خانه » اخبار روز » صدور چک های بلا محل غیر ممکن شد

صدور چک های بلا محل غیر ممکن شد

دبیرکل بانک مرکزی خبر داد: پروژه انتقال تصویر چک در دست طراحی و پیاده سازی است.

محمود احمدی با بیان این مطلب اظهار کرد: به دنبال اخذ مجوز در یکصد و پنجاه و هشتمین جلسه شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی با قابلیت پذیرش و پردازش الکترونیکی چک های کاغذی بین بانکی و انجام تراکنشهای الکترونیکی با استفاده از سامانه پایاپای الکترونیکی(پایا) برای انتقال الکترونیکی تصویر، داده ها و اطلاعات چک و سامانه تسویه ناخالص آنی(ساتنا) جهت تسویه بین بانکی، سامانه انتقال تصویر چک (CIS) را در دست طراحی و پیاده سازی دارد.

وی افزود: راه اندازی این سامانه علاوه برکاهش مدت زمان تسویه چکهای مزبور، امکان کنترل و نظارت این بانک بر عملیات مربوط به چک در سطح کشور و ممانعت از بکارگیری رویه و روالهای نامناسب موجود در شعب بانکها را فراهم می آورد.

احمدی اظهار کرد: سطح بندی و طبقه بندی دسته چک از طرقی مانند رنگ بندی نه تنها موجب ارتقای وضعیت فعلی آمار چک برگشتی در جامعه نخواهد شد، بلکه اتخاذ چنین روشی دارای مشکلات متعددی بوده و موجب وارد شدن لطمات و آسیب به بازار و جامعه می شود.

دبیرکل بانک مرکزی، ایجاد عدم اطمینان در بازار و رانت برای اشخاص با نفوذ، استفاده نادرست از چک، تقویت جنبه اعتباری چک، محرومیت برخی افراد از این ابزار، کلاهبرداری از طریق صدور چک بلامحل با درجه اعتباری بالا و … را از جمله این آسیب ها برشمرد.

وی گفت: از منظر کارشناسی، پیشنهاد می شود به منظور کاهش آمار چک برگشتی راهکارهای دیگری مد نظر قرار گیرد و راهکارهایی همچون اصلاح قانون چک و رویه های قضایی مربوط به صادرکنندگان چک برگشتی، اهتمام به اجرای دقیق مقررات جدید، فرهنگ سازی استفاده صحیح و بجا از چک به عنوان ابزار برداشت و استفاده از ظرفیت های موجود مانند چک تایید شده می تواند در نیل به هدف فوق موثر باشد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *