خانه » گوناگون » گردشگری » دیدنی‌ترین جاده‌های ایران کدامند؟

دیدنی‌ترین جاده‌های ایران کدامند؟

ماشین داشته باشی هوا هم بهاری باشد دلت هم جای خنكی بخواهد و از شلوغی و آلودگی، از سروصدا و ازدحام شهر خسته شده  باشی، چه كار می كنی؟ دوست داری بزنی به جاده.   جایی كه فوری بعد از شلوغی ها در دسترس مناظر خوب و هوای آزاد و خنك قرار بگیری. تختی و جویی باشد كه كنارش بنشینی،  چای بنوشی و هیاهویی را كه در طول روز در سرت انباشته شده، یك جا بیرون كنی.

 

باید بزنی به جاده. از تهران هرچه سریع تر بروی بیرون. ولی مگر می شود؟ ترافیك نمی گذارد بی مقدمه برسی به جایی كه دوست داری. اما با خودت فكر می  كنی   می ارزد یك ساعت در ترافیك صدر بمانی، ولی سه ساعت را در جاده لواسان، در هوای خوبش، در جاده خلوتش سپری كنی.

جاده گردی یكی از تفریحات تهرانی های ماشین دار است. به سفر كوتاه چند ساعته ای می روی، فضا عوض می شود، آب و هوا عوض می شود، مغز استراحت می كند. وقتی برای سفر بلندمدت چند روزه وقت نیست با رفتن به جاده چالوس، لواسان، فشم و جاده های بیرون شهری و خوش آب و هوای دیگر جبرانش می كنی. می شود كنار جاده ایستاد، به منظره شهر پر همهمه ای كه از آن دور شده ای چشم دوخت و نفس عمیق كشید. جاده های محبوب تهرانی ها جاده چالوس، لواسان، فشم، فرحزاد و كن ـ سولقان هستند. در حالت عادی باید یك ساعت وقت بگذاری تا به این جاده ها برسی.

 

جاده 59

اسم جاده چالوس جاده 59 است، اما چون به چالوس می رسد به این نام معروف شده. تهران را به سمت غرب می روی ، از میدان آزادی رد می شوی،  به اتوبان كرج می رسی، همین طور می روی تا برسی به تابلویی كه سمت جاده چالوس را نشانت می دهد. جاده  زیبایی كه شامل انبوه درختان، دره و كوه و پیچ های تند است و دوطرفش را رستوران،  چایخانه ها و باغ های خانوادگی گرفته اند و از كنار باغ های خانوادگی هم رودی با آب خیلی سرد روان است. تونل كندوان كه سوت و جیغ در آن به راه است.

دیدنی‌ترین جاده‌های ایران کدامند؟

در جاده چالوس انواع اكبر جوجه ها، حسن رشتی ها و … را می توانید پیدا كنید. بدون طی كردن راه كامل تا شمال می شود در رستوران های آنجا قزل آلا و ماهی سفید تازه و انواع غذاهای شمالی خورد و البته كبابی كه روی زغال درست می شود.

مكان های دیگری در كنار جاده كرج ـ چالوس مانند مكان های ورزشی از جمله پیست اسكی در دیزین و پیست اسكی خور و روستاهای بسیار زیبا از جمله روستاهای خور، آسارا، گچسر و واریان كه به عنوان روستاهای هدف گردشگری كرج نیز مصوب شده اند از دیگر جاذبه های گردشگری محور كرج ـ چالوس است كه محدوده آن نیز از بیلقان تا كندوان مسافتی به طول 75 كیلومتر را در برمی گیرد. سالانه حدود 13میلیون جهانگرد و گردشگر داخلی از این جـاده دیدن می كنند. 

 

روستای فرحزاد از بخش های خوش آب و هوای شمال تهران به حساب می آمده است و هنوز نیز درصد بالایی از اهالی این محله را ساكنان قدیمی ده فرحزاد تشكیل می دهند

 

«ف» بگی تا فرحزاد می روم

فرحزاد نام دهی است در شمال غربی تهران كه به امامزاده داوود می رسد، اما یكی از جاده های محبوب تهرانی ها هم هست كه برای رفتن به آن لازم نیست به طور كامل از شهر خارج شوی. این محله در منطقه2 تهران واقع شده است. روستای فرحزاد از بخش های خوش آب و هوای شمال تهران به حساب می آمده است و هنوز نیز درصد بالایی از اهالی این محله را ساكنان قدیمی ده فرحزاد تشكیل می دهند.

دیدنی‌ترین جاده‌های ایران کدامند؟

فرحزاد، محله و دهكده ای واقع در شمال غرب تهران است كه از بزرگراه یادگار امام، جاده فرحزاد و بلوار فرحزادی شهرك غرب قابل رفت و آمد است.  این منطقه خوش آب و هوا ییلاق تهران محسوب می شود و در بیشتر اوقات سال هوای خنكی دارد و اصلا به خاطر هوای با طراوت و فرح انگیزش به همین نام معروف است. قبلا رونق فرحزاد بیشتر از حالا بود. شاید چون جاهای تفریحی كمتر بود و به طرف می گفتی ف می گفت فرحزاد.

 

بریم جاجرود

جاده لواسان كه جزئی از منطقه شمیرانات محسوب می شود ، جاده  محبوب دیگری پر از كافه ها و رستوران ها و استراحتگاه هاست. خوش آب و هوا و خوش منظره است. جاده ای كه به شهر لواسان می رسد. شهر لواسان را از شمال، كوه های ورجین، باغدره، كند و افجه، از سمت غرب كوه های قصران، از سمت شمال شرقی و شرق كوه های ایرا، فیل زمین، لواسان بزرگ (اسم روستایی) و جاجرود و از جنوب كوه های تلو، قوچك، زینكوه و ارا كوه در بر می گیرند.

دیدنی‌ترین جاده‌های ایران کدامند؟

بخش لواسان دارای روستاهای زیادی  است اما بدنه شهر را محله های ترك مزرعه، احمدآباد، شوركاب، جاییج، گَلَندُوَك «مركز»، نجاركلا، ناران، قاضی آباد، كلاك، سبو بزرگ و سبو كوچك تشكیل می دهند. سد لتیان در این جاده قرار دارد و به همراه رود جاجرود به جاذبه آن افزوده است.

 

اوشون فشم

فشم هم جاده خوش آب و هوا و محبوبی دارد. این شهر در بخش رودبارقصران شهرستان شمیرانات است و در گفتار عامیانه بیشتر به اوشون ـ فشم مشهور است.

فشم در 25 كیلومتری شمال شرقی شهر تهران و در مسیر جاده لشگرك قرار گرفته. اوشان، فشم، میگون دارای باغ های میوه بسیار هستند و هوای آن در بهار و تابستان بسیار دلپذیر است.

دیدنی‌ترین جاده‌های ایران کدامند؟

روستاهای ایگل، آهار و شكراب در مسیر اوشان و همچنین روستاهای امامه در مسیر فشم و پس از آن در مسیر راست از دوراهی فشم روستاهای زایگان (زاگون)، لالان (لالون)، آبنیك (اونك)، گرمابدر، جانستون و در مسیر چپ از دوراهی فشم روستاهای میگون، شمشك، دربندسر از مناطق تفریحی اند.

روستاهای ایگل، باغگل آهار و شكرآب در مسیر بعد از اوشان و همچنین روستاهای امامه در مسیر دو راهی امامه (نرسیده به فشم) ودر مسیر سمت راست میدان فشم به روستای روته و بعد به روستای زایگان (زاگون) می رسیم. در طول مسیر از روستاهای خوش آب و هوای بسیاری عبور می كنیم كه می توانیم ماشین را كنار بزنیم و پای پیاده روستا را طی كنیم و در چایخانه محلی بنشینیم و چای بنوشیم.

 

برای دیدن «كن» تا فرانسه نرو

اگرچه ممكن است گذرمان نیفتاده باشد، ولی اسم كن و سولقان هم زیاد به گوشمان خورده. كن دره خوش آب و هوایی است خارج از تهران كه می توان به عنوان ییلاق چندساعته از آن استفاده كرد.

دیدنی‌ترین جاده‌های ایران کدامند؟

این دره در شمال غرب شهر تهران قرار دارد و رودخانه  كن كه از بلندی های شمال البرز سرچشمه می گیرد، در مسیر آن جریان دارد. مسیر كن ـ سولقان هوایی بسیار فرحبخش دارد كه محبوب روزهای گرم است.

در طول دره، قهوه خانه هایی وجود دارد كه روزهای هفته بویژه روزهای تعطیل از مسافران پذیرایی می كنند. رودخانه پرآب كن در ماه های گرم تابستان جایی برای آب تنی كوهنوردانی است كه به ارتفاعات منطقه صعود می كنند. در فصل های بهار و پاییز می  توان زیباترین چشم اندازها را در دره كن ـ سولقان دید.

 منبع: تبیان

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

هانوفر

سفر به شهر زیبای هانوفر در آلمان

هانوفر یکی از مهم ترین شهر های آلمان است که در شمال این کشور و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *