خانه » بازیگران و هنرمندان » اخبار بازیگران و هنرمندارن » محسن مخملباف از تهران تا حیفا + عکس

محسن مخملباف از تهران تا حیفا + عکس

فیلم باغبان بدون شک ماموریتش پاک نشان دادن اندیشه فرقه بهائیت و دوست نشان دادن تفکر صهیونیستی است.

با ورود زمامداران جدید سینمای ایران در دهه شصت، طیف عظیمی از سینماگران ارزشی وارد سینما می شوند. در این میان جوانی رادیکال که سالها عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بوده سعی در ادامه دادن راه کیارستمی در سینما و این بار در عرصه ارزش های اسلامی می کند. آنچنان که به اعتقاد وی می بایست منبر روحانیون را به پرده سینما ها برد تا جوانان مجبور به شنیدن شوند.

محسن مخملباف از تهران تا حیفا + عکس

محسن مخملباف؛ فیلمساز رادیکال دهه شصت سینمای ایران فعالیت خود را رسماً با فیلم سینمایی توبه نصوح آغاز و با خلق آثاری چون دو چشم بی سو(فیلمی در مدح ارزش های اسلام)، عروسی خوبان و چندین اثر دیگر یکی از پرکارترین سینماگران ارزشی ایران در دهه شصت به حساب می آمد.

اساساً مخملباف در دهه شصت اکثر سینماگران را متهم به ساخت فیلم های مبتذل می داند تا جایی که گفته بود می خواهد به خود نارنجک ببندد و مهرجویی را به خاطر فیلم اجاره نشین ها ترور کند.

محسن مخملباف از تهران تا حیفا + عکس

وی در دهه هفتاد باز هم در تقلید از سینمای کیارستمی دست به ساخت آثار پرحاشیه ای چون سلام سینما می زند که در همان دوره هم دلخوری تعدادی از سینماگران را به به همراه می آورد و با آثاری چون گبه، سکوت و سفر قندهار می کوشد تا خود را به عنوان یکی از کم فروش ترین فیلمسازان ایرانی و پرجایزه ترینها به مخاطبان آثار روشنفکری در دهه هفتاد معرفی کند.

مخملباف در 1384 سکس و فلسفه را می سازد اثری که موجبات توجه جشنواره های اروپایی و آمریکایی را به فیلمساز سینمای ایران فراهم می کند. سکس و فلسفه به گفته خود مخملباف روایتگر چهار زنی است که در چهار مرحله مختلف، از تکامل مفهوم عشق در زندگی تجربه زنانه، شامل دوره معصومیت عاشقانه، دور انتقام های عاشقانه، دوره غرقه شدن در مسایل جنسی و فراموشی عشق و دوران پختگی و غمگینانه و بازآفرینی عشق به سر می برند.

محسن مخملباف از تهران تا حیفا + عکس

دست گذاشتن روی مفهوم جنسیت، فیلمساز شبه متدین دیروز را به لبه پرتگاه نزدیک و نزدیک تر می کند. در همان سال وی اعلام می کند که حکومت ایران قصد ترورش را دارد.

فیلمساز خشکه مذهبی دهه شصت، تمام ارزش ها را کنار می گذارد و در 1388 با گروهک های تروریستی ریگی و کموله هم پیمان می شود.

محسن مخملباف از تهران تا حیفا + عکس

حال شاهد اثری جدید از انقلابی دیروز و ضد انقلاب امروز با نام باغبان هستیم. نکته قابل توجه در این فیلم مکان فیلمبرداری است که در منطقه ای در حیفا ( یکی از شهر های فلسطین اشغالی ) فیلمبرداری شده. فیلمی که بدون شک ماموریتش پاک نشان دادن اندیشه فرقه بهائیت و دوست نشان دادن تفکر صهیونیستی است.

محسن مخملباف از تهران تا حیفا + عکس

مقایسه عکس فیلمسازی که تراشیدن ریش را مایه ننگ هنرمندان می دانست و فیلمساز امروزی که اثرش بوی تل آویو و حیفا می دهد ناخود آگاه ما را به سالهای ابتدای انقلاب و ریزش های متعدد قشر روشنفکری در سال های اخیر می برد . آری پوند انگلیس برای برخی از عسل هم شیرین تر است. افرادی که ذات هنر را به کف زدن های دشمن فروختند.

منبع: مشرق

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *