خانه » سرگرمی » ماجرای‌ ازدواج زن‌ ژاپنی با تاجر ایرانی

ماجرای‌ ازدواج زن‌ ژاپنی با تاجر ایرانی

ونیکو یامامورا، زنی مسلمان، حج رفته و مادر شهید است که هم سابقه مبارزات انقلابی دارد و هم علاوه بر جنگ در ژاپن، دفاع مقدس مردم مسلمان ایران را تا آنجا درک می کند.

میراث جنگ جهانی دوم برای جهان تلی از ویرانه ها و خرابی بود. اما ژاپن به ظن خود ویرانی های زیادی به دنبال داشت. انسان های زیادی جنگ جهانی دوم را چه در ایران و چه در ژاپن به یاد دارند اما کونیکو یامامورا، زنی مسلمان، حج رفته و مادر شهید است که هم سابقه مبارزات انقلابی دارد و هم علاوه بر جنگ در ژاپن، دفاع مقدس مردم مسلمان ایران را تا آنجا درک می کند که فرزند دلبندش، محمد بابایی را برای گره خوردن به این ایثار بزرگ، فدای راه اسلام می کند.

عده ای او را پس از اسلام آوردن «سبا» نامیده اند و برخی نیز مریم می خوانندش اما خودش می گوید: نام من پس از ایمان آوردن به اسلام تغییری نکرده، کونیکو ماند و در شناسنامه ایرانیم کونیکو بابایی ثبت شده است.

* مسلمانی مسلک من است

وی که ۵۴ سال دارد در ایران زندگی می کند، می گوید: قبل از انقلاب با همسرم در دانشگاه آشنا شدم، او مسلمان و ایرانی بود و من از سرزمین آفتاب و پیرو فرقه بودا بودم، اکنون خوشحالم که نسب ایرانی و مسلک اسلام را برگزیده ام.

وی می گوید: «همسرم تاجر مسلمانی بود که مرتب به ژاپن سفر می کرد، من هم کم کم پس از انتخاب او برای زندگی با دین اسلام آشنا شدم و با تحقیق آن را حق یافتم.» کونیکو یامامورا که پوشش کاملا اسلامی یعنی چادر را انتخاب کرده است اظهار می کند: «ابتدا انتخاب حجاب برتر خیلی برایم سخت بود اما با شناخت بیشتر و قبول آن به عنوان یک اصل در زندگی مسیر آرام آرام سهل شد، زیرا می دانستم که برای انجام تکلیف باید کارهای سخت کرد و من مکلف بودم تا آنچه اسلام دستور می دهد را بر امیال شخصی ارجح بدانم. به بهانه سختی ها و مشکلات نمی توان از انجام تکلیف سر باز زد. برای من عجیب است که می بینم برخی مشکلات مختلف را در انجام وظیفه خود بهانه می کنند و از انجام جامع تکلیف خود سر باز می زنند!»

* در ژاپن دین و مذهب اهمیت ندارد

این زن مسلمان درباره موافقت خانواده اش با وصلت او با یک مسلمان ایرانی، اذعان می کند: «پس از ازدواج با مرحوم همسرم باید به ایران مهاجرت می کردم و به همین منظور پدر و مادرم با ازدواج با یک خارجی مخالفت می کردند و با رفتن من از ژاپن مخالف بودند اما با دین اسلام و مسلمان بودن اسدالله بابایی مخالفتی نداشتند، در ژاپن تاکیدی بر مذهب و دین خاصی نیست؛ درباره اسلام و مسلمانی آموزه های چندانی در ژاپن در دسترس نیست.»

وی می افزاید: «پدر و مادرم سال هاست از دنیا رفته اند، ای کاش کمی زودتر اسلام را شناخته بودند.»

* شخصیت او مرا جذب کرد

کونیکو یامامورا درباره چگونگی شکل گیری ازدواجش با یک ایرانی می گوید: «یکی از خصوصیات مشترک مردان این است که عقیده دارند زن باید مطیع مرد باشد. این واقعیت در ژاپن که شدت بیشتری دارد و حتی مشهور است.

شاید همین امر آقای بابایی را ترغیب کرد که در بین ژاپنی ها به دنبال همسر آینده خود باشد. اما بعد که ازدواج کردیم من هیچ وقت حتی یک بار آن تعظیم معروف زنان ژاپنی را هم در مقابل او بجا نیاوردم و این مسئله گذشت تا روزی که همسرم با من در میان گذاشت که چرا شبیه دیگر زنان ژاپنی نیستی؟! و من قاطعانه پاسخ دادم وقتی اسلام به ما می گوید تنها در برابر خدا تعظیم کنید، چطور می شود این اصل را به شوهران خود نیز تسری بخشیم؟»

وی می افزاید: «انتخاب همسرم به خاطر اسلام نبود بلکه از او اسلام را شناختم، انسانیت و منش بابایی مرا جذب اسلام کرد و شخصیت او مرا به این کیش نزدیک کرد. رفته رفته پس از ازدواج و دو سال بعد از آنکه به ایران مهاجرت کردم اسلام را شناختم. به نام مسلمان بودم در حالی که اطلاعاتی از آن نداشتم. با زندگی در یک اجتماع اسلامی و آشنایی با زبان فارسی و عربی، تحقیقاتم گسترش پیدا کرد در حالی که پیش از آن به زبان ژاپنی منابعی برای شناخت اسلام در دسترس نداشتم. تحقیق درباره اسلام طی سال ها زندگی در کنار یک مسلمان و در کشور ایران تفکرم را به جایی رساند که در نهایت نتیجه آن را می توان در تربیت فرزندانم مشاهده کرد. فرهنگ جهاد و شهادت در تربیت فرزندانم مشهود است و بر اساس این اصول اساسی در اسلام به آنها راه زندگی را آموختم.»

* برای انقلاب یک مسلمان بودم

کونیکو یامامورا یک انقلابی است که در تظاهرات علیه رژیم طاغوت با آگاهی و شناخت حضور فعال داشته است، خودش در اینباره می گوید: «امام خمینی(ره) به دو دلیل مردم را به صحنه انقلاب دعوت می کردند؛ یکی اینکه حکومت ایران یک رژیم استبدادی بود و پهلوی حکومتی اسلامی نبود و دوم اینکه مسلمانان توانایی آن را دارند که حکومتی مستقل و اسلامی ایجاد کنند و خود آن را اداره کنند. امام(ره) آزادی را حق مسلم مردم ایران و هر مسلمانی می دانستند. این تفکر اسلامی امام(ره) و دعوت ایشان برای استقلال کشوری اسلامی من را شیفته مکتب او کرد و به صحنه ظلم ستیزی فراخواند، گفتنی است که خانواده نیز در این انتخاب با من متحد بودند.»

وی درباره خاطره اش از دیدار با امام(ره) می گوید: «امام(ره) معمولا شب ها به مدرسه رفاه می آمدند، لذا در مدرسه ای که بنده نیز در آن تدریس می کردم هیچ وقت فرصت دست نداد امام(ره) را از نزدیک ملاقات کنم. ولی چندین بار ایشان را در کنار مدرسه علوی زیارت کردم. در یکی از دیدارها با معرفی دوستان حتی افتخار پیدا کردم با ایشان گفت وگو کنم. وضعیت ملاقات با امام(ره) به گونه ای بود که وقتی نزد ایشان قرار می گرفتی بی اختیار اشک از چشمانت سرازیر می شد و قدرت کلام از دست می رفت. من هم از این قاعده عموم مردم مستثناء نبودم و تنها به یاد دارم امام(ره) پس از استماع سخنان مقطع بنده، برایم دعای خیر کردند.»

* ایجاد و شکست وحدت در انقلاب اسلامی

کونیکو یامامورا می گوید: «با شروع انقلاب مشکلات زیادی داشتیم، تصور نمی کردم به این زودی انقلاب به ثمر بنشیند و طعم آن را نسل ما هم بچشد؛ اوج این حرکت در بهمن ماه ۱۳۵۷ بود که مردم آرام آرام وحدت گرفتند و ایران یکپارچه شده بود که توانست به جشن آزادی برسد. احزاب مختلفی در شکل گیری انقلاب نقش داشتند اما متحد بودند، با گذشت زمان و پس از پیروزی این حزب ها راه خودشان را از امام(ره) و انقلاب اسلامی جدا کردند؛ برخی جبهه گیری کردند و بعضی نیز منافع خود را در خطر دیدند چرا که با اسلام همسو و در یک راستا نبودند.

شاید همین باعث شد که کشورهای غربی گمان کنند که انقلاب شکننده است و زمینه تجاوز به خاک ایران را فراهم کنند. با خنثی شدن تحرکات منافقان در کشور، رژیم بعث عراق جنگی خونین را بر این مرز و بوم تحمیل کرد. اما جوانان تربیت یافته مکتب اسلام، شهادت در راه خدا و جهاد را از بر بودند و در برابر تجاوز دشمن ایستادگی کردند.»

* مقایسه جنگ تحمیلی با جنگ جهانی در ژاپن

یامامورا عقیده دارد که عراق به تنهایی این جنگ را تحمیل نکرده بلکه یک جهان پشت سنگرهای صدام، علیه ایران اسلامی می جنگیدند و رزمندگان ایرانی با غیرت و با امداد امام زمان(عج) در برابر آنها دفاع کردند.

وی می گوید: «به یاد دارم که چگونه پیر و جوان و زن و مرد دوشادوش هم متحد شدند و هشت سال حماسه دفاع مقدس را رقم زدند. زنان در پشت جبهه کار پشتیبانی انجام می دادند که من هم یکی از آنها بودم، در دانشگاه علم و صنعت جمع می شدیم و از خیاطی و دوخت و دوز لباس های رزمندگان گرفته تا پختن مربا و بسته بندی آذوقه برای جبهه ها، شبانه روز کار می کردیم.»

وی در مقایسه جنگ جهانی دوم در ژاپن و هشت سال دفاع مقدس در ایران می گوید: «هرچند آوارگی و شاید رگه هایی از تحمیل را در بین این دو جنگ بتوان یافت، اما جنگ جهانی دومی که من در سنین هفت و هشت سالگی در ژاپن تجربه کردم و به جهت اقدامات پیشگیرانه دولتی جهت حفظ جانمان از موشک باران وحشتناک مجبور به مهاجرت به شهرستان ها شدم، هیچ گاه شباهت زیادی به آنچه در جنگ ایران و عراق شاهد آن بودم نداشت. یکی از دلایل اصلی جنگ در ژاپن فقر و تنگ دستی بود، اما این دلایل در هشت سال دفاع مقدس رنگی از ارعاب نداشت.»

وی  می افزاید: «در ایران اصلا جنگی در کار نبود و هرآنچه بود دفاع بود، که آن هم نه دفاع مسلحانه امروزی بلکه دفاعی معنوی و از قضا با دست هایی خالی بود.»

* شهیدی که مادر ژاپنی پرورش داد

شهید محمد بابایی در سال ۱۳۶۲ در عملیات «والفجر یک» در منطقه فکه به شهادت رسید. مادرش می گوید: «محمد برای بار اول در سن ۱۸ سالگی به جبهه رفت و در عملیات مسلم بن عقیل شرکت کرد، محمد هنگام شهادت ۱۹ ساله بود.

وی ادامه می دهد: پسر بزرگم تازه وارد دانشگاه شده بود که از طریق جهاد دانشگاهی وارد جبهه شد. سلمان از ناحیه فک مجروح شده بود، او که برگشت محمد که در رشته مهندسی دانشگاه علم صنعت قبول شده بود، در جبهه حاضر شد.»

وی می افزاید: «زمانی که خواست به جبهه برود از آقاى حمیدى پیش نماز مسجد انصارالحسین اجازه گرفت. من هم مى دانستم اینها امانتى در دست ما هستند و ما باید آنها را تربیت کنیم و تحویل دهیم، چه بهتر که آنها را با شهادت تحویل دهیم چرا که شهید شدن وظیفه مسلمانان و بالاترین مقام است. محمد به خواست خدا عمل کرد و من هم خوشحال شدم چرا که به دستور قرآن عمل کرد. ما در آیات قرآن مى بینیم که مسلمانان اگر زیر ستم باشند وظیفه شان کمک به اسلام و دفاع از آن است و در زمان جنگ هم رزمنده ها و شهدا و خانواده هایشان به این دستور اسلامى عمل کردند.»

کونیکو یامامورا که مدرس رشته های هنری است به یاد می آورد: «روزی در مدرسه بودم، حالت خاصی داشتم ودلم گرفته بود. در کلاس درس و در حضور دانش آموزان اشک هایم بی اختیار سرازیر می شد. از کلاس خارج شدم، نمی دانستم چرا آنقدر ناآرام بودم، اما بعد که خبر شهادت محمد را دادند لحظه شهادت و تاریخ آن با روزی که من در کلاس دگرگون شده بودم یکی بود، یکی از دوستان محمد که از ابتدایی با هم بودند و حتی با یکدیگر به جبهه راهی شدند خبر شهادت او را آورد. همسنگرش می گفت که آنجا سنگری نبود فقط یک بیابان بود، حتی نتوانسته بودند سنگری بسازند. شهید احمد نصراللهی برای من تعریف کرد که محمد در عملیات والفجر شهید شد. محمد با یک ترکش خمپاره شهید شد که به سرش اصابت کرده بود.»

* وداع آخر

وی در پایان می گوید: «یک هفته پس از شهادت پیکرش را به خانه آوردند، محمد آخرین باری که می خواست به جبهه برود خواست تا موی سرش را اصلاح کنم، وقتی تمام شد من را در آغوش گرفت و بوسید و بیشتر از همیشه تشکر کرد. در ذهن من هنوز بچه بود، محصل مقطع دبیرستان بود، وقتی قامتش را از روی صندلی بلند کرد هیکل یک مرد رشید به چشمم آمد و بی اختیار یاد حضرت عباس(ع) افتادم. این آخرین دیدار من و محمد بود.»

 

منبع: جوان

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جشن هالووین در تهران

جشن هالووین در تهران و چند عکس هالووین

جشن هالووین در تهران موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. این جشن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *