خانه » فناوری های نوین » لذت دیدن تصاویر هوایی با ربات پرنده ایرانی

لذت دیدن تصاویر هوایی با ربات پرنده ایرانی

گروهی از دانشجویان رشته مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر ربات پرند ه ای ساخته اند که می تواند با حمل همزمان دو دوربین، امکان تصویربرداری دقیق را از زاویه های مختلف فراهم کند.

 علی هنری – از اعضای تیم- این گروه طراحی و ارتقاء بخش های مختلف ربات را از دو سال پیش به همراه استاد خود دکتر ابوالقاسم نقاش، آغاز کرده است.

ربات های پرنده معمولاً از چهار موتور و چهار ملخ برخوردارند که به صورت ضربدری به هم متصل شده که همین موضوع باعث می شود قدرت کنترل و مانور بسیار بالایی داشته باشند.

کاربردهای گسترده ربات پرنده در حوزه های گوناگون

به گفته هنری، تصویربرداری دو دوربین همزمان بر روی این ربات، قدرت دید بیشتری را در طول زمان عملیات در اختیار کاربر قرار می دهد.

وی درباره کاربردهای مختلف این ربات گفت: ربات پرنده می تواند در تمام فعالیت هایی که نیاز به پایش و بررسی دارد به کمک انسان بیاید. این ربات با قدرتی که در پرواز در ارتفاع پایین دارد می تواند کاربردهای خوبی در بحران های طبیعی و امدادرسانی، دیده بانی های زیست محیطی و فعالیت های نظامی و انتظامی داشته باشد.

توانایی ربات در اجرای هوشمند عملیات

همگام با دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دیگر کشور نیز طراحی و ساخت ربات های پرنده را آغاز کرده اند که هرکدام از آنها با گرایش به کاربردی خاص، ویژگی های متفاوتی دارند.

ربات پرنده دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از رادیوکنترل از طریق یک رایانه بر روی زمین قابل کنترل است. ضمن اینکه می تواند برنامه پرواز، نقاط مورد نظر برای تصویربرداری و مسیر بازگشت را دریافت کند تا به صورت هوشمند و بدون دخالت هدایت گر فعالیت خود را انجام دهد.

همچنین تصاویر هر یک از دوربین های نصب شده بر روی این ربات با استفاده از سوئیچی که بر روی مدار آن نصب شده است به انتخاب هدایت گر آن، از سوی ایستگاه زمینی دریافت می شود.

تیم تحقیقاتی یک نمونه کاربردی این ربات را به سفارش نیروی انتظامی ساخته و امیدوار است که بتواند با تعریف کاربری های جدید برای آن و نیز آگاه کردن مجموعه های ذی نفع از کاربردهای مختلف ربات، بازار فروش بیشتری برای آن بیابد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

گلکسی ام 30

ابعاد و طرح نهایی گوشی گلکسی ام 30 افشا شد!

شرکت سامسونگ قصد دارد تا در آینده نزدیک از گوشی گلکسی ام 30 خود رونمایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *