خانه » گوناگون » گردشگری » شما به یک تابلوی هنری سفر می‌کنید!

شما به یک تابلوی هنری سفر می‌کنید!

مقصد چندان دور نیست و می‎توان سفری سبز به دل طبیعت داشت. مقصد کندلوس است اما چون روستاهای کوچک و بزرگ زیبایی مانند انگاس، حیرت، نیچ کوه و فیروزآباد نزدیک به کندلوس و در منطقه کجور قرار دارند، بهتر است فقط به دیدن کندلوس اکتفا نکنید.

روستای کندلوس در دامنه البرز، چشم اندازی به غایت زیبا دارد و از خانه های چوبی با سقف های چوبی که به آنها « کله چو» می گویند، درست شده و درختان میوه و به ویژه گردو بر زیبایی های این روستا افزوده است.

شما به یک تابلوی هنری سفر می‌کنید!

 

کندلوس فقط به خاطر طبیعت زیبا و سرسبزیش مشهور نیست، بلکه مجموعه فرهنگى کندلوس چهره روستا را تغییر داده و آن را به یکى از قطب هاى گردشگرى استان مازندران تبدیل کرده است. این مجموعه تفریحى و تاریخى در سال 1367 برای نشان دادن ارزش فرهنگ و هنر و سنت مردم کجور، پس از سال ها تلاش توسط «على اصغر جهانگیرى» ساخته شد.

دهکده کندلوس که بخشى از میخ ساز محسوب شده و شامل محله هایى به نام هاى درزى کلا، ملاکلا، جورسرى، جیرسرى، بنیم سرى و سرى دله می شود در دامنه هاى سرسبز و کوهستانى البرز قرار گرفته و شاهد تمدن هاى گوناگونى در ادوار مختلف از پیش از تاریخ بوده است. امروزه میخ ساز شامل چهار دهکده به نام هاى پیده، گیل کلا، میرکلا و کندلوس است.

 

روستای کندلوس با بافت نسبتاً متراکم، در شیب ملایم دامنه ی کوه البرز واقع شده و کوچه های روستا پیچ در پیچ و سنگ فرش است. خانه های قدیمی غالباً در دو طبقه، با سقفی شیروانی ساخته شده و پوششی سفالی دارند. دیوارهای گلی، ایوان های کوچک، پنجره های چوبی و معماری ساده، زیبایی خاصی به آن بخشیده است. واحدهای مسکونی جدید، بیشتر ویلایی بوده که با بافت قدیم و سنتی روستا ناهمگون است.

شما به یک تابلوی هنری سفر می‌کنید!

 

پوشاک بیشتر اهالی روستای کندلوس، مانند سایر نواحی روستایی استان مازندران است. با این تفاوت که زنان کندلوس در مراسم خاص و همچنین اعیاد مذهبی مانند عید قربان و غدیر یا میلاد پیامبر (ص) و عید نوروز از لباس های محلی شامل، دامن پرچین، پیراهن، جلیقه و روسری استفاده می کنند.

نخستین چیزی که در کندلوس جلب توجه می کند، تولید گیاهان دارویی است که در آغاز ورود به روستا به چشم می آید. از همان نقطه، جاده دو شاخه می شود؛ یک راه از بخش پایین روستا و چشمه آب می  گذرد و به سمت نیش کوه می رود. جاده دیگر به بخش بالای روستا و پارک منتهی می شود.

کمی بالاتر از پارک، موزه کندلوس جای دارد که مشرف به کل روستاست و در نوع خود، از جاهای دیدنی ایران است. نوعی موزه مردم شناسی که از چندین بخش تشکیل شده است.

حدود 15 دقیقه پیاده روى از میان کوچه هاى باریک و سنگفرش روستا کافى است تا به موزه برسید. البته اگر غرق نگاه به خانه هاى روستاى کندلوس که همچون بسیارى از روستاهاى تاریخى زیباست نشوید که طبیعتاً زمان رسیدن شما را به موزه طولانى تر مى کند. در این موزه انواع سفالینه، ظروف چینى، اسناد، کتب خطى، زیورآلات، عینک، تفنگ هاى قدیمى از دوران صفویه تا معاصر یافت مى شود.

موزه فرهنگی کندلوس، با داشتن بیش از 300 قفل، مجموعه ای کم نظیر از قفل ها را در اختیار دارد که انواع قفل های مختلف ایرانی و خارجی را شامل می شود. قفل ها بیشتر به اشکال حیوانات درست شده اند

آثار این موزه همگى مجموعه شخصى على اصغر جهانگیرى است. به گفته جهانگیرى، او از آغاز کودکى به جمع کردن اشیاى قدیمى علاقه داشته و یکى از سرگرمی هایش خرید اشیاى قدیمى از پیرها و قدیمى ترها در این روستا و روستاهاى اطراف بوده است. او با معاوضه قند و چای و سیگار، قباله ها، اسناد، سکه، سفال جمع آوری کرده و آنها را از دید خانواده پنهان می داشت.

بناى اصلى موزه دو طبقه است که در هر طبقه 3 اتاق قرار دارد و در ویترین هاى آن آثار و اشیاى مختلفى به نمایش درآمده است. در این موزه نواری مرتب در حال پخش است که درباره آثار موزه توضیح مى دهد. این نوار در هر کدام از بخش ها و اتاق هاى موزه به طور مجزا پخش و توضیحات مربوط به همان قسمت را ارائه مى دهد.

این موزه در بخش هنرهاى سنتى بافته ها، پوشاک و زینت آلات روستایى، مجسمه ها و نقاشى هاى سنتى و قهوه خانه اى را به نمایش گذاشته است. در بخش ظروف و ابزارآلات فلزى و چوبى روستایى و شهرى نیز از «کله چو»  تا دوک نخ ریسى، از جنگ افزار تا وسایل دامدارى و شکار، از پیه سوز و چراغ بادى تا چراغ هاى گردسوز، از نمد و جاجیم تا هنر سوزن دوزى گردآورى شده است.

شما به یک تابلوی هنری سفر می‌کنید!

 

موزه فرهنگی کندلوس، با داشتن بیش از 300 قفل، مجموعه ای کم نظیر از قفل ها را در اختیار دارد که انواع قفل های مختلف ایرانی و خارجی را شامل می شود. قفل ها بیشتر به اشکال حیوانات درست شده اند. نمونه دیگر از قفل ها موجود در موزه، قفل رمزدار با حروف ابجد، دو کلیدی یا سه کلیدی، طلسمی و صندوقی است. پاسپورت قدیمی ایرانی، عکس های سفر ناصرالدین شاه به کندلوس، و کتاب منظوم فارستان، اثر سعدی از دیگر آثار موجود در موزه است.

موزه گیاهان دارویى مجتمع کشاورزى کندلوس در سال 1365با هدف کشت، پرورش، تولید و بسته بندى گیاهان اصلى دارویى و معطر و همچنین تولید اسانس ها و روغن هاى گیاهى تأسیس شد و براى نخستین بار در ایران مبادرت به برپایى باغ بوتانیک (موزه گیاهان دارویى) در زمینى به مساحت 10 هکتار کرد که با کاشت بالغ بر 250 گونه گیاه ژنتیک ارزشمند در ایران به تولید و عرضه محصولات گوناگون در زمینه هاى مختلف اقدام کرده و محصولات خود را به کشورهای دیگر صادر مى کند.

روستای نیچ کوه یکی از زیباترین روستاهای بخش کجور است که از شمال به جنگل ترمک و لیمن کوه (مرز روستای گیل کلا) از جنوب به گردونه تاریک نو (مرز روستای میناک) از مشرق به کوه دردنگ و دایجک و از مغرب به اس.پی.او (سپیدآب) ختم می شود. این روستا حدود 5 کیلومتر با کندلوس فاصله دارد.

روستای نیچ کوه دارای آب و هوایی سرد و مرطوب است. هوا در بیشتر مواقع نظم فصلی ندارد. زمستان های این روستا بسیار سرد و با بارش برف همراه است و دارای تابستان هایی معتدل و خشک است. بارندگی زیاد از یک سو موجب تنوع پوشش گیاهی شده و از سوی دیگر کشاورزی و باغداری را به شغل اصلی مردم تبدیل کرده است.

روستای نیچ کوه مانند دیگر مناطق مازندران با قرارگیری در دامنه ها و ارتفاعات و با داشتن جنگل های بی شمار و دشت های بی نظیر، دارای پوشش گیاهی غنی و همچنین جانوران متنوعی است که بسیاری از آنها در معرض خطر قرار دارند اما همچنان گردشگران را فرا می خواند.

آرامگاه امامزاده فضل و فاضل با قدمتی 100 ساله، یکی از اماکن زیارتگاهی روستای کندلوس است. بنای آرامگاه، برج آجری کوچک و چهار ضلعی است که کتیبه ای از آیات قرآنی در صحن آن قرار دارد. این آرامگاه در شرق روستا واقع شده است.

شما به یک تابلوی هنری سفر می‌کنید!

 

اگر چه مراسم و آیین های سنتی آنان روبه انقراض است اما هنوز در گوشه و کنار دهکده های کجور روح تعاون و همیاری دیده می شود. این روستا دارای آداب و رسوم و فرهنگی غنی و سنتی است. مردم کندلوس دارای جشن ها و آیین های خاصی هستند که بخشی از آنها مانند جشن تیرگان باقی مانده جشن های بسیار کهن است. از جمله، مراسم بسیار زیبایى به نام «مراسم سال مج» (خوشقدم) در آغاز سال نو اجرا مى شود. در این مراسم ابتدا نام چند کودک یا نوجوان خانواده را انتخاب و با استخاره از قرآن مجید نام هر یک که خوب آمد به عنوان سال مج انتخاب مى شود. این کودک یا نوجوان به محض تحویل سال نو با سینى محتوى کلام الله مجید، سبزه، شیرینى و یک ظرف پر آب قبل از دیگران وارد خانه مى شود و با ظرف آبى که در دست دارد آب در گوشه اتاق ها مى ریزد و به این ترتیب سالى پربار و پربرکت براى خانواده به ارمغان مى آورد.

این مردم دارای افسانه هایی چون «مینا و پلنگ» و «قوز بالای قوز» هستند و در بخش موسیقی و اشعار نیز دارای اشعار نغز و زیبایی چون «رعنا کندلوسی» و «امیری» هستند. همچنین بازی های سنتی مانند «کلشت کا» (keleshteka) و «سی کل کا» (sikeleka) دارند. کندلوسی ها همچنین برای زمان و گاه شماری دارای اصطلاحات خاصی هستند.

در داستان مینا و پلنگ، مینا دختر کندلوسی صدای خوبی داشته و هر شب در اطاق خود آواز می خواند. پلنگ که شیفته آواز مینا بود، به نزدیک پنجره می آمد تا به آواز مینا گوش دهد و همین امر ماجراهایی در روستا رقم می زند و می تواند بیانگر نکاتی از فرهنگ منطقه باشد.

حیرت نام روستای بسیار زیبای دیگری در منطقه کجور است که در آن گل های زینتی و میوه های فصلی به وفور یافت می شود. تنوع جانوری در این منطقه بسیار زیاد است که شامل جانوران اهلی و غیر اهلی می شود. مردم این منطقه اغلب به کار کشاورزی و دامپروری مشغول هستند.

شما به یک تابلوی هنری سفر می‌کنید!

 

روستای حیرت حدود 50 کیلومتری شهر بندری نوشهر واقع شده است. این روستا از شمال به روستاهای گندیسکلا و لشکنار، ازجنوب به روستای دشت نظیر، از مشرق به روستای عالیدره و از مغرب به روستای کینس مشرف است.

دیگر روستای زیبای منطقه کجور، روستای انگاس در 9 کیلومتری جنوب بخش کجور است.  در دامنه کوه های سر به فلک کشیده سلسله جبال البرز همچون کنگلو(کنگر لو) در سمت جنوب به ارتفاع 3600 متر و شاه کوه در سمت شمال غرب به ارتفاع 2974 متر وحمزه چال در سمت شمال غرب به ارتفاع 2895 متر قراردارد که همچون دیواری عظیم آن را احاطه کرده است. از چشمه های زیبا که آبی گورارا دارند همچون آبشار جناب، آبشار پنجاه چم، آبشار چشمه موزیا،آبشار اوسیاره و بز چشمه را می توان نامبرد.

کلمه انگاس برگرفته از واژه ایی پهلوی و به معنای محل هواخوری و جای خوش آب و هوا است. این روستا در حالت طبیعی بین 30 الی 40 خانوار فعال داشته ولیک در بهار و تابستان مرز خانوارش به 300 نیز می رسد. اگر در تابستان هوای شهر نوشهر 25 درجه باشد دمای هوا درانگاس 13 درجه است. غیر از اماکن طبیعی متعدد جا دارد از بنای امامزاده یحیی از نوادگان امام حسن (ع) نیز نام برد که در طول فصول زائران فراوانی دارد.

دیو چشمه جلوه ای از طبیعت است که در نزدیکی شهر پول کجور به ویژه اینک که همه مناطق بهاری شده اند طبیعت گردان و گردشگران را به خود می خواند. نام این چشمه برگرفته از آب فراوانی است که از دهانه آن خارج می شود. دهانه سنگی که آب چشمه از زیر آن تامین می شود همانند دهان یک دیو باز شده اما به جای آتش، از دهانه آن، آب گوارا به بیرون می جوشد.

برای رسیدن به این چشمه بزرگ پس از طی ‎24کیلومتر از ابتدای دوراهی چالوس به کجور در حاشیه راست جاده ییلاقی بخش کجور، این چشمه زیبا و دیدنی دیده می شود.

 

 

منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

هانوفر

سفر به شهر زیبای هانوفر در آلمان

هانوفر یکی از مهم ترین شهر های آلمان است که در شمال این کشور و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *