خانه » سرگرمی » دانستنیها » چرا مواد مخدرها درد را تسکین می بخشند؟

چرا مواد مخدرها درد را تسکین می بخشند؟

مواد مخدر حالت خمودگی، ابر گرفتگی شعور و ناآگاهی ایجاد می کند. زندگی پیچیده امروز، نیاز به کار فکری زیاد و گاهی خسته کننده دارد وآدم های پرکار و آنهایی که در زندگی روزمره با مسائل پیچیده برخورد می کنند، مجبورند با تمام قوای فکری و ذهنی خود وارد میدان شوند.

بشر امروز برای تطابق با شرایط روزمره، بیش از حد بیدار و شاید دائم در حال جنگ فکری است. بعضی آدمها همواره فعال هستند، مواد مخدر و الکل این حالت بیداری بیش از حد را کاهش می دهد. بنابراین، آنهایی که کار فکری شدید، یکنواخت و خسته کننده دارند، با اولین آشنایی ها در معرض ابتلا به اعتیاد هستند و مواد مخدر و الکل ابتدا آن ها را آرام می کند، اما پس از مدتی قدرت مبارزه، کار و ثمربخشی را از آن ها می گیرد.

بر اساس این گزارش، در مسیر اعتیاد، ترشح بتاآندورفین ها که مواد شبه مخدر درون زا هستند، کاهش می یابد، زیرا با ورود مواد مخدر خارجی به بدن، سلول های مغز شخص معتاد تنبل می شوند و این مواد درون زا را ترشح نمی کنند و مرفین خارجی جای شبه مرفین های مفید و تولید شده در بدن شخص را می گیرد.

بنابراین، پس از ترک اعتیاد و در حین آنکه مواد مخدر خارجی به بدن نمی رسد و مغز هم دیگر مواد شبه مرفین درون زا ترشح نمی کند، درد و حالت روحی ناخوش، اضطراب و بی قراری در شخص زیاد است، البته پس از مدتی که از ترک بگذرد، مجددا مغز مواد لازم را ترشح خواهد کرد.

با کاهش آندروفین ها مواد شبه مرفین درون زا در مغز شخص معتاد و بدن او، خاصیت دشمن کشی مونوسیت ها که از سلول های دفاعی بدن هستند کاهش می یابد. بنابراین شخص معتاد نسبت به افراد سالم به عفونت ها حساس تر است و زودتر مبتلا می شود.

گفته می شود، مواد مخدر آن دسته از سلول های دفاعی بدن را که مسوول از بین بردن مهاجمان به بدن هستند، کاهش می دهند و با کاهش فعالیت سلول های دفاعی بدن، شرایط رشد انواع سرطان ها فراهم می شود.

اعتیاد و اثر مواد مخدر بر دستگاه عصبی مرکزی

اعتیاد پاسخی فیزیولوژیک است که مصرف پی در پی مواد مخدر موجب آن می شود و عملکرد طبیعی نورون ها و سیناپس های مغز را تغییر می دهد، هنگامی که عملکرد نورون یا سیناپسی توسط مواد مخدر تغییر کرد، از آن پس آن نورون یا سیناپس به طور طبیعی به کار خود ادامه نمی دهد، مگر با بودن مواد مخدر.

باید عنوان کرد: فرد با مصرف پی در پی مواد مخدر به آن معتاد می شود و بدن او نسبت به آن ماده مخدر عادت می کند، لذا شخص معتاد باید با گذشت زمان، مقدار ماده مخدر مصرفی اش را افزایش دهد تا نیاز بدنش تامین شود.

گیرنده های درد و اختلال مواد مخدر در فعالیت آن ها

همچنین باید عنوان کرد: که گیرنده های درد، محرک هایی را که باعث درد می شوند، شناسایی می کنند، درد در بدن نقش مهمی دارد. درد به ما می گوید که یکی از بافت های بدن ما زخمی یا آسیب دیده شده است. وقتی عضوی آسیب دیده می شود، از انتهای اعصاب آسیب دیده آن، پیام هایی انتقال داده می شود که باعث احساس درد می شود. پیام های عصبی، درد را به نخاع و سپس به مغز انتقال می دهند.

پس از رسیدن پیام عصبی درد به طناب عصبی؛ پیام درد به وسیله گروهی از انتقال دهنده های عصبی به نام انکفالین ها سرکوب می شوند. زمانی که انکفالین ها به نورون های نخاع می پیوندند، از انتقال پیام به مغز جلوگیری می کنند. مواد مخدر عملکردی مشابه به انکفالین ها دارند و به گیرنده های پروتئینی درد در طناب عصبی می پیوندند و از انتقال پیام درد به مغز و احساس درد جلوگیری می کنند. در این شرایط بدن نمی تواند کار طبیعی خود را انجام بدهد و بیماری گسترش می یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

شرکت نوکیا از ابتدای تاسیس تا انتهای فعالیت و ورشکستگی

شرکت نوکیا از ابتدای تاسیس تا انتهای فعالیت و ورشکستگی

 امروز قصد داریم سری به گذشته پر فراز و نشیب شرکت نوکیا بزنیم و گذشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *