خانه » سرگرمی » عروس های بزرگ تر از داماد پر طرفدار شده اند

عروس های بزرگ تر از داماد پر طرفدار شده اند

چند سال پیش اگر پسری با دختر بزرگتر ازدواج می کرد همه تعجب می کردند و برای افراد چندان قابل قبول نبود. در بیشتر موارد خانواده ها به خصوص خانواده پسر نیز مخالفت می کردند زیرا معتقد بودند این گونه اقتدار پسرشان به عنوان مسئول خانواده زیرسؤال می رود.

اما این مسئله امروز مانند گذشته خیلی حساسیت برانگیز نیست زیرا طبق اعلام مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی ثبت احوال ازدواج پسران با دختران مسن تر رقمی بین 10 تا 11 درصد است که نشان می دهد این قبیل ازدواج ها رواج یافته است. در این شرایط برخی معتقدند نباید از این نوع ازدواج ها نگران شد و درمقابل عده ای دیگر نمی توانند ازدواج پسران با دختران مسن تر را بپذیرند و هر گروه هم دلایل و استدلال های خود را دارد.

مرد سرپرست خانواده است

فاطمه عباسی، روانشناس می گوید: وقتی صحبت از خانواده می شود ناخودآگاه نقش همسر، پدر، مادر و فرزندان در ذهن نقش می بندد و برای هرکدام وظایف، مسئولیت ها و حقوقی درنظر گرفته می شود. همیشه از مردان به عنوان مدیر، سرپرست و مسئول خانواده یاد می شود که لازم است در موارد گوناگون با همفکری سایر اعضای خانواده تصمیم گیری کند. درصورتی که زن مسن تر از مرد باشد به لحاظ فکری پختگی بیشتری دارد و در تصمیمات اثرگذارتر است و به این شکل نقش و جایگاه مرد متزلزل می شود.

تأمین زندگی

وی می افزاید: یک زندگی مشترک دارای ابعاد و مسائل مختلفی از جمله امور اقتصادی است که بسیار تعیین کننده است، در شرایطی که یکی از علل به تعویق افتادن ازدواج دختران اشتغال آنها بیان می شود، این اندیشه به ذهن می رسد که پسران با هدف تأمین مخارج زندگی از سوی همسر خود، به ازدواج با دختران مسن تر رضایت می دهند. زمانی که بار زندگی به دوش همسر باشد به طور حتم نمی تواند سایر وظایف در زندگی مشترک را به درستی انجام دهد. حتی در مواردی دیده می شود که جای زن و مرد کاملا عوض می شود به گونه ای که مرد به کارهای خانه و نگهداری از فرزند می پردازد و زن در بیرون کار می کند.

همسر به جای مادر

این روانشناس تصریح می کند: برخی پسران هیچ گاه یاد نمی گیرند که زندگی مشترک با دوران تجرد متفاوت است و مادر و همسر هرکدام جایگاه مختلف دارند. آنها به اندازه ای به حمایت های مادر خود وابسته هستند که پس از ازدواج انتظار دارند این حمایت را از طرف همسر خود دریافت کنند. ترجیح می دهند همیشه زیر چتر حمایتی یک نفر قرار داشته باشند و خودشان مسئولیت نپذیرند از این رو مایل هستند همسرشان مسن تر باشد تا از آنها مراقبت کند و اگر در این راه ذره ای خلل وارد شود دچار مشکل می شوند. دختر جوانی که چهار سال از همسر خود بزرگتر بود به خبرنگار ما گفت: بعد از چندماه از شروع زندگی مشترک همه چیز عوض شد. با وجود آنکه شاغل هستم همسرم انتظار دارد به محض رسیدن به خانه تمام کارهایش را انجام دهم. زمانی هم که به رفتارش اعتراض می کنم می گوید تمام این کارها را مادرم بدون کم و کاست برایم انجام می داد. کافی است یک روز برایش غذا درست نکنم مثل بچه ها بهانه می گیرد.

تعداد پسران کم نیست

عده ای معتقدند تعداد بالای دختران در سن ازدواج، نسبت به پسران سبب شده تا برخی از آنها رفته رفته سن مناسب ازدواج را از دست بدهند. این درحالی است که مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی ثبت احوال اعلام کرد: ازدواج پسران با دخترانی بزرگ تر از خود به هیچ وجه ناشی از تغییر ساختارهای جمعیت نیست، زیرا در دهه های اخیر همواره نسبت جنسی جمعیت به نفع مردان بوده و در هیچ زمان این تركیب جمعیت به گونه ای نبوده كه مردان نتوانند در گروه سنی مناسب با خود، فرد موردنظر را پیدا كنند.

 تفاخر دختران به ازدواج با مرد جوان تر

مریم مؤمنی، جامعه شناس نیز دراین باره می گوید: برخی دختران ازدواج با مرد کم سن تر را مایه تفاخر و پز می دانند و گمان می کنند به این شکل می توانند ارزش بیشتری پیدا کنند درحالی که طبق نظر روانشناسان این نوع ازدواج در حالت کلی اشتباه است هرچند که نباید موارد استثنا را از نظر دور داشت.

فرهنگ ماهواره ای!

وی ادامه می دهد: گسترش سیطره شبکه ها و سریال های ماهواره ای منجر به ایجاد یک نوع فرهنگ ماهواره ای میان دختران و پسران جوان شده است. آنها با استدلال به چیزهایی که ماهواره به خوردشان می دهد دچار نوعی سردرگمی شده اند. از طرفی با ملاک های خانواده روبه رو می شوند و از طرف دیگر هجمه وسیع برنامه های ماهواره احاطه شان کرده است به این شکل دچار تعارض شده و گمراه می شوند.

با بیان تمام این مطالب موضوع آن قدر پیچیده نشده که بخواهیم نگرانی زیادی داشته باشیم. زیرا به گفته مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی ثبت احوال ارقام نشان می دهد که رشد ازدواج پسران با دختران بزرگ تر از خودشان در سال های اخیر شیب ملایم داشته است و با توجه به میزان جمعیت تغییری نکرده است.

طبق اعلام علی اکبر محزون براساس آخرین داده های آماری ثبت احوال در سه ماهه نخست سال 91 رقم این ازدواج ها 8/10 درصد، در سال 90 نیز 8/10 درصد و در سال 89 نیز به همین منوال بوده است البته در 87 این رقم 5/10 درصد بوده است.

همچنین، سال 90 در اختلاف سنی یك سال، 32 هزار و 24 ازدواج، اختلاف سنی 3 سال، 13 هزار و 917ازدواج، اختلاف سنی 5 سال، 5872 ازدواج، اختلاف سنی 7 سال، 3160 ازدواج و اختلاف سنی 10 سال، 1084 ازدواج ثبت شده درحالی كه در این سال، مردهایی كه بیشتر از 20 سال از همسرانشان كوچك تر بوده اند، 686 واقعه ازدواج را در دفترخانه های سراسر كشور ثبت كرده اند.

منبع: خورشید

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جشن هالووین در تهران

جشن هالووین در تهران و چند عکس هالووین

جشن هالووین در تهران موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. این جشن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *