خانه » اخبار روز » بدعت‌ عجیب و تاسف آور در اربعین… +عکس

بدعت‌ عجیب و تاسف آور در اربعین… +عکس

تربیون مستضعفین: در تصاویر منتشر شده از مراسم میلیونی اربعین حسینی در کربلای معلی نشانگر گسترش یافتن بدعت سینه خیز رفتن تا مرقد مطهر امام حسین است.

 از همین رو به بازخوانی نظر رهبری که درسال ۷۳ و در در دیدار جمعی از روحانیون کهگیلویه و بویراحمد مطرح شد می پردازیم. ایشان در این سخنرانی که بررسی قیام حضرت سید الشهدا(ع) و آثار آن برای امروز است بر عزاداری سنتی تاکید کرده و می گویند:

 من واقعاً مى ترسم از این که خداى ناکرده، در این دوران که دورانِ ظهور اسلام، بروز اسلام، تجلّى اسلام و تجلّى فکر اهل بیت علیهم الصّلاةوالسّلام است، نتوانیم وظیفه مان را انجام دهیم. برخى کارهاست که پرداختن به آنها، مردم را به خدا و دین نزدیک مى کند. یکى از آن کارها، همین عزاداریهاى سنّتى است که باعث تقرّبِ بیشترِ مردم به دین مى شود.

این که امام فرمودند «عزادارى سنّتى بکنید» به خاطر همین تقریب است. در مجالس عزادارى نشستن، روضه خواندن، گریه کردن، به سروسینه زدن و مواکب عزا و دسته هاى عزادارى به راه انداختن، از امورى است که عواطف عمومى را نسبت به خاندان پیغمبر، پرجوش مى کند و بسیار خوب است. در مقابل، برخى کارها هم هست که پرداختن به آنها، کسانى را از دین برمى گرداند.

بدعت‌ عجیب و تاسف آور در اربعین... +عکس

ایشان در ادامه سخنان خود به آسیب شناسی عزاداری ها پرداخته و روحانیون را برای مبارزه با برخی بدعت ها که در مراسم عزاداری حضرت سید الشهدا(ع) ایجاد شده و موجب وهن شیعه گردیده نظیر بدعت «قمه زنی» و «سینه خیز رفتن به سمت مرقد ائمه» فرا می خوانند و در ادامه می  گویند:

«اخیراً یک بدعت عجیب و غریب و نامأنوس دیگر هم در باب زیارت درست کرده اند! بدین ترتیب که وقتى مى خواهند قبور مطهّر ائمّه علیهم السلام را زیارت کنند، از درِ صحن که وارد مى شوند، روى زمین مى خوابند و سینه خیز خود را به حرم مى رسانند! شما مى دانید که قبر مطهّر پیغمبر صلواةاللَّه علیه و قبور مطهّر امام حسین، امام صادق، موسى بن جعفر، امام رضا و بقیه ائمّه علیهم السّلام را همه مردم، ایضاً علما و فقهاى بزرگ، در مدینه و عراق و ایران، زیارت مى کردند. آیا هرگز شنیده اید که یک نفر از ائمّه علیهم السّلام و یا علما، وقتى مى خواستند زیارت کنند، خود را از درِ صحن، به طور سینه خیز به حرم برسانند؟!

اگر این کار، مستحسن و مستحب بود و مقبول و خوب مى نمود، بزرگان ما به انجامش مبادرت مى کردند. اما نکردند. حتى نقل شد که مرحوم آیت اللَّه العظمى  آقاى بروجردى رضوان اللَّه تعالى علیه، آن عالم بزرگ ومجتهد قوى و عمیق و روشنفکر، عتبه بوسى را با این که شاید مستحب باشد، منع مى کرد.

احتمالاً استحبابِ بوسیدن عتبه، در روایت وارد شده است. در کتب دعا که هست. به ذهنم این است که براى عتبه بوسى، روایت هم وجود دارد. با این که این کار مستحب است، ایشان مى گفتند «انجامش ندهید، تا مبادا دشمنان خیال کنند سجده مى کنیم؛ و علیه شیعه، تشنیعى درست نکنند.»

اما امروز، وقتى عدّه اى وارد صحن مطهّر على بن موسى الرّضا علیه الصّلاةوالسّلام مى شوند، خود را به زمین مى اندازند و دویست متر راه را به طور سینه خیز مى پیماند تا خود را به حرم برسانند! آیا این کار درستى است؟ نه؛ این کار، غلط است. اصلاً اهانت به دین و زیارت است. چه کسى چنین بدعتهایى را بین مردم رواج مى دهد؟ نکند این هم کار دشمن باشد؟! اینها را به مردم بگویید و ذهنها را روشن کنید.

 دین، منطقى است. اسلام، منطقى است و منطقى ترین بخش اسلام، تفسیرى است که شیعه از اسلام دارد؛ تفسیرى قوى. متکلّمین شیعه، هر یک در زمان خود، مثل خورشید تابناکى مى درخشیدند و کسى نمى توانست به آنها بگوید «شما منطقتان ضعیف است.» این متکلّمین، چه از زمان ائمه علیهم السّلام – مثل «مؤمن طاق» و «هشام بن حکم» – چه بعد از ائمّه، علیهم السلام – مثل «بنى نوبخت» و «شیخ مفید» – و چه در زمانهاى بعد – مثل مرحوم «علامه حلّى» – فراوان بوده اند.

ما اهل منطق و استدلالیم. شما ببینید درباره مباحث مربوط به شیعه، چه کتب استدلالىِ قوى اى نوشته شده است! کتابهاى مرحوم «شرف الدّین» و نیز «الغدیرِ» مرحوم «علاّمه  امینى» در زمان ما، سرتاپا استدلال، بتون آرمه و مستحکم است. تشیّع این است یا مطالب و موضوعاتى که نه فقط استدلال ندارد، بلکه «اشبه  شى ء بالخرافه» است؟! چرا اینها را وارد مى کنند؟! این خطر بزرگى است که در عالم دین و معارف دینى، مرزداران عقیده باید متوجّهش باشند.»

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

یائسگی

داغ شدن در یائسگی چگونه صورت می گیرد؟

داغ شدن یک احساس گرمای غیر قابل تحمل است که زنان در یائسگی آن را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *