه میزنه درو لبو دهنم پردونس

  3. سلام روپوست صورت و بدم جوشهای سر سیاهی میزنه که خیلی ریز هستن اونهایی که میبینم وبیرون میارم که هیچ خوب میشن ولی جوشهایی که بیشترم روی بدنم وسینه هستن ومتوجهشون نمیشم بعد یه مدت مثل خال میشن وقهوه ای رنگ.الان درقسمت سینه زیاد شدن .برای برطرف کردن این خالها چه باید کرد؟

  4. سلام عزیزم منم مثل تو بودم دوماه هر روز روزی بیست دیقه بابونه بخور بده و صابون خاویار روزی دوبار بزن و اب زرشک سیاه دوماه صبح ناشتا و اخر شب بخور مطمن باش خوب میشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *