خانه » سلامت » کمبود ویتامین D باعث تشدید آرتروز می‌شود

کمبود ویتامین D باعث تشدید آرتروز می‌شود

این روزها خیلی ها از درد زانو شکایت می کنند. حتماً شما هم در بین اطرافیانتان افرادی را می بینید که از این مشکل رنج می برند. اما سۆالی که محققان استرالیایی با دیدن و شنیدن این همه شکایت و رنج از خود پرسیدند این بود که آیا بین کمبود ویتامین D و آرتروز ارتباطی وجود دارد یا خیر؟

برای این کار پژوهش هایی که از سال 1980 تا به امروز در این رابطه انجام شده بود را مورد بررسی مجدد قرار دادند.

 

کار این محققان با بررسی 86 پژوهش مختلف آغاز شد که در بر گیرنده ی اطلاعات چندین هزار بیمار بود.

 

محققان نتوانستند در مورد ارتباط کمبود این ویتامین با آرتروز دست و یا ران به طور قطعی نظر بدهند. اما در مورد آرتروز زانو به این نتیجه رسیدند که کمبود ویتامین D باعث تشدید سرعت پیشرفت آرتروز می شود. به خاطر این که این کمبود باعث از بین رفتن غضروف می شود.

مهم ترین منبع جذب این ویتامین نور خورشید می باشد. محققان توصیه می کنند که هر روز چند دقیقه ای در معرض نور خورشید باشید. آزمایش خون بدهید و اگر لازم باشد طبق دستور پزشک مکمل ویتامین D مصرف کنید

 

محققان معتقدند که این نتیجه کاملاً درست است و لازم است که تحقیقات بیشتری صورت بگیرد. آن ها می خواهند با اطمینان بیشتری مشخص کنند که آیا مصرف مکمل ویتامین D می تواند بیماری آرتروز را متوقف کند و یا این که باعث بهبودی آن شود یا خیر!

 

متأسفانه کمبود ویتامین D در ابتلا به بیماری های زیادی مانند بیماری های خود ایمنی و برخی از سرطان نقش مهمی دارد.

مهم ترین منبع جذب این ویتامین نور خورشید می باشد. محققان توصیه می کنند که هر روز چند دقیقه ای در معرض نور خورشید باشید. آزمایش خون بدهید و اگر لازم باشد طبق دستور پزشک مکمل ویتامین D مصرف کنید.

 

منبع: lanutrition

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *