خانه » روانشناسی » تغییر خلق و خو با نحوه ایستادن شما

تغییر خلق و خو با نحوه ایستادن شما

حالتی که به این طرف و آن طرف می روید در حقیقت خلق و خوی شما را تغییر می دهد که این امر تأثیر قابل توجهی روی چگونگی رویکردهای شما به موقعیتها و حل مشکلات دارد.

ایمی کادی روانشناس اجتماعی و استادیار دانشکده تجارت هاروارد می گوید: حالت ایستادن قدرتمند است.

وی به همراه همکارانش از طریق یک سری آزمایشهای کنترل شده برای مثال نشان داده اند که ایستادن با پاهای باز و دست به کمر به مدت دو دقیقه تستوسترون را افزایش داده و کورتیزول را در جریان خون کاهش می دهد.

تعداد قابل توجهی از تحقیقات اجتماعی علمی طی سه سال گذشته نشان می دهد که این حالت ایستادن سیلی از هورمونها را آزاد کرده و موجب می شود که فرد احساس مثبت و راحتی داشته باشد، حتی اگر خود فرد پیش از آن درگیر تردیدهای درونی بوده باشد، این حالت ایستادن نتیجه دیگری در پی دارد.

گرفتن یک ژست رئیس مأبانه چه زمانی که لباس فاخر شب پوشیده اید و چه زمانی که یک دست لباس رنگ و رو رفته به تن کرده اید می تواند بر درک شخصی از خودتان نیز تأثیرگذار باشد و در نهایت بر درک دیگران از شما تأثیرگذار است.

بعید به نظر می رسد حالتی که فرد پس از قرارگیری در این وضعیت به دست می آورد، تغییر کند. این مسئله را می توان به وضوح در مقایسه با دو وضعیت ایستادن با پاهای باز و دست به کمر و وضعیت شانه های خمیده و کمر قوز کرده مشاهده کرد. در آزمایش بعدی از شرکت کنندگان در این تحقیقات خواسته شد حالت صاف و عمودی به خود بگیرند، آنها احساس می کردند که می خواهند در کارهای جدید سهیم شده و یا خطر انجام کارهای مختلفی را پذیرا باشند. این امر درمقایسه با گروهی قرار گرفت که از آنها خواسته شد ژستی بسته و محدود به خود بگیرند.

اکنون مهمترین پرسش این است که این تأثیرات چقدر طول می کشند؟ محققان اظهار داشتند که تغییرات هورمونی بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پابرجا هستند. اما دانا کارنی روانشناس اجتماعی که حالت ایستادن را در دانشکده هاس در دانشگاه کالیفرنیا برکلی مطالعه کرده گفت: این تغییرات می توانند یک آبشار فیزیولوژیکی باشد که تمام روز پا برجا است.

وی افزود: برای مثال در یک مصاحبه شغلی بادکردن غب غب چندان مناسب نیست، اما می توانید پیش از ورود به چنین جلسه ای احساس مثبتی در خود ایجاد کنید، بنابراین اگر مصاحبه را با احساسی خوب آغاز و به خوبی خود را معرفی کنید دیگران نیز پاسخ مثبت می دهند و این چرخه مثبت ادامه می یابد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *