خانه » اخبار روز » حتی رد صلاحیت خاتمی بهتر از عدم حضورش است

حتی رد صلاحیت خاتمی بهتر از عدم حضورش است

مسعود پزشکیان، وزیر دولت اصلاحات و کاندیدای احتمالی انتخابات آتی گفت: من هرگز از تأیید صلاحیت چهره اصلی اصلاحات یعنی آقای خاتمی ناامید نبودم. از نظر من کاندیدا شدن و حضور آقای خاتمی تحت هر شرایطی از نبود ایشان بهتر است. حتی اگر ردصلاحیت شوند باز هم کاندیداتوری ایشان لازم است. نباید فضایی ایجاد شود که برخی بتوانند بگویند خاتمی قهر کرده است و وارد عرصه انتخابات نمی شود. 

نسیم بیداری در شماره اخیر خود گفتگویی با پزشکیان به عنوان کاندیدای احتمالی انتخابات آتی داشته است که بخش هائی از آن در پی می آید:

*با نزدیک  شدن به انتخابات ریاست  جمهوری، بحث های زیادی درخصوص قطب   بندی    های انتخابات آتی مطرح می شود. تا پیش از این در هر دوره از انتخابات، دو قطب کلی سیاست در کشور یعنی اصلاح  طلبان و اصولگرایان از ماه  ها پیش از روز رأی  گیری نامزد خود را معرفی می  کردند و در نتیجه در دو ماه منتهی به روز رأی  گیری، مباحث بيشتر حول برنامه  های نامزد در جریان بود. به نظر می رسد انتخابات ریاست  جمهوری سال ۹۲ تفاوت هایی با ادوار گذشته انتخابات داشته باشد. یکی از این تفاوت  ها، ابهام در قطب  بندی  های انتخابات است. فکر می  کنید در خردادماه آتی ما شاهد رقابتی چند قطبی خواهیم  بود؟

خب، در شرایط حاضر که تعداد کاندیدا ها خیلی بیشتر از تعداد قطب هاست.

*بله. در قدم اول به  دنبال بررسی صورت  بندی قطب  های انتخابات هستیم تا چهره ها. مقصودم این است که آیا ما در انتخابات آتی شاهد رقابتی سه قطبی – جریان اصلاح  طلبی، جریان اصولگرایی و یاران حلقه محمود احمدی  نژاد- خواهیم بود؟ آیا همه این قطب  ها امکان حضور در انتخابات را خواهند یافت؟

در ابتدا باید عرض کنم که دوستان اصولگرا کلکسیون ارائه کرده اند. شما بهتر از من در جریان هستید، چند چهره اصولگرا اعلام کرده اند که قصد کاندیداتوری دارند. از اصولگرایان حدود ۱۰ تا ۱۲ نفر کاندیدا هستند. البته این آمار متعلق به تاریخ فعلی است. احتمالا این آمار در روزهای آتی با حضور چهره  های دیگر این جریان بیشتر هم شود. اگر شما به این  ها قطب می گویید من به این افراد اسم جمع اطلاق کنم.

*اما تمامی این کاندیدا ها به یک قطب تعلق دارند. اختلاف سلایقی دارند، اما از قطب اصولگرایی برخاسته اند.

ابتدا دو جریان اصلی را مطرح می کنم. درحال حاضر   همان  طور که اشاره کردم از اصولگرایان یا با اسم اصولگرایان ۱۰ تا ۱۲ کاندیدا مطرح است. پس این قطب که به  طور قطع و حتمی حضور دارد، با تعداد کاندیدای بالا هم حضور دارد. اما قطب دیگر اصلی کشور اصلاح  طلبان هستند که از این جریان نیز چهره  شاخصی تا به این لحظه کسی اعلام کاندیداتوری نکرده  است. تا جایی  که من مطلع هستم، آقای دکتر عارف هستند که اعلام کرده اند که برای انتخابات ریاست  جمهوری سال ۹۲ وارد عرصه رقابت می شوند که باز به  طور دقیق هنوز مشخص نیست که آیا بر این تصمیم خود پابرجا هستند یا خیر. چهره اصلی این جریان نیز که آقای سید محمد خاتمی است تا این لحظه اعلام نکرده اند که برای انتخابات کاندیدا می شوند و یا تصمیمی در این خصوص ندارند که البته من فکر می کنم فضای فعلی نیز به شکلی نیست که ایشان بتوانند وارد عرصه رقابت شوند و من جو را به صورتی نمی بینم که ایشان بتوانند به  عنوان کاندیدا وارد عرصه رقابت برای ریاست-جمهوری دور یازدهم شوند. پس تا این لحظه چهره اصلی اصلاح  طلبان هنوز برنامه رسمی برای کاندیداتوری اعلام نکرده است. اما برسیم به قطب دولت که یک قطب نوظهور است. در دوره های قبلی انتخابات، هرگز به این شکل نبود که دولتی برای خود یک حکومت مستقل درست کرده  باشد. اما امروز می بینیم که این مسأله در دولت دکتر احمدی نژاد اتفاق افتاده و به نظر می رسد ایشان و جریان ایشان در دولت برای خود یک نامزد خاص دارد و به  دنبال این هستند که رئیس  جمهور بعدی یکی از افرادی باشد که در دولت فعلی نیز حضور داشته است. در این بین گه  گاه می شنویم که زمزمه هایی از اعلام آمادگی نیکزاد یا رحیم  مشایی برای انتخابات شنیده می شود.

*به نظر می رسد در این مقدمه ای که شما گفتید دو قطب اصلی اصولگرایان و دولت هستند. نقش قطب اصلاح  طلبی را کمرنگ نشان دادید.

از اصلاح  طلبان با توجه به شرایط موجود، کاندیداي قابل بحثی مطرح نشده است. من فکر نمی کنم با شرایط فعلی، چهره قابل قبولی از اصلاح  طلبان وارد انتخابات شود، مگر اینکه جو و فضای موجود تا اندازه ای تغییر کند. فضا باید مقداری باز شود تا امکان مشارکت برای همه به وجود بیاید.

*یعنی حتی ممکن است انتخابات با دو قطب برگزار شود؟ بدون حضور اصلاح  طلبان؟

من بیشتر از این  که به احتمال این مسأله پاسخ دهم می خواهم به نتیجه و عواقب این مسأله توجه شود. بحثی که مقام  معظم  رهبری درخصوص نام سال مبنی بر حماسه سیاسی مطرح کردند، قابل توجه است. حماسه سیاسی نیاز به حضور همگانی دارد. باید جو به شکلی باشد که در برابر دشمنان حماسه به وجود بیاید. من تصور می کنم که ما هرچه فضای انتخابات را برای مشارکت حداکثری آماده کنیم، مملکت، کشور و نظام  مان را در مقابل فتنه های خارجی بیمه کرده ایم.

*کاندیداتوری شخص شما نیز از چندی پیش به  طور غیر رسمی اعلام شده  است. آیا حضور شما بستگی به حضور یا عدم حضور آقای خاتمی دارد؟

من آدمی مستقل هستم، فکر و نگاه خود را در کشور دارم و هر دو جریان اصولگرایی و اصلاح  طلب را قبول دارم و هر دوی این گروه ها را نقد هم می کنم. البته کاندیداتوری من هرگز به  طور رسمی مطرح نشده  است. دیگران این مسأله را مطرح می کنند، اما شخص من تا به امروز تصمیم جدی در این خصوص نگرفته ام که آن را با کسی در میان بگذارم. من مجددا تأکید می  کنم هنوز در ارتباط با کاندیداتوری و حضور در انتخابات ریاست  جمهوری به طور رسمی تصمیم نگرفته ام. طبیعی است که آقای خاتمی باتجربه  تر هستند و اصولا راحت تر می توانند در جامعه وحدت و هماهنگی ایجاد کنند. هرچند هنوز قرار نیست من کاندیدا بشوم و هیچ تصمیمی نگرفته ام.

* برخی افراد با اشاره به شرایط امروز مطرح می کنند که رئیس  جمهور بعدی به احتمال زیاد از طیف دولت است. برخی دیگر البته چهره های اصولگرا را مطرح می کنند. بعضا در پاسخ به این سؤال می گویند با توجه به رفتارهای دولت، رئیس  جمهور بعدی کشور، اسفندیار رحیم مشایی است و یا بسیاری از چهره های سیاسی، علی  اکبر ولایتی را به  عنوان رئیس  جمهور بعدی ایران معرفی می کنند.

من از اساس بعید می دانم اسفندیار رحیم  مشایی تأیید صلاحیت شود. در نتیجه اگر شرایط به شکل امروز پیش برود به  طور حتم از جریان اصولگرایی و از بین این همه کاندیدایی که مطرح می کنند اصولگرا هستیم، بالاخره یک نفر رئیس  جمهور می شود. نمی توان روی چهره خاصی تمرکز کرد. باید تا اردیبهشت منتظر ماند و ببینیم که چه مسائلی پیش می آید.

*و با این تفاسیر، انتخابات دو مرحله ای است یا یک مرحله ای؟

ببنید اگر شرایط به شکل امروز پیش برود، با احتمال زیاد انتخابات با حضور تعدادی کاندیدای اصولگرا و نماینده ای از دولت که تأیید صلاحیت شود، برگزار می شود. از اساس این انتخابات از نظر من با این چیدمان کاندیدا، فاقد مقوله ای به نام رقابت است. بین دو جریان داخلی اصولگرا چه رقابتی می تواند مطرح باشد که ما به بررسی دو مرحله ای  بودن یا یک مرحله ای  بودن آن بپردازیم؟ رقابت درونی یک جریان، مفهوم چندان قابل توجهی ندارد. انتخابات به این شکل فاقد رقابت و شور خواهد بود. خلاصه اینکه با این چیدمان کاندیدا، دولت با کاندیداهای جریان اصولگرایی انتخابات برگزار کند و یکی بالاخره از این جمع در   نهایت رئیس  جمهور شود، هیچ حماسه ای به وجود نخواهد آورد. من به  طور قطع می گویم که با این شرایط آنچه مدنظر مقام معظم رهبری است که باید حماسه خلق شود، محقق نمی شود.

*شما خیلی با ناامیدی از حضور جدی جریان اصلاحات در انتخابات صحبت می کنید. هنوز لیست نامزدها مشخص نشده و رد صلاحیتی نیز صورت نگرفته است. هرچه هست پیش  بینی است.

من هرگز از تأیید صلاحیت چهره اصلی اصلاحات یعنی آقای خاتمی ناامید نبودم. از نظر من کاندیدا شدن و حضور آقای خاتمی تحت هر شرایطی از نبود ایشان بهتر است. حتی اگر ردصلاحیت شوند باز هم کاندیداتوری ایشان لازم است. نباید فضایی ایجاد شود که برخی بتوانند بگویند خاتمی قهر کرده است و وارد عرصه انتخابات نمی شود. کسی  که مایل است و نیاز است که بیاید، باید کاندیداتوری خود را به  طور رسمی اعلام کند. حتی اگر عده ای مجوز حضور و کاندیداتوری به وی ندهند، این افراد هستند که باید در خصوص کار خود و ممانعت  شان پاسخ دهند نه کسی که مجوز نگرفته است. نباید فضایی به وجود بیاید که بگویند آقای خاتمی قهر کرده است.

 

منبع: خبرگزاری مهر

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *