خانه » فناوری های نوین » کشفیات جدید » تیز گوش ترین موجود جهان شناسایی شد + عکس

تیز گوش ترین موجود جهان شناسایی شد + عکس

دانشمندان دانشگاه لیدز، نوعی حشره را شناسایی کرده اند که بالاترین شنوایی را در دنیای حیوانات داشته و حس شنوایی آن ۱۵۰ برابر حساستر از حس شنوایی انسان است.

شب پره بزرگ موم خوار(Galleria mellonella) در کندوی عسل تخم ریزی کرده و لاروهای آن از موم و ضایعات این کندوها تغذیه می کنند.

اکنون پژوهش جدیدی که در مجله Biology Letters منتشر شده، نشان داده که این موجود از حساسیت فرکانسی بسیار بالا در گوش ساده ساخت خود برخوردار است.

این شب پره می تواند فرکانس های صوتی تا ۳۰۰ کیلوهرتز را بشنود که بالاترین میزان ثبت شده در موجودات جهان طبیعی است. انسان می تواند در طیف دو تا پنج کیلوهرتز را بشنود.

به گفته محققان، این نمونه ای از یک حیوان شناخته شده با ویژگی های حسی عجیب و تازه کشف شده است. این ویژگی همچنین منعکس کننده تکامل مشترک حیوانات است؛ چراکه سیر تکاملی این شب پره با سیر شکارچیان آن یعنی خفاش ها درهم پیچیده شده است.

این پستانداران خزدار راه خود را در تاریکی مطلق با استفاده از یک سیستم سونار زیستی موسوم به پژواک یابی پیدا می کنند. در این شیوه، خفاش ها صداهای فراصوت جیرجیر را منتشر کرده و پژواک امواج صوتی منعکس شده از اجسام و دیگر موجودات مجاور را تعبیر می کنند.

پژواک یابی بقدری دقیق بوده که خفاش با هر جیرجیر خود می تواند موقعیت، اندازه، جهت و حتی ذات فیزیکی یک جسم را بیان کند. اما حتی این حس شنوایی نیز تا ۲۱۲ کیلوهرتز ثبت شده که حدود دو سوم شنوایی شب پره است.

دانشمندان از یک ابزار علمی پیشرفته موسوم به نوسان نگار لیزری داپلر برای آزمایش شنوایی ۲۰ شب پره استفاده کردند. از شنوایی شب پره بزرگ موم خوار برای شناسایی خفاش و همچنین محلی که حشرات نر نشانه هایی از پالس های فراصوت برای جفت گیری تولید می کردند، استفاده شد.

گوش شب پره ها تنها یکی از چهار سلول گیرنده درون اندام شنوایی را داشته، اما شب پره بزرگ موم خوار از هر چهار سلول گیرنده صوتی برخوردار است.  همچنین هیچگونه خفاش شناخته شده ای وجود ندارد که قادر به تولید چنین صداهایی با فرکانس بالا یا شنیدن آنها باشد.

 

تیز گوش ترین موجود جهان شناسایی شد + عکس

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

گلکسی ام 30

ابعاد و طرح نهایی گوشی گلکسی ام 30 افشا شد!

شرکت سامسونگ قصد دارد تا در آینده نزدیک از گوشی گلکسی ام 30 خود رونمایی …

بدون دیدگاه

  1. وااااای عالیهههه بازم از این موجود عکس بزارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *