خانه » اخبار روز » اجتماعی » کودکانی که هم همسر می شوند و هم مادر

کودکانی که هم همسر می شوند و هم مادر

كارشناسان مي گويند فقر يكي از عوامل اصلي ازدواج كودكان با بزرگسالان است. در بسياري از مواقع با وقوع فقر، والدين بودن دختران را هزينه و بار اضافي بر هزينه خانوار محسوب كرده و با ازدواج او نه تنها بار هزينه را مي كاهند بلكه گاه با ازدواج دخترشان با افراد مسن تر مي توانند به زندگي اقتصادي و اجتماعي دختر و حتي خودشان نيز سامان بهتري دهند

اگر تا دیروز هرمزگان و سیستان و بلوچستان در رأس این خبرها قرار داشتند، این روزها تهران هم با ازدواج های دختران خردسالش مورد اهمیت قرار گرفته.

در آماری که سازمان ثبت احوال تهران ارائه کرده مشخص شده که فقط در سال 91، 75 کودک زیر 10 سال به عقد دائم مردان درآمده اند. همین موضوع هم باعث شد تا پرونده ازدواج کودکان در دستگاه قضایی باز شود به نحوی که معاون قوه قضائیه به دفاتر ثبت ازدواج هشدار قانونی داد.

پای ازدواج کودکان حتی به جلسه سخنگوی قوه قضائیه هم باز شد و حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای گفت: «گاهی ازدواج ها الزاما زناشویی نیست شاید عقد باشد ولی زناشویی انجام نشود. مثلا برای محرم شدن یک مرد به یک زن عقدی میان دختر و مرد خوانده می شود یا موارد دیگر.»

فرشید یزدانی عضو انجمن حمایت از حقوق کودکان در گفت وگو با خبرگزاری مهر، می گوید: از سال 84 تا 89 حدود 45 درصد ازدواج و طلاق درمیان کودکان افزایش یافته است، و برای همین آمار سال 89 نشان می دهد که 37 هزار نفر 10 تا 18 سال مطلقه و بیوه درکشور وجود دارد. این فعال حقوق کودکان مهم ترین دلیل ازدواج کودکان 10 تا 15 سال را فقر اقتصادی خانواده می داند و با تکیه بر تحلیل آمار های سال های گذشته می گوید:براساس این آمارها، در هر سال 800 کودک دختر 10 تا 14 سال و 15 هزار دختر 15 تا 19 سال در کشور طلاق گرفته اند.

 

هشدارها از هرمزگان شروع شد

در سال 90 اخباری که از هرمزگان می  رسید نشان می داد که در سه شهر این استان پنج کودک زیر 10 سال ازدواج کرده اند. این خبر از سوی مدیر کل ثبت احوال هرمزگان اعلام شد اما آن موقع هیچ اشاره ای به اینکه این کودکان در چه شرایطی قبول کرده اند وارد زندگی مشترک شوند، نکرد. این ازدوا ج ها در شهرستان هایی مانند بندرعباس، قشم و میناب به ثبت رسیده بود. اما این خبر فقط به تعداد ازدواج کودکان دختر زیر 10 سال ختم نمی شد و همین خبر نشان می داد که در همین استان 530 واقعه ازدواج کمتر از 14 سال نیز به ثبت رسیده است.» آن موقع پای رئیس سازمان بهزیستی کشور هم به میدان کشیده شد و او خبر از اعزام بازرس ویژه برای پیگیری ازدواج 5 کودک زیر 10 سال در هرمزگان داد.

 

800 هزار کودک ایرانی ازدواج کرده اند!

آخرین آمارهای ازدواج کودکان در کشور نشان می دهد دختران بیش از پسران در فهرست ازدواج زودهنگام قرار می گیرند. 24 هزار و 506 دختر زیر 14سال در برابر پنج هزار و 519 پسر 10 تا 14ساله نشان می دهد دختران بیشتری با مردان بیشتر از سن خود ازدواج می کنند.آمار مرکز آمار ایران در این باره به آخرین سرشماری کشور در سال 85 برمی گردد. تعداد افراد ازدواج کرده در سنین 10 تا 18 سال دارای همسر، 848 هزار نفر است.

نگرانی از افزایش ازدواج دختران خردسال در کشور در آخرین گزارش نشریه جامعه شناسی کشور هم نمود دارد؛ گزارشی که به پدیده «همسران کودک» در ایران امروز اشاره می کند. تعداد «مادران کودک» با 5/ 6 برابر افزایش نسبت به «پدران کودک» گویای این است که عمدتا  دختران واقع در سنین 18ـ10سالگی با 85درصد همسر مردانی شده اند که در سنین بالای 18سال قرار دارند و فقط 15درصد از این قشر با هم سن و سال یا هم نسل خود ازدواج کرده اند. به گفته یک پژوهشگر فعال حوزه کودکان و با استناد به پیمان نامه جهانی حقوق کودک که افراد زیر 18 سال را کودک دانسته، حدود هفت درصد از افراد در سنین 10 تا 18 ساله کشور تا سال 85 «ازدواج» کرده اند و حدود 750 هزار نفر از این 848 هزار نفر دختر و مابقی پسر بوده اند.

 25 هزار نفر از 848 هزار کودک نیز در سنین کمتر از 18 سال طلاق گرفته و حدود 12 هزار نفر نیز همسران خود را از دست داده اند. فرشید یزدانی می گوید: «در حال حاضر 25 هزار نفر از افرادی که در این رده سنی ازدواج کرده بودند، طلاق گرفته اند»،وی نسبت جنسیتی آنها را اینگونه عنوان می کند: «15 هزار و 600 نفر از این افراد مرد و مابقی زن هستند. همچنین حدود 11 هزار و 800 نفر از آنها به دلیل مرگ، همسر خود را از دست داده اند.»

یزدانی با اذعان بر اینکه 490 هزار نفر از مجموع کودکان ازدواج کرده، در نقاط شهری زندگی می کنند، تعداد کودکان روستایی ازدواج کرده را حدود 355 هزار نفر خواند. طبق قانون کشور(ماده 1041 قانون مدنی) سن تعیین شده برای ازدواج دختران 13سال و برای پسران 15سال مقرر شده است و قانون راهی پیش بینی کرده برای ازدواج زودرس دختران مبنی بر اینکه اگر دختران ویژگی های جسمانی خاصی داشته باشند، می توانند از معافیت از شرط سن استفاده

کنند.

 

فقر مالی و فرهنگی دلیل این ازدواج هاست

کارشناسان می گویند فقر یکی از عوامل اصلی ازدواج دختران کم سن و سال با بزرگسالان است. در بسیاری از مواقع با وقوع فقر، والدین بودن دختران را هزینه و بار اضافی بر هزینه خانوار محسوب کرده و با ازدواج او نه تنها بار هزینه را می کاهند بلکه گاه با ازدواج دخترشان با افراد مسن تر می توانند به زندگی اقتصادی و اجتماعی دختر و حتی خودشان نیز سامان بهتری دهند. در این اجتماعات ازدواج برای خانواده دختر به نوعی امتیاز اقتصادی نیز محسوب می شود. یک دختر در این شرایط به عنوان کالا مورد معامله قرار می گیرد و گاه به عنوان پول  یا به جای بدهی معامله می شود.

در موارد نابسامانی مانند جنگ یا شرایط بد زراعت، خانواده می داند که دخترانش می توانند زمینه امنیت اقتصادی برای آنان باشند. موضوع پرداخت جهیزیه با همین منظر برای تشویق به ازدواج زودهنگام است. بررسی ها نشان می دهد که ازدواج دختران در سنین کودکی در خانواده هایی که پدر معتاد، بیمار روانی، بیسواد یا کودک تک والد یا والد ناتنی داشته باشند و از لحاظ اقتصادی – اجتماعی در سطح پایینی باشند، بیشتر است.

امروزه قاچاق کودکان در قالب ازدواج گریبانگیر خانواده های فقیر است. برای مثال 72 درصد از زنانی که اقدام به ترک خانه (فرار از خانه) کرده و در اورژانس های اجتماعی بهزیستی استان تهران در سال های 81 و 82 پذیرش شده بودند بین 11 تا 17 سال داشتند. دکتر مجید ابهری، متخصص آسیب شناس درباره علت و آسیب های این نوع ازدواج ها می گوید: «ازدواج به عنوان یک پدیده فرخنده نقطه عطف بلوغ است. متاسفانه هنوز بسیاری از افراد در جامعه ما بلوغ جسمی را تنها ملاک ازدواج قلمداد کرده و توجهی به بلوغ فکری و اجتماعی ندارند. یعنی اصولا برایشان مهم نیست که فرد توانایی ازدواج را دارد یا نه.

با کمال تاسف در مناطق عشایری مثل خوزستان و هرمزگان ازدواج های زودرس هنوز ملاحظه می شود. معمولا در مناطق یاد شده اینگونه ازدواج ها به دلیل شرایط آب و هوایی و بلوغ جسمی اتفاق می افتد. حتی در مورد بلوغ جسمی نیز برخی خانواده های عشایر اعتقاد دارند دختر باید در خانواده شوهر به بلوغ برسد. این عادت ها و پندارهای غلط باعث می شود دختری خردسال به عقد یک مرد بزرگسال در بیاید. گاهی بزرگان قبیله ها برای پایان دادن به دعواهای بین قبیله ای و عشیره ای و پیشگیری از نزاع های بعدی این کار را که به آن «خون بس» می گویند انجام می دهند.»

این استاد دانشگاه شهید بهشتی درباره راهکارهای جلوگیری از این مسئله می گوید: «گذشته از مشکلات جسمی و ناراحتی هایی که در روابط زناشویی به وجود می آید، مشکلات روحی عدیده ای برای آنها پیش می آید که منجر به خودکشی و فرار از خانه می شود و در بهترین حالت آن باعث می شود آن دختر زندگی اش را در افسردگی ادامه می دهد. این ازدواج های آزاردهنده  دخالت نهادهای فرهنگی و قضایی را می طلبد تا از این فجایع جلوگیری کنند. بعضی از این خانواده ها پرجمعیت هستند و گاهی 14 فرزند دارند و در مناطق هرمزگان برای رها شدن از هزینه شکم فرزندان خانواده خود این کار را انجام می دهند.

شناسایی خانواده های پرجمعیت و حتی اعمال پیشگیری های اجباری برای جلوگیری موالید می تواند راهکار دیگری برای جلوگیری از این حوادث تلخ باشد. متاسفانه این ازدواج ها به ثبت قانونی نیز نمی رسد و فقط توسط روحانی محل صیغه عقد جاری می شود. در بیشتر موارد این صیغه ادامه یافته و زن با کوچک ترین اعتراض از خانه اخراج می شود. بالا بردن سطح آگاهی و اطلاع رسانی از طریق رسانه ها، تعریف پروژه های آموزشی در عشایر جنوب و مناطق یاد شده و استمداد از روحانیون محل برای دخالت در اینگونه موارد می تواند چاره ساز باشد.

چرا که روحانیون اهل سنت در مناطق سنی نشین دارای جایگاه ویژ ه ای هستند و می توانند با آگاهی سازی مردم از اینگونه اعمال جلوگیری کنند. گاهی دیده می شود که عروس با عروسک به خانه بخت می آید و حتی الفبای ازدواج و زناشویی را نمی داند و متاسفانه هیچ کس هم مسائل زناشویی را به آنها آموزش نمی دهد و با مشکلات زیادی مواجه می شوند. دولت باید در یک برنامه گسترده علمی از طریق کمیته امداد، بهزیستی، نیروی انتظامی و قوه قضائیه با آگاه سازی روسا و ریش سفیدان قبایل اقدام به اطلاع رسانی نموده و اجازه ندهند اینگونه فجایع و ازدواج ها اتفاق بیفتد و تکرار شود.»

 

منبع: روزنامه تهران امروز

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.