خانه » سرگرمی » دانستنیها » چرا بودایی ها به مسلمانان حمله می‌کنند؟

چرا بودایی ها به مسلمانان حمله می‌کنند؟

در میان همه آموزه هایی که به راهبان بودایی یاد داده می شود، تعهد پرهیز از قتل اولین آنهاست و می توان گفت که جایگاه اصل عدم توسل به خشونت در آیین بودایی از هر آیین دیگری بالاتر است. پس چرا راهبان بودایی علیه مسلمانان نفرت پراکنی می کنند و در اقداماتی شرکت کرده اند که در نتیجه آنها ده ها نفر کشته شده اند؟

“آلن استراترن” از دانشگاه آکسفورد در تحلیلی با عنوان “چرا راهبان بودایی به مسلمانان حمله می کنند؟” به توضیح رفتار خشونت آمیز بودایی ها علیه مسلمانان پرداخته که شبکه خبری بی.بی.سی آن را منتشر کرده است.

در این دیدگاه آمده است: « این اتفاق در دو کشوری در حال افتادن است که بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر با هم فاصله دارند؛ برمه (میانمار) و سریلانکا. نکته تعجب آور این است که هیچ یک از این دو کشور در معرض تهدید اسلامگرایان افراطی قرار ندارند. مسلمانان در هر دوی این کشورها عموما صلح جو هستند و اقلیت کوچکی را تشکیل می دهند.

در سریلانکا مسأله ذبح اسلامی نقطه آغاز ماجرا بوده است. اعضای سازمان “بودو بالا سنا” (یک سازمان سینهالی- بودایی در سریلانکا) دست به راهپیمایی می زنند، خواهان برخورد با این کار هستند، گفته اند مغازه ها و شرکت های متعلق به مسلمانان را تحریم می کنند، و به پرجمعیت بودن خانواده های مسلمان ایراد می گیرند.

در سریلانکا هیچ مسلمانی کشته نشده است، اما وضعیت در برمه به مراتب وخیم تر است. در این کشور، طلایه دار دشمنی ها “گروه ۹۶۹” است که رهبری آن را راهبی بنام آشین ویراتو برعهده دارد. او در سال ۲۰۰۳ به خاطر ترویج خصومت و نفرت مذهبی به زندان افتاد. بعد از آزادی در سال ۲۰۱۲، او در کمال تعجب خود را “بن لادن برمه ای” خواند!

آیین بودایی و اصل عدم خشونت

آموزه های بودایی تا چند قرن پس از مرگ بودا تنها سینه به سینه منتقل می شد و نوشته  در آن نقشی نداشت. همانطور که در کتاب داماپادا آمده، اصل عدم توسل به خشونت از تعالیم و آیین بودایی جدا ناشدنی است. داماپادا مجموعه سخنان و پندهای بودا است.

در اولین بند این کتاب آمده که انسان از مجموعه افکارش ساخته شده است: “اگر رفتار کسی بر مبنای گفتار یا رفتار پلید باشد، درد و رنج به سراغ او خواهد آمد، همانطور که چرخ به دنبال پاهای گاوی که گاری را می کشد، می رود.”

بنیادی ترین اصول اخلاقی آیین بودا در پنج آموزه خلاصه می شوند. راهبان موظفند از این آموزه ها پیروی گفتند، و پیروی از آنها به افراد عادی هم توصیه می شود. اولین آنها پرهیز از کشتن موجودات زنده است. یکی از اهداف مراقبه مذهبی بودایی ایجاد حالتی از “عشق و محبت” در میان همه موجودات است.

در بند پنجم داماپادا آمده: “نفرت هیچگاه نفرت را علاج نمی کند: نفرت تنها با عشق از بین می رود. این یک قاعده ابدی است.”

در ماه مارس خشونت های گروهی علیه مسلمانان در شهر کوچک میکتیلا در مرکز برمه اوج گرفت و در این خشونت ها دست کم ۴۰ نفر کشته شدند. همه چیز از یک مغازه طلا فروشی شروع شد که به خودی خود مسأله جالب توجهی است. این جنبش ها در هر دو کشور برمه و سریلانکا بر سوء استفاده از نارضایتی های اقتصادی مبتنی است و در هر دو مورد، از یک اقلیت مذهبی به عنوان سپر بلای آرزوهای ناکام اکثریت استفاده می شود.

چند روز پیش، پس از اینکه در شهر اواکان در شمال رانگون یک دختر مسلمان دوچرخه سوار با یک راهب پیاده برخورد کرد، گروهی از بودایی ها به مساجد حمله کردند و دست کم ۷۰ خانه را سوزاندند. در جریان این حملات یک نفر کشته شد و ۹ نفر هم مجروح شدند. اما آیا راهبان بودایی قرار نیست آدم های نیکوکار مذهبی باشند؟

افکار پرخاش گرانه مخالف همه تعالیم بودایی است. این آیین برای حذف چنین رفتارهایی حتی راه حل عملی هم دارد. مراقبه مذهبی باید تمایز احساسات فرد و دیگران را از بین ببرد و احساس همدردی و شفقت او را نسبت به دیگران بیشتر کند. البته در آیین مسیحیت هم رگه های پررنگی از صلح طلبی وجود دارد.

عیسح مسیح در موعظه معروفش در بالای کوه می گوید: “دشمنانتان را دوست بدارید و برای کسانی که شما را مورد آزار و اذیت قرار می دهند، دعا کنید.” اما صرفنظر از اینکه تعالیم اولیه ادیان چه می گویند، همه آنها دیر یا زود با قدرت حکومت کنار می آیند و با آن وارد معامله ای “فاوستی” می شوند. راهبان بودایی همیشه برای حمایت، بخشندگی و برقراری نظم به پادشاهان، یعنی اربابان خشونت ورزی در حد اعلای آن، چشم داشته اند. در عوض پادشاهان هم از راهبان می خواستند که برای آنها مشروعیت مردمی بیاورند. در واقع هیچ چیز بجز چنین دیدگاه اخلاقی والایی توان مشروعیت بخشی به شاهان را نداشت.

نتیجه این معامله می تواند طعنه آمیز باشد. اگر کسی قویا معتقد باشد که نگاهش به دنیا برتری اخلاقی ویژه ای نسبت به دیگران دارد، از نظر چنین فردی ضرورت حفاظت و ترویج دیدگاهش مهم ترین وظیفه خواهد بود. صلیبیون مسیحی، پیکارجویان دینی، یا رهبران “ملت های عاشق آزادی” همگی به نام مصالح مهم تر، آنچه را که از نظرشان “خشونت ضروری” است، توجیه می کنند. راهبان و حاکمان بودایی هم از این قاعده مستثنی نبوده اند.

در نتیجه، از منظر تاریخی مسیحیت کمتر از آیین بودایی بر صلح تأکید نداشته است. یکی از نامدارترین پادشاهان تاریخ سریلانکا “دوتوگامونو” نام دارد. او در قرن دوم پیش از میلاد کل جزیره سیلان را تحت یک حکومت واحد جمع کرد و داستان این اتحاد در وقایع نامه مهمی به نام “ماهاوامسا” آمده است. بنا بر این روایت، دوتوگامونو یک یادگار بودایی به نیزه اش وصل کرد و همراه ۵۰۰ راهب بودایی به جنگ پادشاه غیربودایی بخش دیگر جزیره رفت. او همه رقبایش را از میان برد. بعد از جنگ و خونریزی، برخی افراد روشن بین به او دلداری دادند و گفتند: “کشته شده ها مثل حیوان بودند؛ تو باعث درخشش آیین بودا خواهی شد.” حاکمان برمه با لقب “پادشاهان درستکاری” شناخته می شدند و جنگ هایشان را به اسم آموزه های بودا توجیه می کردند.

در ژاپن بسیاری از سامورایی ها از پیروان سرسخت آیین ذن (شاخه ای از آیین بودایی) بودند و برای توجیه خشونت ورزی خود استدلال های مختلفی می آوردند؛ مثلا اینکه کشتن کسی که در آستانه ارتکاب جنایتی بزرگ است، در واقع اقدامی از سر دلسوزی است.

زمانی که ژاپن برای شرکت در جنگ جهانی دوم آماده می شد، دوباره استدلال های مشابهی مطرح شد. زمانی که برمه و سریلانکا برای رهایی از یوغ امپراتوری بریتانیا تلاش می کردند، آیین بودایی در جنبش ملی گرایانه  این دو کشور نقش بسیار مهمی بازی کرد. این نقش در بعضی موارد رنگ خشونت هم به خود گرفت. در دهه ۱۹۳۰ در شهر رانگون راهبان بودایی چهار اروپایی را با چاقو زدند. مهم تر از آن اینکه برای بسیاری از برمه ای ها بودایی بودن به بخشی جدایی ناپذیر از هویت ملی شان تبدیل شد. به همین دلیل هم در کشور جدیدالاستقلال برمه، اقلیت ها در وضعیت راحتی قرار نداشتند. در سال ۱۹۸۳، تنش های قومی در سریلانکا باعث وقوع جنگ داخلی شد. بعد از آزار و کشتار اقلیت تامیل، گروه های جدایی طلب تامیل در شمال و شرق این جزیره سعی کردند از حکومت اکثریت سینهالی مستقل شوند.

در دوران جنگ داخلی، مسلمانان سریلانکا بیشترین خشونت ها را از جانب شورشیان تامیل متحمل شدند. اما از موقعی که این جنگ خونین در سال ۲۰۰۹ با شکست شورشیان به پایان رسیده، به نظر می رسد اقلیت مسلمان به هدف جدید اکثریت سینهالی تبدیل شده است. در برمه راهبان بودایی با استفاده از پشتوانه اخلاقی خود، هیأت حاکمه نظامی را به چالش کشیدند، و در انقلاب زعفرانی سال ۲۰۰۷ از دموکراسی خواهان حمایت کردند. در این دوره اعتراضات مسالمت آمیز سلاح اصلی راهبان بود، و آنها هزینه شرکت در این اعتراضات را با جانشان پرداختند. اما حالا راهبان سرمایه اخلاقی شان را برای هدفی کاملا متفاوت به کار می گیرند. آنها ممکن است از نظر تعداد در اقلیت باشند. اما در میان جمعیت ۵۰۰ هزار نفری آنها، خیلی هایشان از دوران طفولیت برای فرار از فقر یا یتیمی به معابد سپرده شده اند و قطعا در میانشان مردان جوان خشمگین زیادی پیدا می شوند.

ماهیت دقیق رابطه میان افراطیون بودایی و احزاب حاکم در برمه و سریلانکا روشن نیست. گوتابایا راجاپاکسا، وزیر دفاع مقتدر سریلانکا، مهمان افتخاری مراسم افتتاح آموزشگاه سازمان بودو بالا سنا بود. او در این مراسم راهبان بودایی را کسانی خواند که “از کشور، دین و نژاد محافظت می کنند.”

اما به نظر می رسد که گفتمان ضد مسلمانان به گوش بخش هایی از مردم نشسته است. بودایی ها در برمه و سریلانکا اکثریت جمعیت را تشکیل می دهند، اما بسیاری از آنها بر این باورند که ملتشان باید یکپارچه شود و دینشان در خطر است. فضای جهانی هم در این میان تأثیری حیاتی دارد. مردم معتقدند که در سراسر جهان، اسلام افراطی در کانون بسیاری از درگیری های خشونت بار قرار دارد. آنها همچنین احساس می کنند که آیین های توحیدی تبشیری به دنبال گسترش خود در سرزمین های دیگر هستند و فکر می کنند که اگر ادیان دیگر شیوه برخورد سرسختانه تری در پیش گرفته اند، آنها هم باید همین کار را بکنند.»

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

شرکت نوکیا از ابتدای تاسیس تا انتهای فعالیت و ورشکستگی

شرکت نوکیا از ابتدای تاسیس تا انتهای فعالیت و ورشکستگی

 امروز قصد داریم سری به گذشته پر فراز و نشیب شرکت نوکیا بزنیم و گذشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *